Artykuły do tagu: historia

20 godzin temu, 07:44
Rocznica urodzin Witosa
W 143. rocznicę urodzin Wincentego Witosa ludowcy w całej Polsce uczcili jego pamięć. U zbiegu ulic Próchnika i Piłsudskiego w Piotrkowie lokalni działacze złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem trzykrotnego premiera RP.
IV LO, Klub Grota i historia
IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stefana Roweckiego Grota po raz kolejny gościło w swoich murach przedstawicieli Klubu Historycznego im. gen. Stefana „Grota" Roweckiego. Wykład zatytułowany „Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953" wygłosił 12 stycznia profesor dr hab. Grzegorz Motyka z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
A pamiętacie, jak w 97 r. w Piotrkowie...
Przewodniczącym Rady Miasta został Marek Grynkiewicz. Jednego z radnych Piotrkowa pogryzł pies, do zdarzenia doszło na terenie schroniska dla zwierząt. Na szczycie listy przebojów Radia Piotrków królował No Doubt z przebojem „Don't Speak”. Listę filmowych przebojów okupowały z kolei „Desperado”, „Młodzi gniewni” i „Słodko-gorzki”. A najczęściej granym przebojem w Radiu Piotrków był „Kieliszek i szklanka” grupy Big Cyc.

Taki był Piotrków w 1997 roku. Właśnie wtedy, dokładnie 6 marca, ukazał się pierwszy numer „Tygodnia Trybunalskiego”. Tak, tak, małymi kroczkami zbliża się nasze 20-lecie.
Studniówka po 34 latach, czyli powrót do przeszłości uczniów „Chrobrego”
Jak mówili tak zrobili. Już wkrótce studniówka byłych uczniów "Chrobrego".
W 1982 roku z powodu wprowadzenia stanu wojennego uczniowie czterech klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim nie wzięli udziału w studniówce. Nie chcieli z niej jednak zrezygnować i po latach postanowili zorganizować zaległy bal studniówkowy.
Historia piotrkowskiego undergroundu w wyjątkowej książce
Pod koniec roku światło dzienne ujrzało kolejne wydawnictwo dotyczące historii Piotrkowa. Tym razem muzycznej.
Ruszyli śladami cichociemnych
Grę miejską „Śladami cichociemnych” zorganizowano w sobotę w Piotrkowie Trybunalskim. Celem było rozbudzanie postaw patriotycznych poprzez poznawanie historii i upamiętnienie Roku Cichociemnych. Była to też okazja do doskonalenia orientacji w terenie zurbanizowanym poprzez poznanie lokalizacji wybranych obiektów historycznych Piotrkowa, przy jednoczesnym stosowaniu zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Rock, radio, koncerty - jak wyglądał muzyczny Piotrków lat 80. i 90.?
Okres niemal dwudziestu lat działalności miejskich zespołów rockowych opisuje książka-album "Piotrkowski Underground Muzyczny". Ukazała się kilka dni temu.
Zobacz najciekawsze nabytki muzealne
25 listopada w piotrkowskim Muzeum otwarta została wystawa czasowa prezentująca najciekawsze nabytki muzealne z lat 1995-2015.
Jest już fanpage i znak, będzie też portal
Piotrków Trybunalski przygotowuje się do obchodów 800-lecia miasta. Wystartował już fanpage obchodów, gotowa jest księga znaku, a na przełomie roku ruszy portal, który współtworzyć mają mieszkańcy Piotrkowa.
Od października trwa drugi etap programu „Patriotyzm jutra. Piotrków Trybunalski – kolebka polskiej demokracji”. Program realizowany jest przez Piotrkowskie Bractwo Akademickie w ramach grantu przyznanego przez Muzeum Historii Polski. Młodzież, ze szkół gimnazjalnych z Piotrkowa Trybunalskiego i okolic aktywnie uczestniczy w przygotowanych specjalnie dla nich, warsztatach historycznych.

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc