Muzyczne odkrycie w piotrkowskim muzeum

Strefa FM Niedziela, 06 września 202014
Wśród zgromadzonych w Muzeum w Piotrkowie eksponatów udało się odnaleźć prawdziwą perełkę muzyki ludowej Ziemi Piotrkowskiej. To zapisy tekstów i nut utworów ludowych wykonywanych przez kapele działające na obszarze dawnego powiatu piotrkowskiego.
fot. pixabay.com / DenisK_2017 fot. pixabay.com / DenisK_2017

Odkrycia dokonali nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej w Piotrkowie - Grażyna i Daniel Baranowscy. Pianistka i akordeonista, od blisko 40 lat związany z piotrkowską szkołą. Jak powiedział na antenie Radia Strefa FM Daniel Baranowski - w świat muzyki ludowej wciągnęła mnie żona. Dzięki niej od dwóch lat działam w zespole ludowym Piliczanie w Sulejowie. Nasza wizyta w Muzeum wiązała się z poszukiwaniem stroju dla naszego zespołu. Szukaliśmy stroju piotrkowskiego, ale też zachowanych zdjęć i rysunków. Żona przeglądając katalogi i stroje, które w muzeum można obejrzeć, natrafiła na teczkę, w której znajdował się skrypt z zapiskami z lat '60 XX wieku. Zawierały one teksty i zapisy melodii ludowych z miejscowości naszego regionu. Do tej pory nie były one nigdzie opublikowane - dodał Daniel Baranowski.

 

Znalezisko zawiera zupełnie nieznane utwory ludowe. Pod zapiskami znajdują się jedynie nazwiska wykonawców, ale dane autorów tekstów i melodii pozostają nieznane. Nawet najstarsi członkowie zespołów ludowych nie byli w stanie przypomnieć sobie odnalezionych utworów, ali nazwisk ich twórców.

 

- Niestety nie wiemy kto przygotował te materiały, ani kto je przekazał do Muzeum w Piotrkowie. Udało nam się odnaleźć tylko jedną mieszkankę Krzewin, która kiedyś publicznie zaśpiewała jeden z utworów umieszczonych w odnalezionej teczce. A to tylko jedna z ponad 300 melodii zapisanych dla potomnych - dodał Daniel Baranowski.

 

Znaleziskiem zaopiekowali się znalazcy. Dwa utwory z odnalezionego zbioru zostały nagrane na nowo przez zespół Piliczanie. To piosenki "A ja sobie podrygum" i "Oj cy jo godna".

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

PT ~PT (Gość)04.01.2021 19:09

Piękna sprawa! I proszę śpiewaków o szeroki uśmiech. Pokażcie, że śpiew sprawia wam radość.

00


henryk muszyński henryk muszyńskiranga08.09.2020 00:38

Żebyście państwo nie myśleli, że tylko narzekać umiem, pochwalę dokonanego przez was wyboru, a także aranżacji. Styl delikatny, umiarkowany, trochę jednak za spokojny jak na temat i w ogóle -muzykę ludową. Przy lepszym nagraniu może z tego być perełka. Gratuluję.

30


Roko ~Roko (Gość)22.09.2020 15:59

Panie Henryku! Rekonstrukcje muzyczne, docieranie do źródeł i swoista autentyzacja piosenek to jeden z wielu nurtów we współczesnej muzyce ludowej, nie można jednak powiedzieć, że jedynie słuszny. Proszę pamiętać że pieśni ludowe były przede wszystkim do wykonywania, a nie do słuchania, a to robi ogromną różnicę. Śpiewanie nie było czynnością artystyczna, było częścią życia i największą przyjemność miało przynosić śpiewającym. W momencie kiedy zaczęto przenosić ta działaność na sceny, siła rzeczy zmieniały się aranżacje i sposoby wykonania. Śpiewacy musieli trochę "urozmaicić" wykonanie żeby słuchacze mogli i chcieli tego słuchać. Narzekanie że ta muzyka się zmienia jest trochę nieuzasadnione, muzyka żyje swoim życiem i warunki historyczne, możliwości techniczne, jej rola we współczesnym zyciu itp. ja zmieniają. Dobrze że są osoby, które chcą ją poznawać i wykonywac.

10


henryk muszyński henryk muszyńskiranga06.09.2020 14:49

Cytuję:
pytanie mam - dlaczego nie są prowadzone normalne badania etnograficzne...


A kto ma je prowadzić? W piotrkowskim Muzeum nie ma etnografa już od lat dwóch. Bo etat - to pieniądze. Może najwyższy czas pomyśleć, żeby i ościenne gminy partycypowały w kosztach Muzeum. Korzyści mogły by być obopólne i ogromne.
Inną sprawą jest to, że dawna sztuka ludowa już dawno umarła. W publicznym obiegu jest tylko kilka "kawałków" setki razy już przerabianych w różnych regionach. No i narodowym artystą został Zenek Martyniuk...
Tu zaś dochodzimy do kolejnej sprawy. Młodzi słuchają pierdół opartych na amerykańskich rytmach, a władze samorządowe różnych szczebli bardziej od autentycznej sztuki ludowej cenią sobie sztukę udającą sztukę ludową. Bo te zespoły zawsze są pod ręką, i zawsze za nieduże pieniądze gotowe są sławić drogiego włodarza i jego troskę o "nasze" dziedzictwo... W związku z powyższym tu i ówdzie pojawiają się zespoły złożone przeważnie z pań będących już dawno w sile wieku, które z wielką zalotnością śpiewają "cimci rymci, dała bym ci"... Czy to jest sztuka? A sztuka ludowa?[b]

80


bca ~bca (Gość)06.09.2020 12:52

To żadna sensacja. Wystarczyło tylko trochę znać się na prawdziwej sztuce ludowej naszego regionu. Albo przeczytać pewną książkę wydaną 2 lata temu. Ale jak za rodzimą sztukę ludową niektórzy gwiazdorzy uważają kawałki z Podkarpacia lub Kujaw, to nie ma się co dziwić. Mimo tego "odkrycia" i tak dalej niewiele będziecie wiedzieć.

42


gość ~gość (Gość)06.09.2020 11:17

Super ! Piękna ,pozytywna wiadomość.

50


gość ~gość (Gość)06.09.2020 10:43

Sensacja na skalę Europejską dla odkrywców nominacja do nagrody nobla

26


gość ~gość (Gość)06.09.2020 10:41

Gratulacje! Jednak pytanie mam - dlaczego nie są prowadzone normalne badania etnograficzne i trzeba przypadku, aby dokonywać tego rodzaju odkryć? Systematyczne badania, rozwijają kulturę i każdą dziedzinę, a nie akcyjność i przypadki! Więcej tego rodzaju przypadków jest potrzebnych, a te będę jedynie w regularnych badaniach. Gdzie jest uczelnia - filia UJK i podobne instytucje?

50


@@@ ~@@@ (Gość)06.09.2020 10:19

Piękne!!!

70


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat