Od 2013 roku podatki od nieruchomości będą wyższe

Strefa FM Środa, 31 października 201233
Po burzliwej dyskusji piotrkowscy radni przegłosowali nowe, wyższe stawki podatków od nieruchomości.
fot. Jarek Mizerafot. Jarek Mizera

Wzrost stawek wyniesie nie 4% (jak zakładał projekt uchwały), a 3%. Taką autopoprawkę wprowadził prezydent na sesji. Za przyjęciem uchwały było 13 radnych, 9 przeciw.

Radni nie przychylili się do propozycji lewicy, by utrzymać stawki na dotychczasowym poziomie. Przypomnijmy, że w zeszłym roku podwyżka była 12 procentowa.

Wniosek ten wywołał burzę na sali obrad...

 

(Strefa FM)

 

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ Z "TYGODNIA TRYBUNALSKIEGO"

 

Prezydencie pozwól żyć!

Regionalna Izba Gospodarcza skupiająca piotrkowskich przedsiębiorców protestuje wobec planowanych przez prezydenta miasta podwyżek stawek podatku od nieruchomości. - Zwracam się z apelem, żeby tym razem odpuścić. Zadbajmy o mieszkańców miasta! - mówił Waldemar Kelm, współtwórca i współwłaściciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Usługowego CZA-TA w Piotrkowie. - W tej chwili jest 1 do 10. 10 firm w Piotrkowie pada, jedna powstaje - mówił też radny Paweł Szcześniak.

Było 20,94 będzie 21,80 zł, o 4% wzrosnąć ma podatek od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. To nie wszystko, wzrosnąć mają prawie wszystkie stawki podatku od gruntów.

O podatki spierano się w gronie radnych, urzędników i przedstawicieli przedsiębiorców podczas Komisji Polityki Gospodarczej i Spraw Mieszkaniowych Rady Miasta (25 października). - Też byłabym za tym, żeby obniżyć te stawki, jeśli tylko moglibyśmy sobie na to pozwolić. Zmiana podatku, którą proponujemy, nie jest podwyżką, ale waloryzacją - tłumaczyła skarbnik miasta Wiesława Łuczak. - Zdaję sobie sprawę, że każda złotówka dla przedsiębiorców czy innych osób, które muszą zapłacić ten podatek, zawsze jest ciężarem. Przeanalizowałyśmy z koleżanką, jaki udział w kosztach funkcjonowania firmy stanowią podatki od nieruchomości. Firmą, która ten udział ma największy, jest spółka Piotrkowskie Wodociągi i Kanalizacja, w której 8,5% kosztów to właśnie koszty amortyzacji. Przy innych obciążeniach z tytułu płac, kosztów paliwa, 8,5% to naprawdę niewiele. W przypadku PWiK wzrost stawki podatku o te 4 punkty procentowe spowoduje, że koszty wzrosną o 0,3%. To na pewno nie jest koszt, który nawet w małym stopniu spowoduje, że firma popadnie w kłopoty. Specjaliści z dziedziny ekonomii zbadali, jak wpływa wysokość podatku od nieruchomości na przyciąganie inwestorów. Okazało się, że praktycznie nie ma to dla inwestorów większego znaczenia. Dla nich istotna jest infrastruktura, poziom życia, warunki i to, jak w mieście można spędzić wolny czas (? - przyp. as). Znamy przykłady z okolicy, kiedy miasta skupowały ziemię za potężne pieniądze, tworzyły duże powierzchnie w celu przyciągnięcia inwestora, jednak nie udało im się. My, aby zachęcić do inwestowania, mamy uchwalony program obowiązujący do końca przyszłego roku, który daje możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w przypadku inwestowania lub zatrudniania pracowników. Dlatego bardzo proszę o pozytywne zaopiniowanie tego projektu uchwały.

Czy wysokość podatku od nieruchomości rzeczywiście nie ma dla przedsiębiorców większego znaczenia? Innego zdania są sami zainteresowani. W piśmie skierowanym m.in. do prezydenta miasta piszą: “Prezydium RIG po zapoznaniu się z projektem uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatków od nieruchomości na rok 2013 oraz po konsultacjach z przedsiębiorcami zrzeszonymi w RIG uważa, że proponowane stawki podatków są stanowczo za wysokie i wpłyną negatywnie na kondycję finansową zarówno przedsiębiorcy, jak i indywidualnego mieszkańca Piotrkowa Trybunalskiego” - twierdzi prezes RIG Włodzimierz Motyka.

Przedsiębiorcy skupieni w Izbie twierdzą, że już ubiegłoroczny (drastyczny wg nich) wzrost stawek podatków od nieruchomości zahamował rozwój piotrkowskich przedsiębiorstw, a kolejne podwyżki spowodują wzrost wysokich już kosztów w każdym przedsiębiorstwie. Przedsiębiorcy zgodnie przyznają, że podatek od nieruchomości stanowi jedno z największych obciążeń fiskalnych, jakie muszą ponosić. Już dziś ostrzegają, że istnieje realna obawa, że ze względu na podwyżkę podatku właściciele zakładów będą zmniejszać zatrudnienie i znacznie ograniczać powierzchnie przeznaczone na działalność gospodarczą. Dla przedsiębiorców oczywiste jest, że aby zminimalizować skutki drugiej fazy kryzysu ekonomicznego, w nadchodzącym roku trzeba będzie szukać oszczędności, ograniczając liczbę nowych miejsc pracy i wysokość wynagrodzeń dla pracowników. Wg RIG wysokość lokalnych podatków nie tylko nie sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości, ale również nie będzie zachętą do inwestowania w naszym mieście. - Stawki podatków od nieruchomości na 2013 rok winny być utrzymane na dotychczasowym poziomie, tj. z roku 2012 - pisze RIG w swoim piśmie-apelu skierowanym do urzędników i piotrkowskich mediów.

Ze zdaniem pani skarbnik nie zgadzał się również radny Paweł Szcześniak, który podkreślił, że już teraz wiele firm zwija żagle i wynosi się z Piotrkowa. - Część przenosi się z opodatkowaniem do dużych miast typu Warszawa, wynajmując po prostu lokal na biuro. Teraz jest 1 do 10, czyli 10 firm w Piotrkowie pada, jedna powstaje - mówił radny.

Stanowisko radnych poparł również Ludomir Pencina z PO, który sam jest przedsiębiorcą: - Przychylam się do opinii przedsiębiorców, aby zminimalizować skutki drugiej fali kryzysu ekonomicznego. Jak twierdzą eksperci, najgorszy będzie rok 2013, więc zastanawiam się, czy miasto nie mogłoby tego uwzględnić i zweryfikować wysokości stawek raz jeszcze.

Uczestniczący w obradach Komisji Waldemar Kelm, który - jak sam podkreślił - reprezentuje społeczeństwo, a nie tylko wąską grupę przedsiębiorców, wystąpił ze zdecydowanym apelem, aby “tym razem odpuścić”. - Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że w 2013 roku Polska zacznie wchodzić w dołek. Jest to jedynie spór o procenty, czy wzrost gospodarczy wyniesie -1,5% czy +0,9%. Dlatego jako obywatel miasta, znający problematykę społeczną, zwracam się do Komisji, aby jednak się zastanowić. W moim przekonaniu podwyżka opłat (jakichkolwiek) to nie jest w tej chwili dobry pomysł. Spowoduje to spadek konsumpcji. Już w tym roku przyrost płac był niższy niż inflacja, czyli społeczeństwo generalnie ubożeje, piotrkowskie też. W tej sytuacji mamy jeszcze do tego przykładać rękę? Jestem szczególnie zaskoczony podwyżką stawek podatku dla służby zdrowia. Jeszcze ich dobijemy? Są pewne granice, których nie należy przekraczać. Przedsiębiorcy sobie poradzą, natomiast czy poradzą sobie ich pracownicy, to jest znak zapytania. My, jako przedsiębiorcy, reprezentujemy nie tylko swoją wąską grupę, ale tysiące ludzi. Wiemy, co jest dla nich dobre, a co złe. Mieliśmy już w historii miasta sytuację, kiedy stawki podatku nie zostały podwyższone i miasto nie zbiedniało. Zwracam się z apelem, żeby tym razem odpuścić. Zadbajmy o mieszkańców miasta! - mówił W. Kelm, również członek RIG.

Wiesława Łuczak poinformowała radnych i przedsiębiorców, że wszystkie wnioski, jakie padły w dyskusji, zostaną przekazane prezydentowi miasta jako wnioskodawcy projektu uchwały o podwyżce (lub - jak wolą urzędnicy - waloryzacji stawek podatku od nieruchomości). - Na pewno zastanowimy się ponownie, bo warto, ale żadnych obietnic składać nie mogę - mówiła pani skarbnik, która dodała również, że rezygnacja urzędników ze stawek maksymalnych podatku (które ustanawia minister finansów) spowoduje, że w kieszeniach przedsiębiorców i pozostałych właścicieli nieruchomości pozostanie kwota prawie 1,4 mln zł.

Czy stawki podatku od nieruchomości będą w 2013 roku wyższe? O tym przekonamy się już dziś (środa 31 października) podczas sesji Rady Miasta.

Aleksandra Stańczyk

 



POLECAMY


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (33)

Szanowni czytelnicy, na czas trwania ciszy wyborczej wyłączyliśmy możliwość publikacji komentarzy, możliwość ta powróci po jej zakończeniu. I pamiętaj - 21 kwietnia widzimy się na wyborach! – Redakcja ePiotrkow.pl

Komentowanie zostało wyłączone.
bodzio bodzioranga03.11.2012 13:58

"so-" napisał(a):
Pęciny to ma koń. Pan radny nazywa się Pencina.


Cóż, koń jaki jest, każdy widzi. Może i to jest pan. A nawet na pewno. Nosi się, jak pan. Pan(oszy) się też jak pan. Zresztą, każdy milioner to przecież już jest pan(isko).
A co do tego że jest radnym? To największy w tej radzie pozer.

00


so ~so (Gość)03.11.2012 12:46

"ares1" napisał(a):
3. Czy nawet jeśli otwieram mikrofalówkę, to tam musi być pan Pęcina???


Pęciny to ma koń. Pan radny nazywa się Pencina.

00


busik ~busik (Gość)02.11.2012 22:43

"Informator" napisał(a):

00


ares1 ~ares1 (Gość)02.11.2012 15:23

"uwagi-trzy" napisał(a):
A. Z filmiku widzę, że pan M.B. jakiś nerwienny się zrobił? To przez te podejrzenia w prokuraturze?
B. Pan Strojecki (teolog informatyk) to nie wie, w jakich sytuacjach marynarkę można ewentualnie rozpiąć, a w jakich trzeba mieć ją zapiętą??
3. Czy nawet jeśli otwieram mikrofalówkę, to tam musi być pan Pęcina???


Ciekawe spostrzeżenia :)))

00


Gość11 ~Gość11 (Gość)02.11.2012 08:13

Polecam:
http://forsal.pl/artykuly/606888,biurokracja_w_europie_jak_kraje_radza_sobie_z_armia_urzednikow_mapa.html

"#FFF" napisał(a):
23 radnych to jest trochę dużo jak na 76-tysięczne miasto. Los Angeles, które liczy 3792621 mieszkańców, ma 15 radnych. W USA miasta wielkości naszego mają po 7 radnych. Ile można by zaoszczędzić tylko na redukcji liczby radnych do normalnego poziomu, nie wspominając już o innych korzyściach wynikających z mniejszej liczby radnych.

00


Informator ~Informator (Gość)01.11.2012 20:34

Tylko Radni SLD złożyli wniosek o nie podnoszeniu podatków, większość biernie się przyglądała. Podziękowania dla tej 10 która poparła SLD.

00


uwagi trzy ~uwagi trzy (Gość)01.11.2012 20:03

A. Z filmiku widzę, że pan M.B. jakiś nerwienny się zrobił? To przez te podejrzenia w prokuraturze?
B. Pan Strojecki (teolog informatyk) to nie wie, w jakich sytuacjach marynarkę można ewentualnie rozpiąć, a w jakich trzeba mieć ją zapiętą??
3. Czy nawet jeśli otwieram mikrofalówkę, to tam musi być pan Pęcina???

00


guzgu ~guzgu (Gość)01.11.2012 19:23

to spowoduj zmianę ustawy sejmowej

00


ciekawski ~ciekawski (Gość)01.11.2012 18:45

"#FFF" napisał(a):
23 radnych to jest trochę dużo jak na 76-tysięczne miasto. Los Angeles, które liczy 3792621 mieszkańców, ma 15 radnych. W USA miasta wielkości naszego mają po 7 radnych. Ile można by zaoszczędzić tylko na redukcji liczby radnych do normalnego poziomu, nie wspominając już o innych korzyściach wynikających z mniejszej liczby radnych.


A ilu kongresmenów?

00


#FFF ~#FFF (Gość)01.11.2012 16:53

23 radnych to jest trochę dużo jak na 76-tysięczne miasto. Los Angeles, które liczy 3792621 mieszkańców, ma 15 radnych. W USA miasta wielkości naszego mają po 7 radnych. Ile można by zaoszczędzić tylko na redukcji liczby radnych do normalnego poziomu, nie wspominając już o innych korzyściach wynikających z mniejszej liczby radnych.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat