Wody Polskie zainwestują 74 mln zł na prace przy Zalewie Sulejowskim i Pilicy

ePiotrkowKraj Czwartek, 26 listopada 202030 9023
Podpisano umowę o dofinansowanie projektu „Wdrażanie planu gospodarowania wodami w dorzeczu Wisły na przykładzie zlewni Pilicy”. Koszty całkowite projektu, który ruszy 1 stycznia 2021 r., wynoszą 74 mln zł. Realizowany będzie w zlewni Pilicy o powierzchni ok. 9 tys. km2, która położona jest na obszarze 93 gmin, w obrębie 5 województw, w tym łódzkiego. Dzięki realizacji tej inwestycji poprawi się m.in. bezpieczeństwo mieszkańców Sulejowa.

Ładuję galerię...

Celem projektu jest poprawa jakości i różnorodności biologicznej wód zlewni Pilicy ze szczególnym uwzględnieniem Zalewu Sulejowskiego. Oczekiwane rezultaty zaplanowanego na 10 lat projektu to m.in. zmniejszenie o 25% zakwitów sinic w Zbiorniku Sulejów oraz wzrost o 20% usług ekosystemowych (np. turystycznych) w zlewni Pilicy. W ramach projektu powstanie System Wspierania Decyzji (SWD), czyli efektywne narzędzie do zarządzania jakością wody w Zalewie Sulejowskim. System przyczyni się do zmniejszania intensywności zakwitów sinic i zapewni trwałe bezpieczeństwo powodziowe miastu Sulejów. Projekt pozwoli też podjąć walkę z nieefektywnym zarzadzaniem gospodarką ściekową na obszarach wiejskich. Rolnicy otrzymają wsparcie we wdrażaniu nowych rozwiązań ekologicznych w celu ograniczenia zanieczyszczania środowiska i zwiększania retencji wód w zlewni rolniczych. 

 
Efektywne zarzadzanie ilościowe i jakościowe zasobami wodnymi w zlewni Pilicy jest obecnie kluczowe dla adaptacji do zmian klimatycznych i rozwoju gospodarczego regionu. Analizy wykonane w ramach projektu LIFE+ EKOROB wykazały, że źródłami zanieczyszczeń związkami biogenicznymi są działalność rolnicza i niedostateczna gospodarka ściekowa.

 

 
Powstanie Systemu Wspierania Decyzji (SWD) przyczyni się między innymi do zapewnienia trwałego bezpieczeństwa powodziowego miasta Sulejów. Podejmowanie decyzji o przepływie wody przez zaporę zbiornika będzie się odbywało w oparciu o prognozę danych jakościowych i ilościowych chodzących ze zlewni. SWD po zakończeniu projektu będzie wykorzystywany przez pracowników Nadzoru Wodnego w Smardzewicach do eksploatacji zbiornika.

 

 

Zbudowany kilkadziesiąt lat temu Zbiornik Sulejowski nie posiada tzw. przepławki dla ryb. Doprowadziło to do znaczących zmian w zróżnicowaniu ich występowania w całej Pilicy i rzekach dopływowych – zarówno w górnej, jak i dolnej części zlewni. W ramach projektu zostanie opracowana dokumentacja projektowa oraz pozyskane zostaną stosowne decyzje i pozwolenia, które pomogą w uregulowaniu tej kwestii.

 

Pracownicy opisywanego projektu będą uczestniczyli w pracach grup roboczych, co pozwoli na dzielenie się doświadczeniami zdobytymi w trakcie prac przy projekcie z przedstawicielami innych jednostek organizacyjnych z dorzecza Wisły, a potencjalnie także z dorzecza Odry.


Zainteresował temat?

4

3


Komentarze (30)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kazik ~Kazik (Gość)27.11.2020 10:30

Nazwa polskie to medialne kłamstwo właścicielem jest Izraelski TAHAL tak od 30 lat wyprzedają wszystko w obce ręce takich to mamy patriotów u władzy a naród śpi dalej

32


gość_asdee ~gość_asdee (Gość)28.11.2020 09:45

Zięba był? Szpadlem kopał?

12


Gepard ~Gepard (Gość)27.11.2020 15:36

a kiedy wreszcie ktoś zainwestuje w Bugaj....?!

40


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)27.11.2020 14:03

z prostego rachunku wynika, że przez 10 lat, to oni tą kasę zużyją na wynagrodzenia i plany. Na wykonanie jakichkolwiek prac już nie starczy. To jakiś poroniony pomysł.

62


Pik ~Pik (Gość)27.11.2020 12:38

Ja bym powierzył Sasinowi temat.Wspaniały organizator zorganizował wybory kopertowe i jakże udaną wycieczkę do Smoleńska...

42


wojt ~wojt (Gość)26.11.2020 12:32

Panie Burmistrzu Ostowski tylko prosze nie pisać, że to Pana zasługa i proszę sie nie grzać w jupiterach tej inwestycji.

129


gość_zaradny ~gość_zaradny (Gość)26.11.2020 13:45

A na magazynach praca od zaraz i bez doświadczenia można wyciongnonc 2,5 tyska

68


Pik ~Pik (Gość)27.11.2020 11:21

Ja bym powierzył Sasinowi temat.Wspaniały organizator zorganizował wybory kopertowe i jakże udaną wycieczkę do Smoleńska...

21


gość_gosc ~gość_gosc (Gość)27.11.2020 12:02

Powiedzialbym,jak zobacze to uwierze.Ale raczej nie dozyje tego.

31


gość_mosej ~gość_mosej (Gość)26.11.2020 20:06

Propaganda i tyle. Te pieniądze na 10 lat i na 93 gminy. Hehe

71


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat