Litania skarg mieszkańców Parafialnej

Tydzień Trybunalski Wtorek, 18 października 201612 7477
- A wie pan w ogóle, skąd nazwa Parafialna? Bo ja nie wiem. Gdzie tu w ogóle jest kościół? - uśmiecha się gorzko jeden z mieszkańców ulicy. Nazwa to jednak zdecydowanie najmniejszy z problemów, z jakim muszą zmagać się mieszkańcy. - Bardziej pasowałoby ulica Zapomniana – mówi mężczyzna. Brak chodników, latarni, niebezpieczne skrzyżowania... Ciśnie się na usta słowo „litania”.

Zgłosił się do nas jeden z czytelników, który poprosił o interwencję w sprawie Parafialnej w Piotrkowie. Zaalarmowani pojechaliśmy na miejsce. W czym problem? W skrócie: mężczyzna zwrócił uwagę na trudności związane z wyjazdem z ulicy z obu stron. Wyjeżdżając w stronę Roosevelta, do skrzyżowania z Sosnową, widoczność ogranicza teren posesji znajdującej się tuż przy rogu Parafialnej i Sosnowej. Obszar, na którym znajduje się obecnie pustostan, jest zarośnięty i zaniedbany. - Latem sprowadza się tam całe towarzystwo, piją, palą i kto wie, co tam jeszcze robią - wyjaśnia pan Przemek. Bo plac nie jest ogrodzony i każdy może sobie tam tak po prostu wejść. Zarośla oraz element płotu stanowią największą przeszkodę. Wjeżdżając na skrzyżowanie od strony Parafialnej, kierowca jest zmuszony wjechać na skrzyżowanie, by ocenić, czy nic nie nadjeżdża z naprzeciwka. Czyli - de facto - zmuszony jest do wymuszenia pierwszeństwa i potencjalnie spowodowania wypadku. Pan Przemek wspomina niedawną niebezpieczną sytuację, kiedy to wyjeżdżał od strony Parafialnej i mało co nie doszło do zderzenia z motocyklistą nadjeżdżającym od strony ulicy Żwirki. I gdyby doszło do wypadku, to pan Przemek byłby winny. Choć nie mógł dostrzec motocyklisty. Żeby było ciekawiej, problem to bynajmniej nie fanaberia jednego z mieszkańców. Mężczyzna zebrał całe okoliczne sąsiedztwo, które chce zwrócić uwagę na to, że o Parafialnej wszyscy zapomnieli. Dodajmy, że ulica jest konsekwentnie pomijana w kolejnych harmonogramach inwestycji. - Pewnie dlatego, że nie mieszka tutaj nikt z Urzędu – ironizuje jeden z sąsiadów


Z kolei z drugiej strony (przy skrzyżowaniu z ulicą Gospodarczą) droga ulega gwałtownemu zwężeniu. Do tego stopnia, że dwa wymijające się samochody nie mogą się zmieścić. - Mierzyłem ulicę w najwęższym miejscu, ma niecałe trzy metry – mówi jeden z mieszkańców. Nie mówiąc już o braku chodnika… - Jak wychodzę na spacer z psem, to muszę się „przykleić” do siatki – skarży się z kolei starszy pan. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że przy skrzyżowaniu znajduje się głęboki rów, co uniemożliwia zjechanie na "pobocze" i sprawia, że pokonanie trasy bez wycofania i przepuszczenia jadącego z naprzeciwka samochodu jest niemożliwe. Tam również jest problem z widocznością. Mieszkańcy podobnie zwracają uwagę na gęste zarośla na terenie prywatnej posesji.


Jedna z sąsiadek podkreśla, że dzieci boją się wychodzić rano do szkoły albo z niej wracać. I jakoś trudno się temu dziwić...


W sprawie ulicy Parafialnej zwróciliśmy się z zapytaniami do Straży Miejskiej i Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Pierwszą z instytucji spytaliśmy między innymi, jakie kroki podjęła i może podjąć, by zapewnić uczestnikom ruchu bezpieczeństwo, czy problem był zgłaszany i czy parkowanie na pasie jezdni przy Gimnazjum nr 1 jest dopuszczalne. O możliwości poprawy bezpieczeństwa spytaliśmy także ZDiUM.

Ze strony Straży Miejskiej otrzymaliśmy zapewnienie, że zgłoszenie zostało sprawdzone, ale - z uwagi na fakt, że krzewy ograniczające widoczność, rosną na ogół w pasie drogowym, sprawa została przekazana do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. "Jeżeli po wykonaniu przycinki przez ZDiUM - czytamy w odpowiedzi - okaże się, że konieczne będzie także przycięcie krzewów na terenie prywatnym przy ul. Sosnowej i Gospodarczej, zwrócimy się ze stosowną prośbą do właścicieli tych nieruchomości. Lecz należy mieć na uwadze, że nie jest to ich prawnym obowiązkiem, a jedynie dobrą wolą."

W kwestii parkowania przy skrzyżowaniu odpisano nam: "Ponieważ na ul. Sosnowej na omawianym odcinku nie ma znaku oznaczającego zakaz zatrzymywania lub postoju, nie jest to zabronione pod warunkiem zachowania odległości 10 metrów od skrzyżowania".

A ze zdjęcia wynika, że warunek ten niekoniecznie jest spełniany. Auta, parkujące zaledwie kilka metrów od zbiegu Sosnowej i Parafialnej, skutecznie utrudniają wyjazd i bezpieczne poruszanie się.


Na odpowiedź ze strony Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta cały czas czekamy. Do sprawy na pewno wrócimy, gdy tylko poznamy odpowiedź.


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ws. nazwy ~Ws. nazwy (Gość)18.10.2016 18:53

Nazwa stąd, że w dobie staropolskiej grunty te należały do parafii farnej. Wyraźnie widać to na starych mapach. Pozdrawiam!

60


buffonza ~buffonza (Gość)18.10.2016 17:13

to jest prawda budować ścieżki rowerowe ale komu to potrzebna jak i tak ulicami poruszają się rowerzyści jak nie było ścieżek to narzekali co to za naród jest buduje się po to aby korzystać z tego chodniki są dla ludzi ścieżki rowerowe dla rowerów a ulice dla samochodów czy każdy tego nie może zrozumieć tak samo parkujący swoimi samochodami przy swojej posesi ma podwórko to nie wiedzie na nie woli stac na ulicy i tak jest w całym mieście na każdej praktycznie ulicy

50


pieszy ~pieszy (Gość)18.10.2016 11:20

pewnie wybudować chodnik żeby było gdzie zaparkować , wszystkie nowo powstałe chodniki służą za parkingi ( Łódzka , Karolinowska , Rolnicza itd.)

120


cynik ~cynik (Gość)18.10.2016 10:40

Ulica Parafialna to jedna bajka. Druga bajka "wiekszego kalibru" to ulica Czarna zawana potocznie Czarną Droga. W każdy wtorek i piątek po jednej stronie ulicy stoją zaparkowane samochody. Praktcznie na całej długości do ulicy Ciepłej. Dzieci i młodzież idące do szkoły ,brak chodników i oświetlenia. Stan nawierzchni ulicy woła o -tu k...a musi się posypać. Ale nie jest to "szlak wielu kultur" i "wielcy tego świata" na szczeblu lokalnym nie chcą tego widzieć...

71


tutejsza ~tutejsza (Gość)18.10.2016 10:30

To prawda bezpiecznie wyjechanie z Parafialnej graniczy z cudem - nic nie widać a jak jeszcze samochody ludzi udających się do szkoły zaparkują na sosnowej i na Parafialnej również to już w ogóle robi się niebezpiecznie. Chodnika kawałek - i tak nie da się nim przejść -zimą pod śniegiem- lub drzewa uniemożliwiają przejście, lub element robiący sobie tam libacje. W pustostanie non stop powyrzucane śmieci oraz nieustane libacje marginesu.

32


nietutejszy ~nietutejszy (Gość)18.10.2016 10:13

Gdyby nie znak z nazwą ulicy to pomyślałbym, że na Parafialnej jest i chodnik i latarnie :)

60


qqq ~qqq (Gość)18.10.2016 09:05

Zgadzam się , jak jest jakiś mecz to czyste ryzyko wyjechanie z tej ulicy Parafialnej, z drugiej strony nie raz musialem się cofnac na tym zwężonym odcinku drogi majac przed sobą samochod na czołówke, najgorzej jest wlasnie na tym zakrecie z rowami, nic nie widać :)))))

31


Bjern ~Bjern (Gość)18.10.2016 08:51

Proponuję zamontować akomodacyjną sygnalizację świetlną ! Wtedy zakorkujemy jeszcze tę część miasta !
P.S.
Brawa dla władz za skuteczne zakorkowanie centrum sygnalizacją akomodacyjną. Kto wpadł na ten genialny pomysł ?!
Może tym zajmie się szanowna redakcja portalu ?

171


Witek ~Witek (Gość)18.10.2016 08:42

Piotrków to stare miasto ze średniowiecza i ulice są dla furmanek a nie aut stad ten problem i nadal będzie bo żaden z urzędasów po wojnie perspektywicznie do przodu nie potrafi mysleć

71


ares1 ~ares1 (Gość)18.10.2016 08:37

Podobno tam ma być zamiana nazw ulicy. Parafialną przeniosą na Łódzką z wiadomych przyczyn :)))

Komentarz był edytowany przez autora: 18.10.2016 08:54

101


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat