ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Szklanki do kawy i herbaty znów wróciły do mody?

Środa, 02 października 2019 2036
Zarówno kawę, jak i herbatę można pić z kubka. Jednak napoje te szczególnego smaku i aromatu nabierają dopiero podane w eleganckiej szklance. Z tego powodu szkło znów powróciło do łask i nieprędko ustąpi miejsca dotąd popularnym i wygodnym w użyciu kubeczkom.

Tradycja picia herbaty


W dawnych czasach w wielu krajach parzenie herbaty owiane było mgiełką czaru i tajemniczości. Traktowano je jako pewien rodzaj sztuki, niedostępnej dla zwykłego śmiertelnika. Powstały specjalne rytuały parzenia i picia herbaty, które niejednokrotnie przetrwały do naszych czasów. Kiedyś herbata podawana była jedynie na dworach cesarskich, w dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić spotkanie towarzyskie lub biznesowe bez filiżanki lub szklanki (nie kubka!) tego pysznego naparu.

 

Zalety picia herbaty


Herbata, oprócz walorów smakowych i zapachowych, posiada wiele dobroczynnych właściwości. Zostały one odkryte tysiące lat temu przez Chińczyków. Do zalet tego naparu należą: wspomaganie procesu odchudzania i oczyszczania organizmu z toksyn, wspieranie układu krążenia, obniżanie poziomu cholesterolu we krwi i neutralizowanie wolnych rodników. Herbata wykazuje również właściwości pobudzające układ nerwowy, wzmacniające, przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Na przestrzeni wieków wypraktykowano różne sposoby jej uprawy, zbioru i selekcji liści, przechowywania i parzenia. Wyselekcjonowano wiele różnych odmian herbaty (czarną, zieloną, czerwoną, białą, ulung, żółtą), jak również całą gamę herbat aromatyzowanych.

 

Skąd pochodzi kawa?


Kawa przywędrowała do nas dopiero w XVI i XVII wieku za sprawą muzułmańskich pielgrzymów i sułtana tureckiego, jednak odkryto ją znacznie wcześniej, w lesistych górach należących do średniowiecznego państwa chrześcijańskiego Kaffa. Dzisiaj dostępna jest dla każdego – można do woli delektować się jej niezwykłym smakiem i aromatem, przyrządzając ją na różne sposoby. Zobacz też: „Jak zrobić domową kawę latte bez spieniacza – sprawdzone sposoby".

 

Zalety picia kawy


Kawa, podobnie, jak herbata, również posiada cenne właściwości dla naszego organizmu. Zawiera substancje o działaniu pobudzającym mózg i ułatwiającym koncentrację. Dzięki temu wypicie szklanki dobrej kawy potrafi „rozjaśnić umysł” i skutecznie stymulować organizm do działania. Regularne, umiarkowane spożywanie kawy wpływa korzystnie na leczenie otyłości i poprawę tolerancji glukozy. Według najnowszych badań naukowych zmniejsza także ryzyko powstania choroby Alzheimera, Parkinsona oraz niektórych nowotworów (okrężnicy, jelita grubego, prostaty, piersi, czy jamy ustnej). Stwierdzono ponadto jej pozytywne działanie na wątrobę. Udowodniono również, że korzystnie wpływa na funkcjonowanie pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane. Kawa stanowi także bogate źródło antyoksydantów, dzięki czemu zapobiega wczesnemu starzeniu się, zmniejsza ryzyko otyłości, cukrzycy i nowotworów oraz działa przeciwzapalnie, podnosząc odporność organizmu.

 

W czym podaje się kawę i herbatę?


Zgodnie z najnowszą modą kawę i herbatę, zarówno gorącą, jak i mrożoną, serwuje się w szklankach, które w szczególny sposób podkreślają walory smakowe, zapachowe i wizualne tych napojów. Każdy rodzaj naparu wymaga podania go w odpowiednio dobranym naczyniu – na przykład szklanki do kawy latte i macchiato są wysokie i lekko rozszerzają się ku górze, zaś te przeznaczone do cappuccino powinny mieć kształt klasycznych filiżanek. Do herbat aromatyzowanych i ziołowych należy używać szklanek wyższych i przezroczystych. Na stronie pucharydeserowe.pl znaleźć można bardzo bogatą ofertę różnego rodzaju szklanek do serwowania kawy, herbaty i innych napojów. Na szczególną uwagę zasługują szklanki termiczne, które na długo zachowują temperaturę znajdującego się w nich napoju. Wśród nich wyróżniają się stylowe zestawy Amo marki Vialli Design przeznaczone szczególnie do kawy latte oraz espresso. Są bardzo eleganckie, wykonane ręcznie z dmuchanego szkła. Posiadają podwójne ścianki, dzięki czemu chronią dłonie przed oparzeniem. Są bardzo lekkie i delikatne, ale równocześnie odporne na uszkodzenia. Ponadto można je myć w zmywarce.

 

Kawa i herbata to bardzo dobre napoje, które wywierają korzystny wpływ na zdrowie. Można bezpiecznie delektować się ich smakiem i aromatem, pamiętając jednak o ograniczeniach ilościowych.


Zainteresował temat?

1

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat