Budowa domu w Państwa okolicy

Poniedziałek, 02 maja 201611
Wiele osób marzy o swoich własnych czterech ścianach. Domku małym czy dużym, ogrodzie, garażu, a także aranżacji wnętrz pod własne gusta. Kiedy ma się już działkę i pieniądze na budowę, co dalej? Na pewno jeszcze projekt domu, pozwolenie na budowę i szereg innych dokumentów, które trzeba załatwić. Niestety tego ominąć się nie da, ale po przebrnięciu przez tę część pozostaje najbardziej ekscytujące: budowa!

Proces budowy domu z pozoru wydaje się prosty: wylewamy fundamenty, stawiamy ściany. Potem przychodzi czas na strop w zależności czy będzie to piętro stawiamy kolejne ściany, jeśli dach to więźbę i strop dachowy. Kolejne kroki to kominy, schody, wstawianie okien i drzwi, instalacje. Na koniec pozostaje wykończeniówka i urządzanie. Jednak na rynku budowniczym dostępnych jest tyle rozwiązań, technik, a także rożnych materiałów, że bez pomocy fachowców się nie obędzie.

Fundamenty
Każdy dom stoi na fundamencie, bez niego ani rusz. W zależności od indywidualnych potrzeb może to być tradycyjny fundament albo płyta fundamentowa. Ta ostatnia będzie dobrym rozwiązaniem gdy projekt domu zakłada np. domek skandynawski stawiany z gotowych elementów, czy domek stawiany z drewnianych pali. Na tym etapie powstaje również ewentualna piwnica, jeśli przewiduje ją projekt.

Ściany
Mając już fundament, czas zacząć budować ściany. Tutaj technologia budowlana pozwala na wybór rozwiązania dopasowanego do portfela, a także indywidualnych potrzeb. Ściany można stawiać z ytonga, pustaków czy cegieł (choć od tych ostatnich odeszło się lata temu). W zależności od rodzaju są większe i mniejsze, różnie też przewodzą i zatrzymują ciepło. Warto już na tym etapie pomyśleć nad sposobem ocieplenia domu, wybór odpowiedniego materiału na ściany może w przyszłości pomóc zaoszczędzić niemałą kwotę na ogrzewaniu.

Strop
Pomysłów na budowę stropu naprawdę jest bez liku. Choć chyba do tych najpopularniejszych należą akerman czy teriwa. Są to specjalne rodzaje pustaków, których technologia pozwala na stawianie stropu niewymagającego podbierania, spokojnie same ściany udźwigną ciężar piętra. Przy standardowych pomieszczaniach nie będą tutaj potrzebne słupy czy kolumny.

Dach
Pierwszym krokiem na budowę dachu jest postawienie więźby. Przykryć możemy go czym chcemy. Na rynku dostępny jest szereg rozwiązań: dachówki ceramiczne, blachodachówki, po prostu blacha falista, a także papa czy gont.

Okna i Drzwi
Tutaj chyba nie trzeba pisać, że ważne aby projekt domu uwzględniał odpowiednie ułożenie okien i drzwi. Nikt przecież nie chce mieszkać w ciemnym domu tylko dlatego, że okna zostały wstawione po nieodpowiedniej stronie. Tu również wybór na rynku jest ogromny, od okien wielkich przygotowanych z myślą o przestronnych pokojach, po dachowe, które pozwolą zaoszczędzić miejsce w małych domkach. Podobnie jest z drzwiami. Warto zastanowić się nad solidnymi wykonanymi z drewna, które wytrzymają lata.

Instalacja
Część prac instalacyjnych należy wykonać już na etapie wylewania fundamentów, np. wszystkie przyłącza etc. Natomiast wewnętrzna instalacja w domu wykonuje się na tym etapie.

Widać tutaj, że budowa domu nie jest rzeczą prostą.Aby choć trochę rozwiązać swoje wątpliwości, zapoznać się z rodzajami materiałów budowlanych, z wachlarzem technik, a także choć trochę zorientować się w tym co czeka nas w trakcie budowy można zaczerpnąć wiedzy z portali internetowych pracowni architektonicznych.

 

(A.Siejka)

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

6


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

luzik luzikranga07.05.2016 11:29

Aż strach się bać, nie mówiąc już o komentowaniu!
Artur Wolski : Z-ca red. nacz. Radia Strefa FM, szef Działu Informacyjnego w:
Studiuje: Politologia, UJK Kielce
To tak teraz uczą na "uniwersytetach"?

30


iRBis ~iRBis (Gość)03.05.2016 21:11

Panie Wolski, to już lepiej niech czytelnicy "zaczerpną wiedzy z portali internetowych". Pan nie umie pisać o budownictwie. Z błędów w tym artykule można utworzyć poradnik "Jak nie udzielać porad na tematy budowlane". Szkoda, że nikt fachowy tego nie sprawdził przed publikacją.

40


. ~. (Gość)02.05.2016 20:28

Wykonanie wszystkich przyłączy na etapie wylewania fundamentów - chyba można zrobić przyłącza później... Ile kosztuje ściana z itunga?

20


Xyz ~Xyz (Gość)02.05.2016 15:49

Całkiem wygodnie wstawić komin jak juz wykonamy strop dachowy :P autor miał pojęcie nie ma co :P

70


zxc ~zxc (Gość)02.05.2016 15:42

A mówią, że do pracy to trzeba z trzeźwym umysłem... a tu proszę... pan redaktor nieźle się musiał uwalić wczoraj, że dziś takie rzeczy wypisuje...

80


babka ~babka (Gość)02.05.2016 11:54

Poziom tego artykułu jest żenujący. O itungu, akermanie czy teriwie nie wspomnę. Najlepiej szanowna Redakcja zrobi jak go usunie, a następnym razem poprosi chociaż o korektę inżyniera budownictwa. Ubawiło mnie: (dach) Przykryć możemy go czym chcemy. :-)

90


luzik luzikranga02.05.2016 12:38

Znalazłem coś jeszcze lepszego:

Cytuję:
domek stawiany z drewnianych pali.


Jak ktoś znajdzie współczesny domek z pali, to swój dom sprezentuję panu redaktorowi.

60


zxc ~zxc (Gość)02.05.2016 12:37

Dach możemy przykryć np folią wtedy strop nie będzie wymagał "podbierania"

80


elew211 ~elew211 (Gość)02.05.2016 12:06

"Ściany można stawiać z itunga" - Ludzie kto to napisał ???
Ytong a nie itung. Skasujcie tego cudaka.

80


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat