Kupcy pójdą z torbami?

Tydzień Trybunalski Piątek, 17 stycznia 2020115 18194
Spodziewali się podwyżek, ale… nie takich. Opłaty targowe w Piotrkowie wzrosły i to drastycznie, bo w niektórych przypadkach nawet o 150%. Kupcy prowadzący handel przy Targowej czy przy Dmowskiego mówią, że „pójdą z torbami” i proszą władze miasta o wycofanie się z decyzji o podwyżkach.
fot. as

- Nie jesteśmy w stanie pokryć tych kosztów. Prowadzę handel na Dmowskiego i Targowej, teraz pracuję tylko na opłaty, a te wzrosły (w soboty i niedziele) o 150%, na hali targowej o 100% (50 rezerwacja i 50 placowe). Od nowego roku zrezygnowałam z biznesu na Targowej, bo przecież nie będę pracować tylko na opłaty. W niedzielę handlowałam dotąd jeden raz i… zastanawiam się czy w ogóle jeszcze to kontynuować – mówi jedna z handlujących w Piotrkowie. - Chcemy zarobić na godne życie, a nie tylko na opłaty. Przecież w niektórych sklepach mają mniejsze czynsze niż my, handlujący na powietrzu – dodaje kolejny z handlujących na targowiskach w Piotrkowie. - Mam tutaj wyliczenie z moich dwóch małych namiotów z hali targowej – 60 zł placowe i 33 rezerwacja, razem 93 zł samych opłat, a przecież do tego trzeba doliczyć paliwo i inne koszty. Na Dmowskiego będę płacił odpowiednio 90 zł placowe i 60 zł rezerwacja. Nie ma szans, żeby na to zarobić. Proszę pomyśleć, ile trzeba sprzedać, żeby zarobić na same opłaty!

 

Kupcy wystosowali pismo do prezydenta miasta, by ten przemyślał kwestię wysokości podwyżek opłat targowych. Do tego prezes Stowarzyszenia Kupców Regionu Piotrkowskiego Robert Stępiński dwukrotnie rozmawiał na ten temat z wiceprezydentem Piotrkowa Andrzejem Kacperkiem. - Pan wiceprezydent poinformował mnie, że podwyżki są konieczne ze względu na to, że miasto ma deficyt w budżecie. Obiecał, że zajmie się tą sprawą. Prosimy po prostu, żeby pan prezydent spojrzał na nas łaskawym okiem. Czekamy na odpowiedź – mówi R. Stępiński.

 

- Z rynku czasem żyją całe rodziny – zaznaczają kupcy z Piotrkowa. - Mój znajomy ma stoisko w Ptaku, pod dachem, w cieple, opłaty miesięczne to ok. 4200 zł. A u nas na targowisku wychodzi miesięcznie prawie 5000 zł na gołym betonie. To jest chore! My rozumiemy, że w kraju wszystko drożeje, ale nie o 100 czy 150%. Kto w ogóle wymyślili podwyżki tej wysokości? Radni czy prezydent? Brak logiki i rozsądku. Niech ta podwyżka będzie, ale rzędu 10 – 15%. Jak splajtujemy, to po zapomogi mamy iść do Urzędu Miasta?

 

Czy jest szansa na korektę podwyżek opłat targowych? Tego niestety nie dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta. Kierownik Biura Prasowego piotrkowskiego magistratu przypomina jedynie argumenty władz miasta przemawiające za podwyżkami. - Wysokości stawki opłaty targowej obowiązujące do końca 2019 roku nie ulegały zmianie od roku 2008, a w przypadku targowiska miejskiego przy ul. Bawełnianej od roku 2005 – przypomina Jarosław Bąkowicz. - Wobec wzrostu kosztów utrzymania wszystkich targowisk miejskich oraz miejsc wyznaczonych do handlu na terenie Piotrkowa Trybunalskiego wystąpiła konieczność urealnienia wysokości opłaty targowej. Na koszty utrzymania targowisk miejskich mają wpływ: koszty mediów- woda, ścieki, energia elektryczna, których ceny wzrastają średnio o 2% przy każdej regulacji cen; usługa wywozu odpadów komunalnych, której cena netto za każdy m3 w roku 2020 wzrośnie z 55,00 zł do 140,00 zł za odpady zmieszane oraz z 0,00 zł do 70,00 zł za makulaturę; koszty ochrony i dozorowania obiektów, na których wysokość ma wpływ wzrost płacy minimalnej; koszty pracownicze - 8 etatów związanych wyłącznie z targowiskami.


Przedstawiciel magistratu zaznacza, że w przypadku targowisk zlokalizowanych na gruntach prywatnych wzrost opłaty spowodowany był wzrostem kosztów utrzymania czystości i porządku oraz prawidłowego stanu technicznego na terenach należących do miasta, a bezpośrednio przylegających do targowisk (chodzi przede wszystkim o pasy drogowe dróg publicznych). - W przypadku targowiska przy ul. Dmowskiego dodatkowo na wysokość opłaty ma wpływ wielkość obszaru należącego do gminy, który w dni funkcjonowania targowiska - soboty i niedziele - jest nagminnie zaśmiecany i wymaga dodatkowego sprzątania – dodaje J. Bąkowicz. - W zależności od warunków atmosferycznych obszar notorycznego zaśmiecania obejmuje tereny przy ul. Dmowskiego, Armii Krajowej, Żelaznej, Kostromskiej, Sikorskiego oraz Poprzecznej.


Jak wynika z oszacowań wzrost wysokości stawek opłaty targowej pozwoli na zachowanie dotychczasowego poziomu dochodów netto miasta z tego tytułu i zapewni jednocześnie pokrycie zwiększonych kosztów utrzymania targowisk miejskich i miejsc wyznaczonych do handlu w granicach administracyjnych Piotrkowa. Dlatego konieczne było urealnienie stawek opłaty targowej poprzez ich podniesienie przez Radę Miasta.

 

Z wypowiedzi przedstawiciela Urzędu Miasta jasno więc wynika, że na kolejną korektę opłat targowych raczej nie ma co liczyć.

 

 

 

 

 

 

 


Stawki opłaty targowej przed i po zmianach:

 

ul. Wyzwolenia

za zajęcie 1 m2 powierzchni placu lub 1 mb stołu – było 2 zł – jest 3 zł (dzienna stawka opłaty targowej)


ul. Modrzewskiego

za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 1,50 zł – jest 2 zł


ul. Bawełniana

za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 1,50 zł – jest 2 zł

przy sprzedaży z pojazdu:

- ciągnika rolniczego, wozu konnego, samochodu osobowego – było 4 zł – jest 6 zł

- ciągnika rolniczego z przyczepą, samochodu osobowego z przyczepą – było 5 zł – jest 8 zł

- samochodu ciężarowego o masie całkowitej do 3,5 tony – było 6 zł – jest 10 zł

- samochodu ciężarowego o masie całkowitej powyżej 3,5 tony – było 12 zł – jest 15 zł

- pozostałych pojazdów – było 4 zł - jest 6 zł


ul. Targowa

za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 2 zł – jest 3 zł


ul. Cmentarna

za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 2 zł – jest 3 zł

 

 

 

 

Targowiska prywatne

 

ul. Dmowskiego

za samochód przeznaczony do sprzedaży (za 1 szt.) - było 15 zł – jest 20 zł

za pozostałe pojazdy przeznaczone do sprzedaży (za 1 szt.) - było 4 zł – jest 8 zł

za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 2 zł – jest 5 zł


ul. Sienkiewicza (WBH-a Staszór) za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 2 zł – jest 3 zł

 

 

 


Miejsca niewyznaczone

- za zajęcie 1 m2 powierzchni placu podczas imprez organizowanych lub będących pod patronatem miasta Piotrków Trybunalski – 1 zł – bez zmian

- za zajęcie 1 m2 powierzchni placu – było 16 zł – będzie 25 zł


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (115)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)25.01.2020 10:43

Na Targowej powinni podnieść o 500%. W końcu może ci patologicznie handlarze by się stąd wynieśli

12


gość ~gość (Gość)19.01.2020 12:15

Najlepiej handlarze by chcieli nic nie płacić. A kto sprząta po nich cały ten syn co pozostawia?W tej podwyżce też to jest uwzględnione. Poza tym gdzie są paragony? Jak handlarza nie stać to niech idzie do innej pracy,jest dużo ofert. Wątpię czy ktos z handlujących zrezygnuje. I tak będzie się im opłacać. Lepszy lichy handel niż dobra robota...

92


gość ~gość (Gość)19.01.2020 21:33

Ogólna odpowiedź do ludzi którzy nie rozumieją jak ciężka jest to praca i targowisko im przeszkadza. Anonimowo każdy widzę jest mądry no ale hejt jest znany nie od wczoraj. Sprzedaż to transakcja obustronna i jeśli nie umiesz uszanować sprzedawcy to po prostu nie kupuj ! Nie ważne czy masz do wydania 10zł czy 2000zł nie jesteś królem życia i nie traktuj innych z góry jak szmaty ! Dochodząc do kogoś zacznij od prostego Dzień Dobry a nie - "Ej po ile to masz?" a na koniec "a teraz ile mi opuścisz". Jeśli podejdziesz do stoiska czy do sklepu i potraktujesz człowieka z szacunkiem on odwdzieczy się tym samym. Jeśli nie umiesz się zachować nie dziw się że ktoś powie szczerze co o Tobie myśli. Na temat " niech zrezygnują z handlu " daje wam 100 procent że wasza praca jeśli wogole taką macie też napewno komuś przeszkadza i też może kiedyś usłyszysz że jak Ci nie pasuję to sobie ja zmień. A PODWYŻKA jest nieadekwatna do warunków jakie miasto zapewnia.

124


gość ~gość (Gość)21.01.2020 14:01

Jeszcze jedna mediateka potrzebna

30


gość ~gość (Gość)21.01.2020 09:27

Dziś Hala świeci pustkami ...dramat

30


97-300 97-300ranga20.01.2020 23:26

Wystarczy, aby każdy z nas, zwykłych Polaków, rozejrzał się wokół siebie, wśród swych znajomych, sąsiadów, byłych szefów i byłych działaczy samorządowych i politycznych, a łatwo stwierdzi, że ogromna większość spośród nich pełniących jakieś funkcje we władzach PRL (politycznych, administracyjnych, itp.) lub w organizacjach społecznych tamtego okresu - dziś nadal ma się świetnie, głównie pod względem materialnym. Jaki z tego wniosek? Moim zdaniem taki, iż układ zawarty przy okrągłym stole działa i ma się świetnie.

41


gość ~gość (Gość)21.01.2020 08:06

Głosować na PiS, chodzić do kościoła płacić i nie dyskutować.
To Wam fundują wyborcy PiS.

24


Filozof ~Filozof (Gość)20.01.2020 22:18

Chcieliście Chojniak to macie, Chcieliście Mediatekę to kredyt trzeba spłacać

40


tede ~tede (Gość)19.01.2020 10:53

czemu tu się dziwić przecież obywatele tego miasta większością głosowali za obecną partią rządzącą , a to się wiązało z drastycznymi podwyżkami na wszystko.Więc nie wiem skąd to zakłopotanie i pisma do Prezydenta miasta ,który już zapiął budżet z tymi podwyżkami.Rząd rozdaje pieniądze samorządów ,a samorząd obywatela proste.

228


gość 5 ~gość 5 (Gość)20.01.2020 11:59

Nikt z torbami nie pójdzie. Podwyżki wliczą w cenę towaru za te manipulacje przy podatkach i opłatach zapłacą osoby fizyczne.

101


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat