„Dziewczyny trochę poniosło”. Dyrektor „Ekonomika” komentuje filmik uczennic

ePiotrkow Utworzono: Piątek, 10 lutego 2017119 39257
Kiedy w serwisie YouTube ukazał się film nakręcony przez grupę uczennic z piotrkowskiego „Ekonomika”, w sieci zawrzało. Produkcja uczennic w bezpośredni sposób nawiązuje do filmu „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”, słów na k… (i nie tylko) jest więc tam… sporo. Dziś sprawę komentuje dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5, a także wychowawca uzdolnionej filmowo młodzieży.

- O filmie dowiedziałam się wczoraj. Obejrzałam, bo jest to coś, co dotyczy szkoły, poza tym natychmiast stało się głośne, można nawet powiedzieć, że był to news dnia w Piotrkowie – powiedziała w piątek w rozmowie z nami Joanna Białaczewska (na zdjęciu). - Nie jest to film autoryzowany przez szkołę. Nie wiedziałam, że coś takiego powstaje. Jest to film zrobiony przez uczniów, z pewną rolą nauczyciela – wychowawcy, z którym zdążyłam już o tym porozmawiać. Moje zdanie na temat filmu? Oczywiście jest to dla mnie nie do zaakceptowania, bo po prostu jest wulgarne. Jest tam odwołanie do powszechnie znanego filmu, który z całą pewnością nie jest dziełem sztuki, ale jest powszechnie znany. Sam oryginał również budzi we mnie sporo kontrowersji, ale sztuka ma swoje prawa, czy raczej kultura masowa ma swoje prawa. Nie zmienia to jednak faktu, że wulgaryzmy i niszczenie w ten sposób języka polskiego jest nie do przyjęcia.

 

Jak poinformowano dyrektor szkoły, wszystkie przekleństwa miały zostać w filmie „wypikane”. Stało się jednak inaczej. Młodzież poszła na całość. - Trochę je poniosło – przyznaje dyrektor Białaczewska. - Myślę, że trochę zabrakło nadzoru wychowawcy, może za bardzo zaufał klasie.

 

- Każdy popełnia błędy. Będąc nauczycielem z 30-letnim stażem, doskonale zdaję sobie z tego sprawę. Myślę, że naszym zadaniem jest teraz przepracowanie tej sytuacji, czyli porozmawianie z uczniami, może nawet z rodzicami, z nauczycielami. Mamy już zaplanowaną Radę Pedagogiczną w tej sprawie – dodaje.

 

Udało nam się również porozmawiać z wychowawcą klasy 4T. - Film ukazał się w internecie nie w takiej wersji, jakiej się spodziewałem, bo umawialiśmy się, że każde niecenzuralne słowo będzie "wypikane". Dziś nie jesteśmy już w stanie tego odkręcić. Młodzież poszła na całość. Nie jestem z tego zadowolony – powiedział nam Rafał Pietras. - Mogę jedynie przeprosić wszystkich, którzy mieli okazję to oglądać i tego słuchać.

 

To jedynie fragmenty wypowiedzi dyrektor szkoły i wychowawcy klasy. Więcej w temacie w kolejnym numerze „Tygodnia Trybunalskiego”.


Zainteresował temat?

7

11


Komentarze (119)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kuriator ~Kuriator (Gość)20.02.2017 20:36

A Kuriatorium to jeszcze istnieje?

10


Tutejszy ~Tutejszy (Gość)13.02.2017 20:51

Przyczyn takiego zachowania nie ma co szukać w szkole. Już prędzej w rodzinnych domach tych dziewczyn, choć też nie tylko. Jakimi metodami wychowawczymi mają się posługiwać nauczyciele, jeśli wszyscy dookoła jesteśmy dokarmiani tego rodzaju kulturą przez muzykę, film, a nawet teatr serwujący widzom tego rodzaju dzieła, byleby tylko przyszli na spektakl. Prasa, radio telewizja, coraz więcej przejmują tych bogatych treści od sieci Internet, gdzie weryfikacja publikowanych treści materiałów istnieje szczątkowo, a praktycznie wcale. No, chyba że chodzi o rasizm, gender, homoseksualizm czy terroryzm. Rada Eyki Mediów najszybciej reaguje na obrazę uczuć religijnych. Mam wrażenie, że jedynie. Tu nie ma winy tych młodych ludzi, może nauczyciele mogliby przewidzieć i zareagować, gdyby w tym wszystkim widzieli sens. Razem z wolnością, twórcy kultury dostali narzędzia to jej rozwijania. Wybrali brzytwę i biegając jak małpy, próbują głównie zarobić pieniądze. A my? Wszyscy jesteśmy pokaleczeni.

132


Znawca tematu ~Znawca tematu (Gość)12.02.2017 14:10

W Filmiku tym zostały wykożystane NIELEGALNIE prawa autorskie.
Zgodnie z ustawą, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Prawo autorskie działa automatycznie – ochrona praw autorskich rozpoczyna się z chwilą ustalenia utworu, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek formalności przez jego twórcę. Utwór nie musi przy tym być skończony. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory, filmy....(....)
muzyczne i słowno-muzyczne,
sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
audiowizualne (w tym wizualne i audialne).
Ciekawe czy te pannice zdawały sobie sprawę że działały niezgodnie z prawem.
Taką właśnie mamy obecnie młodzież , wychowującą się w PROTEKTORZE i rodziców nie interesujących się co robią ich ,,kochane pociechy".
A za naruszenie praw autorskich jest odpowiedzialność cywilna jak również odpowiedzialność karna.
Ciekawe tylko czy te siksy zdawały i zadają sobie z tego sprawę????
Tylko jedno mam pytanie do tych panienek, czego się nauczyłyście przez 4 lata , czyżby nauczyciele nie uwrażliwili was na poszanowaniu PRAW AUTORSKICH???
Przecież do czynienia z cudzymi pracami miałyście codziennie będąc w klasie o profilu FOTOGRAFICZnym

76


zając ~zając (Gość)13.02.2017 12:43

w szkole którą ja zarządzam nie ma takich numerów

85


Rodzic nie związany z klasą IVT ~Rodzic nie związany z klasą IVT (Gość)12.02.2017 14:24

Witam wszystkich.
Od jakiegoś czasu śledzę wszystkie wpisy pod po tym artykułem - jako osoba bezpośrednio związana z tematem tej szkoły, tj. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim, powszechnie nazwanej "Ekonomikiem". Dlaczego związanym? Ponieważ jedna z moich pociech (na pewno ostatnia) jest uczennicą tejże placówki.
Już wcześniej miałem sygnały od córki, co wyprawia się w tej szkole - przepraszam za uogólnienie, bo w zasadzie temat powinien być skierowany na temat konkretnej klasy tj. IV o kierunku fototechnika.
Chcę się podzielić pewnymi wiadomościami, ponieważ widzę, że na siłę próbuje się temat "tej wulgarnej czołówki" zamieść pod dywan, a nie powinno się tak zrobić, gdyż większość dziewcząt tej klasy, taki właśnie poziom prezentuje. Są wulgarne, agresywne w stosunku do młodszych koleżanek, obrażają je często używając wobec nich słów znanych już ze wspomnianej wyżej czołówki. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że robią to za przyzwoleniem szkoły. Tak szkoły, gdyż grono pedagogiczne, raczy takich rzeczy nie widzieć. Tu może też zastosowałem zbyt szerokie pojęcie "grono pedagogiczne" gdyż należałoby się skupić na osobie wychowawcy Panu Rafale Pietrasie. Fajny z niego gość. Miły, uśmiechnięty, nikomu nie chce zaszkodzić, elokwentny, z dużym poczuciem humoru, przyjaźnie nastawiony do uczniów jak i ich rodziców. Miałem z nim przyjemność rozmawiać i nie bez kozery te przymioty, charakteryzujące Pana Pietrasa przytoczyłem. Określenia są prawdziwe, ale nie obsadzone w realiach szkolnictwa. Pytanie - czy to nauczyciel, pedagog, autorytet, czy kolega, przyjaciel etc.? Myślę, że te dwie funkcje można rozgraniczyć. Pan wychowawca, poprzez wprowadzenie tak luźnych stosunków panujących w tej klasie, doprowadził do tego, że dziewczyny go po prostu nie szanują. Dał sobie wejść na głowę. Stworzył wokół siebie haremik, gdyż klasa typowo damska i wcale się z tym ani jedna ani druga strona nie ukrywa.
Ponieważ miałem nieprzyjemność obejrzeć ten filmik, o którym tak głośno, dziwię się co poniektórym komentarzom, które nie wiem w jaki sposób powstały. Ile z osób komentujących, tak naprawdę obejrzało wspomnianą czołówkę? Ilu miało okazję obejrzeć ją kilkakrotnie? Ja obejrzałem, aby móc zrozumieć to co się tam wydarzyło, czy to może tylko jakiś żart, ale żartem na pewno nie było. Kilka dziewcząt z taką swobodą wypowiadało swoje kwestie, że człowiek zastanawia się do czego ten świat zmierza. Ktoś napisał, że przecież wychowawca nie użył niecenzuralnego słowa. To ja się pytam, czemu zostało słowo "wypikane"? Nie do końca oczywiście, bo końcówka słowa jest wyraźnie słyszalna. Tutaj oczywiście można polemizować, czy filmik jest dobry czy też nie, ale jedno należy stwierdzić - jest na pewno nieodpowiedni. Nieodpowiedni jak na ucznia Technikum, nieodpowiedni jak na pedagoga, nieodpowiedni dla mnie jako rodzica. Głosy mówiące, że są to dziewczyny dorosłe, małe mają tutaj małe znaczenie, gdyż one nadal są uczennicami, nadal pod kuratelą szkoły i rodziców. Jeśli są takie dorosłe, to mam nadzieję, że tak samo dorośle zachowają się i przeproszą, przyznają się do błędów i tak samo dorośle przyjmą wszelką krytykę, bo póki co to po nich dorosłości nie widać a tylko słychać. Myślę, że tak samo dorośle poniosą konsekwencje prawne, wynikające z praw autorskich, z pobranych nielegalnie materiałów wykorzystanych w czołówce, w tym wizerunków aktorów i statystów biorących udział w filmie Pana Patryka Vegi jak i w samym trailerze do tego filmu. Ja to bym nawet karę miał dla tych pannic - kilkadziesiąt godzin w ramach ograniczenia wolności w Domu Pomocy Społecznej, Domu Starców, Hospicjum, Schronisku dla bezdomnych, Schronisku dla zwierząt, czy też podczas robienia wiosennych porządków na piotrkowskich drogach, chodnikach, skwerach przy okazji nadchodzącej wiosny.
Dziewczyny!!! Życzę pokory.

217


68-latka ~68-latka (Gość)13.02.2017 11:25

O matko jaka afera - pani Premier jak żyć - Same ideały tu piszą blebleble sami bluzgami rzucając na prawo i na lewo a czepiają się dziewczyn młodość to młodość każdy z nas jak był młody marzył żeby zrobić coś głupiego na przekór obyczajom kulturze itp. tylko że się bali co ludzie powiedzą a z brzydkimi słowami wszyscy się spotykamy na ulicy i nie podejdziemy do dzolera nie powiemy mu przestań brawo dziewczyny na starość będziecie miały co wspominać przede mną już kres życia teraz zaczynam żałować że patrzyłam na to co ludzie powiedzą

411


"Dziewczyny trochę poniosło" ~"Dziewczyny trochę poniosło" (Gość)13.02.2017 11:14

Za moich czasów dyrektor wyrzuciłby mnie ze szkoły na zbity pysk następnego dnia!

203


Maxxim ~Maxxim (Gość)13.02.2017 11:01

Filmik to nic wyjątkowego. Poprostu nie powinien się pojawić yt i tyle. Robiony za własną kasę na własne potrzeby przez jak mniemam dorosłych ludzi. Nikt tu niczemu nie jest winny, a już napewno nie szkoła. Nie podoba- się oglądaj.

311


Lucyna ~Lucyna (Gość)13.02.2017 09:16


A czy zastanowiłyście się nad konsekwencjami tej ,, czołówki,, puszczając ją w neta. Pomyślałyście chć przez chwilę o waszym pedagogu i o tym, że ta rola jako nauczycielowi i wychowawcy po prostu nie powinna mieć miejsca???? Tak, to tylko czołówka i aż czołówka mówiąca o trudnej a nawet niebezpiecznej młodzieży tej szkoły. Bo na pweno dla pana Pietrasa jako belfra to niebezpieczny filmik.

32


Pytanie ~Pytanie (Gość)12.02.2017 21:42

Ciekawe czy Kuratorium Oświaty zajmie się sprawą? A może zachowania są uznawane teraz za normalne?

193


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat