Kupcy pójdą z torbami?

Tydzień Trybunalski Piątek, 17 stycznia 2020112 14582
Spodziewali się podwyżek, ale… nie takich. Opłaty targowe w Piotrkowie wzrosły i to drastycznie, bo w niektórych przypadkach nawet o 150%. Kupcy prowadzący handel przy Targowej czy przy Dmowskiego mówią, że „pójdą z torbami” i proszą władze miasta o wycofanie się z decyzji o podwyżkach.
fot. as

- Nie jesteśmy w stanie pokryć tych kosztów. Prowadzę handel na Dmowskiego i Targowej, teraz pracuję tylko na opłaty, a te wzrosły (w soboty i niedziele) o 150%, na hali targowej o 100% (50 rezerwacja i 50 placowe). Od nowego roku zrezygnowałam z biznesu na Targowej, bo przecież nie będę pracować tylko na opłaty. W niedzielę handlowałam dotąd jeden raz i… zastanawiam się czy w ogóle jeszcze to kontynuować – mówi jedna z handlujących w Piotrkowie. - Chcemy zarobić na godne życie, a nie tylko na opłaty. Przecież w niektórych sklepach mają mniejsze czynsze niż my, handlujący na powietrzu – dodaje kolejny z handlujących na targowiskach w Piotrkowie. - Mam tutaj wyliczenie z moich dwóch małych namiotów z hali targowej – 60 zł placowe i 33 rezerwacja, razem 93 zł samych opłat, a przecież do tego trzeba doliczyć paliwo i inne koszty. Na Dmowskiego będę płacił odpowiednio 90 zł placowe i 60 zł rezerwacja. Nie ma szans, żeby na to zarobić. Proszę pomyśleć, ile trzeba sprzedać, żeby zarobić na same opłaty!

 

Kupcy wystosowali pismo do prezydenta miasta, by ten przemyślał kwestię wysokości podwyżek opłat targowych. Do tego prezes Stowarzyszenia Kupców Regionu Piotrkowskiego Robert Stępiński dwukrotnie rozmawiał na ten temat z wiceprezydentem Piotrkowa Andrzejem Kacperkiem. - Pan wiceprezydent poinformował mnie, że podwyżki są konieczne ze względu na to, że miasto ma deficyt w budżecie. Obiecał, że zajmie się tą sprawą. Prosimy po prostu, żeby pan prezydent spojrzał na nas łaskawym okiem. Czekamy na odpowiedź – mówi R. Stępiński.

 

- Z rynku czasem żyją całe rodziny – zaznaczają kupcy z Piotrkowa. - Mój znajomy ma stoisko w Ptaku, pod dachem, w cieple, opłaty miesięczne to ok. 4200 zł. A u nas na targowisku wychodzi miesięcznie prawie 5000 zł na gołym betonie. To jest chore! My rozumiemy, że w kraju wszystko drożeje, ale nie o 100 czy 150%. Kto w ogóle wymyślili podwyżki tej wysokości? Radni czy prezydent? Brak logiki i rozsądku. Niech ta podwyżka będzie, ale rzędu 10 – 15%. Jak splajtujemy, to po zapomogi mamy iść do Urzędu Miasta?

 

Czy jest szansa na korektę podwyżek opłat targowych? Tego niestety nie dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta. Kierownik Biura Prasowego piotrkowskiego magistratu przypomina jedynie argumenty władz miasta przemawiające za podwyżkami. - Wysokości stawki opłaty targowej obowiązujące do końca 2019 roku nie ulegały zmianie od roku 2008, a w przypadku targowiska miejskiego przy ul. Bawełnianej od roku 2005 – przypomina Jarosław Bąkowicz. - Wobec wzrostu kosztów utrzymania wszystkich targowisk miejskich oraz miejsc wyznaczonych do handlu na terenie Piotrkowa Trybunalskiego wystąpiła konieczność urealnienia wysokości opłaty targowej. Na koszty utrzymania targowisk miejskich mają wpływ: koszty mediów- woda, ścieki, energia elektryczna, których ceny wzrastają średnio o 2% przy każdej regulacji cen; usługa wywozu odpadów komunalnych, której cena netto za każdy m3 w roku 2020 wzrośnie z 55,00 zł do 140,00 zł za odpady zmieszane oraz z 0,00 zł do 70,00 zł za makulaturę; koszty ochrony i dozorowania obiektów, na których wysokość ma wpływ wzrost płacy minimalnej; koszty pracownicze - 8 etatów związanych wyłącznie z targowiskami.


Przedstawiciel magistratu zaznacza, że w przypadku targowisk zlokalizowanych na gruntach prywatnych wzrost opłaty spowodowany był wzrostem kosztów utrzymania czystości i porządku oraz prawidłowego stanu technicznego na terenach należących do miasta, a bezpośrednio przylegających do targowisk (chodzi przede wszystkim o pasy drogowe dróg publicznych). - W przypadku targowiska przy ul. Dmowskiego dodatkowo na wysokość opłaty ma wpływ wielkość obszaru należącego do gminy, który w dni funkcjonowania targowiska - soboty i niedziele - jest nagminnie zaśmiecany i wymaga dodatkowego sprzątania – dodaje J. Bąkowicz. - W zależności od warunków atmosferycznych obszar notorycznego zaśmiecania obejmuje tereny przy ul. Dmowskiego, Armii Krajowej, Żelaznej, Kostromskiej, Sikorskiego oraz Poprzecznej.


Jak wynika z oszacowań wzrost wysokości stawek opłaty targowej pozwoli na zachowanie dotychczasowego poziomu dochodów netto miasta z tego tytułu i zapewni jednocześnie pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania targowisk miejskich i miejsc wyznaczonych do handlu w granicach administracyjnych Piotrkowa. Dlatego konieczne było urealnienie stawek opłaty targowej poprzez ich podniesienie przez Radę Miasta.

 

Z wypowiedzi przedstawiciela Urzędu Miasta jasno więc wynika, że na kolejną korektę opłat targowych raczej nie ma co liczyć.

 

 

 

 

 

 

 


Stawki opłaty targowej przed i po zmianach:

 

ul. Wyzwolenia

za zajęcie 1 m2 powierzchni placu lub 1 mb stołu – było 2 zł – jest 3 zł (dzienna stawka opłaty targowej)


ul. Modrzewskiego

za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 1,50 zł – jest 2 zł


ul. Bawełniana

za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 1,50 zł – jest 2 zł

przy sprzedaży z pojazdu:

- ciągnika rolniczego, wozu konnego, samochodu osobowego – było 4 zł – jest 6 zł

- ciągnika rolniczego z przyczepą, samochodu osobowego z przyczepą – było 5 zł – jest 8 zł

- samochodu ciężarowego o masie całkowitej do 3,5 tony – było 6 zł – jest 10 zł

- samochodu ciężarowego o masie całkowitej powyżej 3,5 tony – było 12 zł – jest 15 zł

- pozostałych pojazdów – było 4 zł - jest 6 zł


ul. Targowa

za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 2 zł – jest 3 zł


ul. Cmentarna

za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 2 zł – jest 3 zł

 

 

 

 

Targowiska prywatne

 

ul. Dmowskiego

za samochód przeznaczony do sprzedaży (za 1 szt.) - było 15 zł – jest 20 zł

za pozostałe pojazdy przeznaczone do sprzedaży (za 1 szt.) - było 4 zł – jest 8 zł

za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 2 zł – jest 5 zł


ul. Sienkiewicza (WBH-a Staszór) za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 2 zł – jest 3 zł

 

 

 


Miejsca niewyznaczone

- za zajęcie 1 m2 powierzchni placu podczas imprez organizowanych lub będących pod patronatem miasta Piotrków Trybunalski – 1 zł – bez zmian

- za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 16 zł – będzie 25 zł


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (112)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)25.01.2020 10:43

Na Targowej powinni podnieść o 500%. W końcu może ci patologicznie handlarze by się stąd wynieśli

00


gość ~gość (Gość)21.01.2020 14:01

Jeszcze jedna mediateka potrzebna

10


gość ~gość (Gość)21.01.2020 09:27

Dziś Hala świeci pustkami ...dramat

20


97-300 97-300ranga20.01.2020 23:26

Wystarczy, aby każdy z nas, zwykłych Polaków, rozejrzał się wokół siebie, wśród swych znajomych, sąsiadów, byłych szefów i byłych działaczy samorządowych i politycznych, a łatwo stwierdzi, że ogromna większość spośród nich pełniących jakieś funkcje we władzach PRL (politycznych, administracyjnych, itp.) lub w organizacjach społecznych tamtego okresu - dziś nadal ma się świetnie, głównie pod względem materialnym. Jaki z tego wniosek? Moim zdaniem taki, iż układ zawarty przy okrągłym stole działa i ma się świetnie.

21


gość ~gość (Gość)21.01.2020 08:06

Głosować na PiS, chodzić do kościoła płacić i nie dyskutować.
To Wam fundują wyborcy PiS.

22


Filozof ~Filozof (Gość)20.01.2020 22:18

Chcieliście Chojniak to macie, Chcieliście Mediatekę to kredyt trzeba spłacać

30


tede ~tede (Gość)19.01.2020 10:53

czemu tu się dziwić przecież obywatele tego miasta większością głosowali za obecną partią rządzącą , a to się wiązało z drastycznymi podwyżkami na wszystko.Więc nie wiem skąd to zakłopotanie i pisma do Prezydenta miasta ,który już zapiął budżet z tymi podwyżkami.Rząd rozdaje pieniądze samorządów ,a samorząd obywatela proste.

226


gość 5 ~gość 5 (Gość)20.01.2020 11:59

Nikt z torbami nie pójdzie. Podwyżki wliczą w cenę towaru za te manipulacje przy podatkach i opłatach zapłacą osoby fizyczne.

91


Jarosław B. ~Jarosław B. (Gość)20.01.2020 06:57

Oto kto jak głosował w sprawie podwyżek opłat targowych:
Marian Błaszczyński ZA
Dariusz Cecotka ZA
Rafał Czajka ZA
Krystyna Czechowska ZA
Urszula Czubała ZA
Sławomir Dajcz ZA
Jan Dziemdziora ZA
Lech Kaźmierczak ZA
Halina Madej ZA
Piotr Masiarek ZA
Wiesława Olejnik ZA
Ludomir Pencina ZA
Bogumił Pęcina ZA
Mariusz Staszek ZA
Monika Tera ZA
Sylwia Więcławska ZA
Jadwiga Wójcik ZA
Piotr Gajda PRZECIW
Łukasz Janik PRZECIW
Andrzej Piekarski PRZECIW
Sergiusz Stachaczyk PRZECIW
Marlena Wężyk-Głowacka PRZECIW
Konrad Czyżyński WSTRZYMUJĄCY

82


janosik ~janosik (Gość)20.01.2020 21:59

tak psioczycie na brak paragonów itd.jak znikną z bazarów targowisk i będą tylko markety to większości holandia zaleje i ceny min.50% do góry ,a wam o głupie świstki chodzi. Nauczcie się wreszcie im mniej kwitków tym ceny niższe.

22


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat