Zmiany klimatyczne w Polsce?

Strefa FMKraj Niedziela, 05 sierpnia 201815 9720
Bardzo wysokie temperatury, niewiele opadów, to ostatnio najczęstsze prognozy pogodowe. Po mroźnej zimie, od razu przyszło ciepłe lato. Można więc zauważyć, że w tym roku w Polsce występowały tylko dwie pory roku. Od kilku dni nad krajem dominuje fala upałów, temperatury sięgają powyżej 30 stopni. Takie sygnały mogą świadczyć o tym, że nasz klimat się zmienia
fot.pixabay.com

- Zmiany klimatu są naturalnym elementem. Przez ostatnie 50 latach obserwujemy nie tylko zmiany średniej temperatury rocznej w Polsce i na świecie, ale także wzrost wystąpienia zjawisk ekstremalnych, takich jak np. duża liczba dni z tak wysokimi temperaturami. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć co może mieć wpływ na zmiany naszego klimatu, jednak bez wątpienia, również my sami się do tego przyczyniamy. Na pewno poprzez wzrost emisji gazów cieplarnianych, np. metanu, ale także przez zmiany zagospodarowania terenu, wycinanie lasów czy rozrost miast. To wszystko ma wpływ na zachowanie się atmosfery. Jeżeli nie ograniczymy naszych działań to ta tendencja do końca XXI w. dalej będzie się utrzymywać - powiedział Mariusz Siedlecki, adiunkt w katedrze meteorologi i klimatologii z Uniwersytetu Łódzkiego.


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (15)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)07.08.2018 22:39

Zmiany klimatyczne sranie w banie Czy to znaczy że w grudniu będzie plus 30 stopni i będę mógł leżeć i opalać się na plaży a na Antarktydzie w lasach tropikalnych będą biegały dinozaury

01


Pierre Dolevas ~Pierre Dolevas (Gość)05.08.2018 21:31

Cytuję:
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć co może mieć wpływ na zmiany naszego klimatu, jednak bez wątpienia, również my sami się do tego przyczyniamy. Na pewno poprzez wzrost emisji gazów cieplarnianych, np. metanu, ale także przez zmiany zagospodarowania terenu, wycinanie lasów czy rozrost miast. To wszystko ma wpływ na zachowanie się atmosfery.


Rola metanu jest mocno przesadzona. Jest to zupełnie naturalny gaz pochodzenia biologicznego i występuje w powietrzu w ilościach śladowych. Ten poziom śladowy utrzymuje się, bo pomimo ciągłego wytwarzania przez biosferę, jest on na bieżąco utleniany.
Mnie najbardziej ciekawi, jaki realny wpływ na ziemski klimat ma obecna już od kilkudziesięciu lat zabawa w geoinżynierię prowadzona przez rządy najbardziej rozwiniętych krajów, jak również ponad dwa tysiące głowic jądrowych, jakie w ramach testów do tej pory zdetonowano. Ale w kontekście wpływu na klimat trąbi się głośno tylko o jednym czynniku - antropogenicznym dwutlenku węgla. Dlaczego akurat o tym, chyba nie trzeba już dziś nikomu wyjaśniać.
Wzrost zawartości dwutlenku węgla w powietrzu byłby akurat korzystny, ale dogmaty nowej religii zmian klimatycznych (do niedawna znanej jako religia globalnego ocieplenia) głoszą co innego.
Cały czwartorzęd to naprzemienne okresy zlodowaceń i ociepleń. Akurat żyjemy w kolejnym interglacjale, więc okres silnego ochłodzenia na pewno nadejdzie. I oby nadszedł jak najpóźniej, choć klimatolodzy rosyjscy twierdzą, że stanie się to już niedługo. Pożyjemy, zobaczymy. Obiektywnie patrząc znacznie lżej żyje się tam, gdzie rosną palmy, niż tam gdzie lód i zaspy śniegu.

42


fd ~fd (Gość)05.08.2018 15:51

w zeszłym roku nie było lata prawie wogóle, upałów nie bylo wcale, może poza jednym tygodniem w sierpniu, wiekszosc czasu lało, co dało wysyp grzybów już w połowie sierpnia, więc nie ma co siać propagandy o jakiejs zmianie klimatu, po prostu mamy gorace cieple suche lato, takie jak byc powinno, za chwile znowu zrobi sie zimno i znowu bedzie ze zle, wiec moze cieszmy sie ta pogoda huh?

66


mars ~mars (Gość)06.08.2018 13:36

Te zmiany klimatyczne, chyba też wpływają na empatię niektórych mieszkańców naszego miasta. Mam na myśli szaleńcze wyścigi ryczących samochodów i motorów. Zawody te są uprawiane niezależnie od pory dnia, a szczególnie dokuczliwe są w nocy, kiedy to jest chłodniej i chciałoby się otworzyć okno. Niestety służby powołane do utrzymania porządku są bezczynne. Ja jako część środowiska naturalnego też pragnę być chroniony, lecz ekolodzy nie mają z tego korzyści i dlatego siedzą cicho.

51


Sieg Heil ~Sieg Heil (Gość)05.08.2018 21:40


Zmiany klimatyczne w Polsce a co ze srockiem nie da sie cos zrobic tam aby tak dawało

72


dekkers ~dekkers (Gość)05.08.2018 22:38

"Jest super, jest super... Więc o co ci chodzi?"
uwielbiam lato i upał - dla mnie może być tak cały czas - nienawidzę zimy...

12


buffon ~buffon (Gość)05.08.2018 19:33

wrocic do tego co za komuny bylo ze kazda butelka byla zwrotna to juz jest cos a jest tego wiencej

41


gość ~gość (Gość)05.08.2018 18:13

W Sulejowie się nie zmienia

30


gość ~gość (Gość)05.08.2018 15:09

ale huragan nad miastem.

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat