Zamiast szkoły katolickiej, będzie... szkoła katolicka

Tydzień Trybunalski Utworzono: Sobota, 19 maja 20128 3149
Od września 2013 roku w mieście będzie nowa szkoła. Edukacją młodzieży zajmą się panny dominikanki. - Panny dominikanki wracają do Piotrkowa. Wracają, żeby kontynuować to, co robiły w Piotrkowie przez ponad 200 lat, czyli działalność edukacyjną - mówi ksiądz Ireneusz Bochyński, rektor kościoła Panien Dominikanek w Piotrkowie pw. Matki Boskiej Śnieżnej.

W marcu “TT” pisał, że szkoły katolickie (prowadzone przez Stowarzyszenie z Częstochowy) wynoszą się z budynku przy Stronczyńskiego w Piotrkowie. Informowaliśmy też, że miasto podjęło inicjatywę, aby nieruchomość przekazać w formie darowizny Rektoratowi Kościoła Panien Dominikanek. Dziś już wiadomo, że w budynkach mieścić się będzie szkoła prowadzona przez dominikanki.

Nieruchomość położona w Piotrkowie przy ul. Stronczyńskiego 1, zabudowana obiektem szkoły, stanowi zasób Skarbu Państwa. Dziś mieści się tam m.in. Katolickie Liceum i Gimnazjum prowadzone przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich z siedzibą w Częstochowie. Jak poinformowano nas w piotrkowskim magistracie, Stowarzyszenie będzie korzystać z nieruchomości tylko do końca czerwca 2012 roku.

- W zakresie zagospodarowania nieruchomości przy ul. Stronczyńskiego 1 podjęto inicjatywę przekazania jej w formie darowizny na rzecz Rektoratu Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej na cele publiczne związane z opieką nad nieruchomością stanowiącą zabytek. Wojewoda łódzki w formie zarządzenia wyraził zgodę na przekazanie darowizny. Czekamy na zgodę konserwatora zabytków – informował w marcu piotrkowski magistrat.
Pierwszym krokiem była więc decyzja wojewody o przekazaniu darowizny Rektoratowi, kolejnym - zgoda konserwatora. - Wczoraj Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim udzielił pozwolenia na dokonanie przez prezydenta Piotrkowa darowizny nieruchomości Skarbu Państwa położonej przy ul. Stronczyńskiego 1. Decyzja stanie się ostateczna po czternastu dniach od daty jej doręczenia, o ile w tym terminie strony postępowania nie złożą odwołania do ministra kultury i dziedzictwa narodowego - poinformował nas we wtorek Jarosław Bąkowicz z Zespołu Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta.

Radości nie kryje ksiądz Ireneusz Bochyński, rektor kościoła Panien Dominikanek. Zapowiada przeprowadzenie w budynkach przy Stronczyńskiego remontu. Dodaje również, że oferta edukacyjna panien dominikanek będzie kompleksowa, w Piotrkowie powstanie bowiem przedszkole i liceum. Ich prowadzeniem zajmą się zakonnice z Krakowa. Wyznaczono już siostrę przełożoną, która będzie koordynować misję edukacyjną w naszym mieście.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (8)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

cw ~cw (Gość)20.05.2012 12:18

"nauczyciel" napisał(a):
a podobno jest niż i trzeba w Piotrkowie zwalniać nauczycieli!


Trzeba zwalaniać. To gniazdo plotkarzy i żyjących na koszt innych podatników.

00


nauczyciel ~nauczyciel (Gość)19.05.2012 20:37

a podobno jest niż i trzeba w Piotrkowie zwalniać nauczycieli!
a tu proszę! na kadrę w habitach kasa się znajdzie!

00


babka ~babka (Gość)19.05.2012 20:34

Nieee, no jasne - wystawić budynek na sprzedaż, kupi jakiś pseudo biznesmen i będzie druga "Europa" jak po sąsiedzku.

00


jestem z miasta ~jestem z miasta (Gość)19.05.2012 19:25

"jaki" napisał(a):
a może dominikanki utworzą zespół


Chyba chirlleaderek (czy jak to się pisze).

00


zet ~zet (Gość)19.05.2012 19:14

"motylek" napisał(a):
w przekazanych za darmo budynkach.....

i tu jest wlasnie ten najwazniejszy szczegół. do koscioła to oddaja za darmo....

00


jaki ~jaki (Gość)19.05.2012 18:14

a może dominikanki utworzą zespół szkoly , otwierając u siebie sp10 i IV lo .

00


kukuraki ~kukuraki (Gość)19.05.2012 17:47

wałek pogania wałek .....

00


motylek ~motylek (Gość)19.05.2012 13:00

publiczne szkoły zamykają, a prywatne otwierają w przekazanych za darmo budynkach.....

00


reklama

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc