Głosowanie korespondencyjne: o co w nim chodzi?

ePiotrkowKraj Poniedziałek, 06 kwietnia 202044 3276
Partia rządząca złożyła w Sejmie autopoprawkę do projektu ustawy w sprawie głosowania korespondencyjnego. Wprawdzie została odrzucona, ale może warto wiedzieć o co w niej chodzi.
fot.pixabay.com

PiS chciało, by wybory prezydenckie 10 maja tego roku zostały przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Jak to miałoby wyglądać w praktyce? Operator pocztowy obowiązany do świadczenia usług powszechnych zapewni w terminie przypadającym od 7 dni do dnia przypadającego przez dniem wyborów doręczenie pakietu wyborczego bezpośrednio do oddawczej skrzynki pocztowej wyborcy na adres wskazany w spisie wyborców. W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania. Wyborca po wypełnieniu karty do głosowania miałby ją włożyć ją do koperty na kartę do głosowania, którą powinien zakleić, a następnie kopertę tę włożyć do koperty zwrotnej łącznie z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu i umieścić ją w nadawczej skrzynce pocztowej lub w innej skrzynce pocztowej przeznaczonej do umieszczania kopert zwrotnych na terenie gminy, w której widnieje w rejestrze wyborców.


Szczegóły odbioru i dostarczania pakietów wyborczych w przypadku wyborów korespondencyjnych dla wszystkich miałyby określać nowe przepisy. Może nie wszyscy pamiętają, ale głosowanie korespondencyjne zostało wprowadzone po raz pierwszy do kodeksu wyborczego już 9 lat temu, tyle że wtedy głównie z myślą o osobach przebywających za granicą. Do listy osób, które mogły skorzystać z tej formy głosowania dodano też wyborców z orzeczeniem o niepełnosprawności.

 


W poniedziałek wniosek w sprawie głosowania korespondencyjnego nie uzyskał jednak większości w Sejmie. Projekt nie został wprowadzony do porządku obrad. „Za” głosowało 228 posłów PiS. Przeciw byli wszyscy posłowie opozycji oraz trzech członków Prawa i Sprawiedliwości. Trzej parlamentarzyści wstrzymali się od głosu.

 

 


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (44)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

maria kaczynska ~maria kaczynska (Gość)07.04.2020 18:49

A ja bardzo cieszę się , że jest taki projekt bo.... na wybory nie "pójdę" i dostanę wyrok 3 lata w więzieniu i nareszcie 500+ będzie mnie utrzymywać. Dotychczas ja utrzymywałam 500+ .

50


gość ~gość (Gość)07.04.2020 11:46

Chodzi w nim o to, żeby wybrać Dudę. O nic więcej nie chodzi. PiSowi potrzebna marionetka na następne 5 lat.

144


edolek ~edolek (Gość)07.04.2020 16:17

Taka procedura nie powinna być szeroko wspierana, jeśli do problemów z usługami pocztowymi doda się nieodłączne trudności związane z tą formą głosowania, jak wzrastające ryzyko "głosowania rodzinnego". Jednakże, pod warunkiem zachowania pewnych środków ostrożności, głosowanie korespondencyjne może być wykorzystane do umożliwienia udziału w głosowaniu osobom przebywającym w szpitalach, zakładach karnych, osobom o ograniczonej sprawności ruchowej i wyborcom przebywającym za granicą, o ile nie istnieje ryzyko oszustwa lub zastraszenia
Komisja Wenecka

30


hugo ~hugo (Gość)07.04.2020 16:09

co by się nie działo listonosz nie listonosz i tak duda wygra bo o to w tym wszystkim chodzi a nawet jak w kopertach nie bedzie głosu na dude to i tak wygra

40


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)06.04.2020 20:29

Tajne głosowanie w jednej kopercie z podpisanym własnoręcznie oświadczeniem? Ja rozumiem że władza ma ludność za kompletnych durniów, którzy zasuwają tylko za miskę ryżu. No ale przecież panowie, nie aż tak.

245


wojciech ~wojciech (Gość)07.04.2020 08:24

nie mam zamiaru odbierać żadnego pakietu wyborczego, nie zbieram śmieci

174


pewne źródło ~pewne źródło (Gość)07.04.2020 10:51

A wiecie że listonosze mają"przy okazji"sprawdzić czy mamy odbiorniki radiowo telewizyjne?Jeśli listonosz zobaczy ma to zgłosić.

32


gość ~gość (Gość)07.04.2020 13:38

To co pis wyprawia przez ostatni miesiąc Stonoga by powiedział jedno:To jest jakieś k....nieporozumienie.Tak chcą koniecznie szybko tych wyborów a mogą sie zdziwić...pomijam fakt że takie wybory to będzie przekręt jak nic.Poczta sobie normalnie nie radzi,a oni jeszcze chcą ich w to angażować.Smiechu warte.

101


asdasdasd ~asdasdasd (Gość)07.04.2020 09:07

Nieważne kto głosuje, ważne, kto liczy głosy... przecież tam będzie olbrzymia baza danych kto i na kogo głosował.

171


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat