Artykuły do tagu: znalezisko

Muzyczne odkrycie w piotrkowskim muzeum
Wśród zgromadzonych w Muzeum w Piotrkowie eksponatów udało się odnaleźć prawdziwą perełkę muzyki ludowej Ziemi Piotrkowskiej. To zapisy tekstów i nut utworów ludowych wykonywanych przez kapele działające na obszarze dawnego powiatu piotrkowskiego.
O odkryciu polichromii zdecydował przypadek
Kilkusetletnie imponujące polichromie odnowiono w prezbiterium klasztoru Bernardynów w Piotrkowie. Efekty trwających dwa lata żmudnych prac konserwatorskich mieszkańcy miasta mogli podziwiać podczas uroczystej mszy św. z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Niebezpieczne znalezisko w Sulejowie
Na placu po byłym przedszkolu podczas prac związanych z rewitalizacją robotnicy natknęli się na niewypał z II wojny światowej. Jest to granat RPG-40 produkcji rosyjskiej.
Schrony przeciwlotnicze odkryte w trakcie prac rewitalizacyjnych na placu Kościuszki w Tomaszowie trafią do Skansenu Rzeki Pilicy. Konserwator zabytków uznał, że szczeliny pochodzące z okresy II wojny światowej mają mała wartość historyczną.
Robotnicy znaleźli ludzkie szczątki
W środę (31 lipca) o godzinie 14.15 tomaszowscy policjanci otrzymali informację, iż na ulicy Wilczej na terenie prac budowlanych zostały ujawnione ludzkie szczątki.
Nietypowego odkrycia dokonali robotnicy podczas remontu jednej z kamienic w Tomaszowie. Znaleźli zamurowaną w ścianie (prawdopodobnie) mezuzę - czyli mały pojemnik wykonany z metalu. Znajdował się w nim zwitek pergaminu z naniesionymi fragmentami Tory.
W Tomaszowie Mazowieckim prowadzone są wykopaliska, podczas prac odnaleziono m. in. przedmioty i kości wojowników, które mogą mieć nawet 1800 lat - mówi Michał Góra archeolog z Fundacji Uniwersytetu Łódzkiego.
Zabytkowe filary w damskiej toalecie
Remont dworca PKP w Piotrkowie trwa w najlepsze. Robotnicy co rusz natrafiają na kolejne niespodzianki. Poza amerykańskimi puszkami i receptami z początku wieku, w jednym z pomieszczeń dworca odkryli zabytkowe słupy żeliwne podobne do tych, które możemy oglądać w konstrukcji wiaty dworca.
Recepty z początku XX wieku pod dachem budynku PKP
Kilka tygodni temu puszki z Ameryki. Dziś recepty z przełomu wieków. Robotnicy pracujący przy remoncie dworca PKP znaleźli kolejny skarb.
Poszukują niemieckiego samolotu wojskowego
Zwiększają polskie konto zestrzeleń. Grupa zapaleńców – miłośników historii - odkryła w lesie pod Radomskiem szczątki niemieckiego samolotu zestrzelonego we wrześniu 1939 roku przez polskiego myśliwca. Henschel to ofiara bitwy powietrzno – lądowej Kampanii Obronnej stoczonej w rejonie Piotrkowa, Radomska i Częstochowy. Tej walki powietrznej nie odnotowały jednak pisemne źródła, do dziś nie figuruje ona w statystyce polskich zestrzeleń.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat