Fara coraz bliżej tytułu Pomnika Historii

Tydzień Trybunalski Utworzono: Poniedziałek, 25 marca 20131 2373
Kilka dni temu została oficjalnie rozpoczęta procedura uznawania piotrkowskiej Fary za Pomnik Historii. Dossier zabytku złożone zostało w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, skąd trafi na ręce generalnego konserwatora zabytków.

Przygotowanie dokumentacji rozpoczęło się przed blisko dwoma laty, kiedy to za zgodą ks. Andrzeja Chyckiego, proboszcza parafii pw. św. Jakuba w Piotrkowie, społeczna grupa inicjatywna zaczęła tworzenie odpowiedniego opracowania. W prace dokumentacyjne włączyły się wówczas między innymi: piotrkowski CIT, Towarzystwo Fotograficzne “Fcztery”, Muzeum. Na uczelni powstawała praca magisterska, której pierwszy rozdział dotyczył historii kościoła farnego.

Obecnie udało się uwieńczyć etap przygotowań. Głównymi autorami dokumentacji są Jakub Gołębiowski – historyk, Karol Milczarek – architekt oraz Wojciech Malesa – teolog i koordynator projektu.

- Działania poparło wiele osób i instytucji. Wśród nich wymienić należy arcybiskupa metropolitę łódzkiego, prezydenta miasta Piotrkowa Trybunalskiego, rektora Wyższej Szkoły Handlowej w Piotrkowie Trybunalskim, prorektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, dziekana Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – Filia w Piotrkowie Trybunalskim, dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi i wielu innych – podaje Wojciech Malesa, pracownik kancelarii w piotrkowskiej Farze.

- Autorzy projektu liczą, iż piotrkowski kościół farny ze względu na jego wyjątkowe znaczenie dla polskiego parlamentaryzmu, sądownictwa i państwowości zostanie uhonorowany przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zaszczytnym tytułem Pomnika Historii – podsumowuje Wojciech Malesa.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (1)

komentuj kontem facebook loading

Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

YARO ~YARO (Gość)25.03.2013 18:00

Fara już dawno takim pomnikiem powinna być!!!!

00


reklama

Społeczność

icon
INFORMACJA

Korzystasz z dodatku AdBlock! Nasze reklamy nie są natrętne i nie przeszkadzają w przeglądaniu strony. Nie stosujemy wyskakujących reklam i okien.

Wyłącz blokowanie na epiotrkow.pl, aby korzystać z wszystkich funkcji portalu i wyłączyć ten komunikat.

Pomoc