Już prawie dwa tysiące osób podpisało petycję ws. budowy trasy S12

Strefa FMRegion Piątek, 07 czerwca 201983 13584
Co najmniej kilkadziesiąt osób spotkało się w piątkowe popołudnie na Placu Straży w Sulejowie, aby poprzeć akcję „S12 natychmiast”, do tej pory pod petycją w tej sprawie podpisało się już prawie dwa tysiące osób. Można to także zrobić przez internet, link zamieściliśmy na końcu tego artykułu.

Ładuję galerię...

Zgromadzonych powitał jeden z inicjatorów akcji „S12 natychmiast” Jacek Zajączkowski, który zaprosił na prowizoryczną mównicę, stworzoną na lawecie, posła Grzegorza Lorka.

 
- Cztery lata temu zorganizowałem konferencję prasową, podczas której nazwałem tę trasę drogą śmierci, przewidując to co będzie się działo na tym odcinku w kolejnych latach. Ten problem dotyczy mnie bezpośrednio, ponieważ mieszkam przy drodze, z której kierowcy korzystają, gdy dojdzie do jakiegoś wypadku na DK12 i wtedy wszyscy przejeżdżają obok mojego domu. Jednego zwierzaka już przez tę sytuację straciłem i dlatego deklaruję, że będę lobbował w tej sprawie jako poseł tej ziemi i jako człowiek, który widzi, rozumie i czuje ten problem osobiście. Będę walczył o to, żeby ta droga powstała jak najszybciej, przynajmniej do końca następnej kadencji, ale apeluję też o cierpliwość i nie podejmowanie działań, które mogą tej sprawie zaszkodzić. Najpierw zbierzmy podpisy, pojedźmy do Warszawy, żeby spotkać się z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i wtedy będziemy wiedzieć jak szybko można można coś w tej sprawie zrobić, wtedy można podjąć decyzję w sprawie kolejnych kroków – zaapelował parlamentarzysta.

 
Swojego przedstawiciela przysłał także poseł Antoni Macierewicz, mężczyzna nie chciał się jednak przedstawić, gdyż jak stwierdził „nie o niego tutaj chodzi”.

 
- Mam wrażenie, że mamy lekki chaos informacyjny. Mówimy o 64 km tej drogi od trasy A1 do Kozenina i na tym odcinku się skupmy, bo on rozwiązuje nasz problem. Rozmawiałem z ministrem Antonim Macierewiczem, który prosił, żeby przekazać, że to, że nie ma dzisiaj węzła na trasie A1 (który miałby się łączyć z trasą S12 – przyp. red.), nie oznacza, że ta droga nie powstanie. Węzła nie ma w projekcie, ponieważ decyzja środowiskowa dotycząca budowy trasy S 12 musi się najpierw uprawomocnić, poprzednia została skutecznie oprotestowana, więc kilka lat straciliśmy. Gdy decyzja się uprawomocni, rozpoczną się kolejne prace m.in. w trybie projektuj i buduj. Gdy tylko rozpocznie się projektowanie trasy, zostanie też zaprojektowany stosowny węzeł. O 17.20 rozmawiałem z panem ministrem Antonim Macierewiczem, minister infrastruktury zapewnił go, że pieniądze, ponad 30 milionów złotych, na kolejne etapy tej inwestycji są zabezpieczone. Kolejne informacje na ten temat poznamy w przyszłym tygodniu – powiedział przedstawiciel posła Antoniego Macierewicza.

 
- Jest duża szansa na to, że decyzja środowiskowa uprawomocni się w lipcu, pieniądze na prace przygotowawcze rzeczywiście są zabezpieczone, na jej przeprowadzenie środków jeszcze jednak nie ma, dlatego jak najszybciej trzeba spożytkować te już przyznane środki. Rozmawiałem w piątek z nowym dyrektorem łódzkiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i on wątpi w to, czy uda się tę drogę wybudować w ciągu czterech lat, dlatego cieszę się z państwa inicjatywy, bo to wsparcie pomoże nam w tej trudnej sprawie. W czwartek rozmawiałem z kolei z nowym wiceministrem inwestycji i rozwoju regionalnego Waldemarem Budą na temat możliwości pozyskania środków na budowę tej drogi z Unii Europejskiej i zapewnił, że zrobi w tej sprawie co w jego mocy – dodał Grzegorz Wojciechowski, wicemarszałek województwa łódzkiego.

 
Burmistrz Wojciech Ostrowski podkreślał z kolei, że mieszkańcy mają pełne prawo, żeby blokować drogę, oczywiście po załatwieniu wszelkich formalności, która zakończą się za około miesiąc, ponieważ protest musi zostać zorganizowany w sposób bezpieczny. Jednocześnie powiedział, że popiera ambitny plan posła Grzegorza Lorka, zaapelował także o stworzenie konkretnego harmonogramu, uwzględniającego m.in. termin wyłonienia projektanta. Skrytykował także tempo pracy przedstawicieli łódzkiego oddziału GDDKiA w porównaniu na przykład z ich kolegami ze świętokrzyskiego, którzy dużo szybciej byli w stanie przygotować odpowiednią dokumentację dotycząca drogi S7.

 
Ponadto Grzegorz Wojciechowski został poproszony o to, aby radni Sejmiku Województwa Łódzkiego przyjęli stanowisko w sprawie budowy trasy S12, podobne do tego, jakie w poprzedniej kadencji podjęto w sprawie budowy trasy S74. Wicemarszałek zapewnił, że wystąpi o przyjęcie takiej uchwały. Podobną uchwałę mają także przyjąć radni Rady Powiatu Piotrkowskiego, o czym poinformowała radna Dorota Jankowska.

 
W najbliższym czasie inicjatorzy akcji „S12 natychmiast” zamierzają nadal zbierać podpisy, m.in. podczas korków, które regularnie tworzą się na drodze między Piotrkowem Trybunalskim i Sulejowem. W tym celu poszukują wolontariuszy. Ma się odbyć także happening, podczas którego wzdłuż tej drogi, w miejscach, w których zginęli ludzie zostaną ustawione worki na zwłoki i nekrologi, ponieważ jak przypominali organizatorzy przez ostatnie 30 lat na tej drodze życie straciło ponad 80 osób.

 


Jeden ze zgromadzonych podkreślał także, że policjanci też mogliby się bardziej zaangażować w poprawę bezpieczeństwa na tym odcinku, ponieważ bardzo często kierowcy wjeżdżający do Sulejowa z jednej lub drugiej strony znacznie przekraczają prędkość, a patroli kontrolujących kierowców na tym odcinku nie widać, a policjanci pojawiają się tylko wtedy, gdy dojdzie do wypadku lub kolizji.

 


Podpisy pod petycją w sprawie budowy trasy S12 można składać także tutaj.

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

9

5


Komentarze (83)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ikar ~Ikar (Gość)08.06.2019 13:38

A ja chyba zacznę zbierać podpisy za budową ul. Dobra Woda w Sulejowie bo nic się nie dzieje a asfaltu brak? Panie Radny co z obiecanym asfaltem? Kiedy będzie droga?

145


gość ~gość (Gość)11.06.2019 19:05

Kto jest Radnym w Kurnędzu? Z Sulejowa nie można dojechać do Kurnędza bo koło jeziorka na zakazie zatrzymywania stoi ze 40 aut po obu stronach drogi! Robicie sceny że sprzątacie tylko jak ludzie śmiecą to nie widzicie? Kase bierzecie to róbcie pożądek! Dbajcie o to nasze wspólne dobro! Tylko realnie a nie na pokaz!

90


gość ~gość (Gość)12.06.2019 10:15

A ja chcę bardzo podziękować Panu Borkowskiemu (Przewodniczący obecnej Rady) który w rozmowie wszystko mi wyjaśnił i wytłumaczył. Teraz wiem o co w tym wszystkim chodzi i całym serduszkiem popiram Pana Borkowskiego i organizatorów tego protestu jesem z wami! Panie Przewodniczący dziękuję i mam nadzieje, że spełni się to co pan z takim entuzjazmem i pozytywną energią mi przekazał! Powodzenia przy S12

63


Sonny Boy Williamson ~Sonny Boy Williamson (Gość)13.06.2019 10:34

Dlaczego temat drogi Kłudzice Łęczno umarł? Kiedyś wspominał o tym Pan burmistrz, ale teraz jakby o tym zapomniał. Wie może ktoś - dlaczego?
Ta S12 to dopiero melodia przyszłości - ambitny plan, to wbicie pierwszej łopaty za 4 lata.
Na dziś, na szybko, w krótszym terminie - to ta droga przez Kłudzice choć odrobinę pomogłaby...

40


gość ~gość (Gość)08.06.2019 13:51

S12 to kwestia przyszłości. Na teraz trzeba walczyć o: prawo i lewoskręt na światłach w Poniatowie. O patrole policji na odcinku Sulejów Piotrków o zakaz wyprzedzania. O asfalt na odcinku Kłudzice Leczno.

213


gość $ ~gość $ (Gość)12.06.2019 07:18

I co to da. Nawet 100tys. podpisów w sprawie referendum nie przesądza. A co mówić o 10 tys. (jeśli tyle będzie)podpisów pod budowę S12. Ludzie ogarnijcie się

22


gość ~gość (Gość)10.06.2019 12:35

Ludzie zdjęcie sobie sprawę że wszelkie eski i autostrady to wylegarnia bezrobotnych? Wszystkie bary i stacje zbankrutują (sklepy pewnie też). To dla gospodarki wcale nie jest dobrze. Na odcinku Piotrków Wrocław jest kupę pustostanow a reszta ledwie dyszy od kiedy powstało s8

411


gość ~gość (Gość)10.06.2019 12:31

S12 to dziwny temat. Zastanawiam się kto tak bardzo lobbuje (poza mieszkańcami ale ludzie wiadomo to bydło)? Właściciele gruntów a może już ustawiono przetarg? Lepiej, taniej byłoby wylać asfalt przez las do Łęczna. Może nawet za parę groszy kupić most saperski i połączyć brzegi Pilicy w Kurnędzu. Ale to trzeba mieć mózg a nie....

27


slanto ~slanto (Gość)10.06.2019 10:21

Do 2023 roku ta trasa nie powstanie. Sulejowianie, mieszkańcy powiatu piotrkowskiego będziecie dalej głosować na PiS, to może nie powstanie nigdy. Ale jak wasza ukochaną partia wygra, to może ta droga w ogóle nie będzie potrzebna. Gdy zaczniecie spłacać 500 + i inne pisowskie rozdawnictwa, to nie będzie was stać na samochody i benzynę. Problem korków sam się rozwiąże. Wierzcie dalej w swojego Antonia, Jarusia i księdza proboszcza!

129


xxl ~xxl (Gość)10.06.2019 07:58

Może przy okazji zbierzcie podpisy w sprawie przebudowy wodociągu bo wody u nas tyle co w Skierniewcach i tym nikt się nie interesuje.Myślę że pieniądze "WYRZUCONE"w plac straży poprawiły by znacznie tą sytuacje.

92


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat