Od 8 stycznia tylko e-recepty

ePiotrkowŁódzkie Czwartek, 12 grudnia 201917 2790
Od 8 stycznia 2020 roku recepty w Polsce – z kilkoma, ściśle określonymi wyjątkami – będą mogły być wystawiane wyłącznie elektronicznie. Od tego dnia lekarz będzie miał obowiązek wystawić receptę elektroniczną.

Pacjent otrzymuje informację o e-recepcie w postaci:

- SMS-a z 4-cyfrowym kodem dostępu lub/i

- e-maila z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie albo

- wydruku informacyjnego.


Bezpłatny SMS i e-mail są wysyłane z systemu e-zdrowie tylko wtedy, gdy pacjent zalogował się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i uzupełnił w zakładce „Moje konto” nr telefonu lub/i adres poczty elektronicznej. Jeśli pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lekarz przekazuje mu wydruk informacyjny. Wydruk informacyjny jest też przekazywany zawsze na żądanie pacjenta, nawet jeśli ma on aktywowane IKP. E-receptę można zrealizować w każdej aptece w Polsce.


E-recepta to większe bezpieczeństwo

Co zyskasz dzięki e-recepcie? Jeżeli przepisano Ci więcej leków, nie musisz prosić o odpis i nie utracisz refundacji - każdy lek możesz kupić w dowolnej aptece. Nie ma ryzyka, że otrzymasz niewłaściwy lek - e-recepta jest zawsze czytelna. Nie zgubisz jej - wszystkie e-recepty zapisują się na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Zrealizujesz ją w każdej aptece w Polsce, a jeżeli korzystasz z IKP: w każdej chwili możesz sprawdzić, jak przyjmować lek - na e-recepcie znajdziesz informacje o przepisanym dawkowaniu, otrzymasz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem), możesz sprawdzać dawkowanie leków przepisanych Twoim dzieciom do 18. roku życia


E-recepty w Polsce

Obecnie e-recepty wystawia ponad 37 tys. lekarzy z ponad 6 tys. placówek medycznych z ponad 2 tys. miast. Liczby te każdego dnia rosną, bo do systemu e-zdrowie (P1) dołączają kolejne podmioty. Już teraz każdego dnia wystawianych jest ponad 800 tys. e-recept. Najstarszy lekarz wystawiający elektroniczne recepty ma 91 lat, zaś najmłodszy – 24. Do 19 listopada wystawiono już ponad 33 mln elektronicznych recept dla ponad 6,3 mln pacjentów, z których najstarszy ma 111 lat, a najmłodszy 10 dni.


E-recepty w Łódzkiem

W Łódzkiem, w Skierniewicach w NZOZ Judyta i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w maju 2018 r. wystawiono – pilotażowo – pierwsze w Polsce e-recepty. Od tej pory 2021 lekarzy w Łódzkiem wystawiło już ponad 2 miliony e-recept dla 359 tysięcy pacjentów. E-recepty wystawiane są już w 500 placówkach medycznych. Najczęściej na e-receptach wystawiane są leki obniżające ciśnienie tętnicze, leki stosowane w leczeniu stanów niedoboru potasu, a także w leczeniu hiperurykemii.

 

 

 

 

(materiały: ŁOW NFZ)


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

erere ~erere (Gość)13.12.2019 11:09

ja tak miałam, byłam w naszej wsiowej przychodni i oni od razu skierowali e-receptę do apteki przy tej placówce, nie miałam wyboru. musiałam kupić lek na miejscu za 50zł, zamiast np. w mieście za 40 coś zł...

20


gość ~gość (Gość)13.12.2019 16:12

Nie mam "komórki" ani skrzynki email. Nie dajmy się zaczipować i kontrolować. Pocałujta misia w d...

10


mazon ~mazon (Gość)13.12.2019 09:32

I tak krok po kroku idziemy na rzeż jak barany bez słowa sprzeciwu. Następnie e-kraj+ bez gotówki , pegasus+ w każdym domu i i chip+ w każdej ręce. Niegdyś był to podobno waleczny naród z zamiłowaniem do wolności i swobód obywatelskich, a dziś młodzi muszą emigrować, aby nie być niewolnikami.

30


ja moher ~ja moher (Gość)12.12.2019 16:34

Jak jest z cenami leków ............. czy wszystkie Apteki mają te same ceny ............ wcześniej dopytywałem się o ceny leków i prosiłem o dwie lub nawet trzy recepty ........... i spacer dla zdrowia.

40


~PT ~~PT (Gość)12.12.2019 18:34

A jak zamówić leki z erecepty w aptece internetowej?

20


gość ~gość (Gość)12.12.2019 16:23

nie umieć czytać to popaczaj na pikpiktogramy

11


hehahah ~hehahah (Gość)12.12.2019 11:32

ja tam w to nie wierzę, wolę jak lekarz mi napisze - bo nie umiem się posługiwać tymi mejlami czy kodami... poza tym, czy oni nie wymuszają na nas do jakiej konkretnie apteki mamy iść?

112


analog ~analog (Gość)12.12.2019 13:22

A pewnego dnia.... Wielki Brat... odetnie zasilanie i... ustawią się pokorne kolejeczki baraniny do punktów dystrybucji kuponów wręczanych wybranym przez Wielkiego Brata obywatelom... W jednym punkcie będzie można odebrać papierowe kupony na paliwa płynne, w innym na leki, jeszcze w innym na dzienną dawkę pokarmu... bo pieniążków już nie będzie, bo będą tylko kupon, gdyż nawet kryptowaluty rozpłyną się w cyberciszy....i wszystko w końcu będzie świetnie poukładane.

102


gość ~gość (Gość)12.12.2019 10:23

Czy wy ludzie nie umiecie czytać? Dla najbardziej opornych jest nawet forma obrazkowa.I pomyśleć, że macie prawa wyborcze.

85


Muniek ~Muniek (Gość)12.12.2019 09:55

A co będzie jak zawiesi się system? Czy wtedy dostanę lek na tzw kreskę?

122


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat