Afrykański pomór świń coraz bliżej powiatu piotrkowskiego

Strefa FMRegion Środa, 17 stycznia 201833 9092
W ciągu zaledwie kilkunastu dni 2018 roku w Polsce odnotowano 78 nowych przypadków zachorowań na ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Najbliższe naszym terenom ognisko wirusa odkryto w gminie Konstancin-Jeziorna w województwie mazowieckim. W powiecie piotrkowskim trwa sanitarny odstrzał dzików, prowadzone są także działania prewencyjne, czyli przede wszystkim szkolenia z zakresu bioasekuracji. Na kolejnym posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pojawili się samorządowcy, przedstawiciele środowisk rolniczych i służb mundurowych.
fot. M. Nowakowska

Zgodnie z rozporządzeniem wojewody łódzkiego zadaniem myśliwych jest redukcja pogłowia dzików do poziomu 0,5 sztuki na 100 ha powierzchni obwodu łowieckiego.
- W tej chwili zagęszczenie dzika w powiecie piotrkowskim wynosi 0,4 sztuki na 1 km kwadratowy, a więc rekomendacje Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zostały wykonane. Podczas sezonu łowieckiego, czyli od 1. kwietnia do 31. grudnia myśliwi odstrzelili 1017 dzików. Oprócz tego realizujemy odstrzał sanitarny obejmujący 60 sztuk oraz odstrzał redukcyjny na terenie miasta - wyjaśnił Cezary Szadkowski, przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Piotrkowie.


Walkę z ASF ma ułatwić specustawa z dnia 14. stycznia 2018. Zakłada ona m. in. budowę zapory uniemożliwiającej migracje dzików zza wschodniej granicy, a także zwiększenie uprawnień myśliwych, którzy będą mogli polować także w parkach narodowych i rezerwatach przyrody oraz na prywatnych gruntach wchodzących w skład obwodu łowieckiego.
- Za odstrzał każdego dzika myśliwi będą otrzymywać 400 zł ze Skarbu Państwa. Dodatkową motywacją może też być 6 dni pełnopłatnego urlopu na ten cel - dodał obecny na spotkaniu Robert Telus, poseł PiS.
Poseł podkreślił, że zredukowanie pogłowia dzików nie rozwiązuje problemu, bo wektorem rozprzestrzeniania się wirusa jest także człowiek. - Zarazki możemy przenosić na butach, odzieży, w kanapkach. Dużym niebezpieczeństwem jest też kontakt z osobami zza wschodniej granicy. Należy pamiętać, że bioasekuracja jest ogromnie ważna.


Według zaleceń Powiatowego Lekarza Weterynarii gospodarstwa rolne muszą być szczelnie zamykane i wyposażone w maty dezynfekcyjne, a świnie powinny pochodzić wyłącznie z legalnego obrotu. Należy też ograniczyć wstęp osób postronnych do budynków inwentarskich.
Przedstawiciele samorządów skarżą się, że to na nich ma spoczywać główny ciężar walki z chorobą, a wsparcie na szczeblach centralnym i wojewódzkim jest niewystarczające. Podkreślają, że w przypadku rozprzestrzenienia się choroby na terenie powiatu straty finansowe będą ogromne, a hodowcy mogą być pozbawieni źródła utrzymania.

- Nie ma rozwiązań, które pomogłyby rolnikom przetrwać wybuch choroby i zachować produkcję - powiedział Janusz Terka z gminy Łęki Szlacheckie.


Przypomnijmy, że powiat piotrkowski jest zagłębiem hodowli trzody chlewnej i właśnie z naszych terenów pochodzi co 20. świnia w Polsce.


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

peace ~peace (Gość)12.02.2018 23:44

potem będzie takie zorientowanie co kto ma robić jak w tym artykule w Konstancinie - http://piasecznonews.pl/koszmarne-ogledziny-czy-grozi-nam-afrykanski-pomor-swin/

00


okok ~okok (Gość)17.01.2018 20:01

Jak patrzę na to zdjęcie, to oni wszyscy są jacyś nieobecni....
Nie liczę na ich pomoc, nie są raczej zainteresowani tematem.

90


Mięsożerca ~Mięsożerca (Gość)19.01.2018 20:55

Dzik SAM NIE WEJDZIE do chlewa! To chłop-HODOWCA łazi po lesie i różnych odchodach - następnie NIE ZMIENIAJĄC BUTÓW - włazi do chlewa, domu itd. - roznosząc zarazę!
Trzeba i uświadamiać i karać za brak HIGIENY!

10


Fejm ~Fejm (Gość)18.01.2018 21:36

Ciekawe czy powieszą baner nad lasem - odstrzał dzików - zadanie dofinansowane ze środków starostwa powiatowego...?

20


wojciech ~wojciech (Gość)17.01.2018 13:54

jeśli na naszym terenie nie ma jeszcze chorych dzików a zastrzelimy zdrowe, to zwolni się w lesie miejsce, co skłoni dziki z innych terenów do migracji na tereny wolne, co spowoduje jeszcze szybsze rozprzestrzenianie się choroby.. W ten oto genialnie prosty sposób chore dziki zajmują coraz większe tereny.

125


gość ~gość (Gość)18.01.2018 11:39

Zniszczą koncerny polskie rolnictwo rękami naszych umiłowanych przywódców

42


ale heca ~ale heca (Gość)18.01.2018 11:01

Ta choroba nie jest szkodliwa dla ludzi, chyba że dla tych przy korycie

91


ars.v2 ~ars.v2 (Gość)18.01.2018 10:24

Czyżby chciano zagrozić Chrumkowi ?? naszej maskotce mizernego, niszczejącego miasta.

30


i co dalej ~i co dalej (Gość)18.01.2018 07:22

Wystrzelać wszystkie dziki w powiecie.

45


lekarz wet. ~lekarz wet. (Gość)17.01.2018 19:21

Afrykański pomór świń coraz bliżej powiatu piotrkowskiego. A w Piotrkowie jedna taka świnia nic nie robi sobie z afrykańskiego pomoru świń. Ale być może dlatego, że to dzik.

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat