III Koszyczek Wielkanocny w Czarnocinie

ePiotrkow Niedziela, 02 kwietnia 20175 5886
W gminie Czarnocin zapachniało Wielkanocą - wójt oraz koła gospodyń wiejskich tej gminy zaprosili mieszkańców na III Koszyczek Wielkanocny.

Ładuję galerię...

Wydarzenie tradycyjnie już odbyło się w hali sportowej przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Czarnocinie. Gospodynie przygotowały wyśmienite potrawy, stroiki, koszyczki wielkanocne, czyli wszystko to, czego według tradycji nie może zabraknąć podczas zbliżających się świąt.

 

Niewątpliwą ozdobą wydarzenia były występy artystyczne. Grały i śpiewały bowiem: Koraliki, Orkiestra Dęta, Ludowa Biesiada czy czarnocińska schola.

 

- W organizację Koszyczka zaangażowane były wszystkie koła z terenu gminy Czarnocin, a jest ich 12, ale głównym inicjatorem był oczywiście wójt – powiedziała nam Janina Glonek, przewodnicząca Gminnej Rady Kobiet w Czarnocinie. – To już trzeci Koszyczek Wielkanocny w naszej gminie.

 

A czego można było spróbować w niedzielę w Czarnocinie? Pasztetów, wędlin przygotowanych wg tradycyjnych receptur, ciast (w tym sernika na bazie sera pochodzącego oczywiście z rodzimej mleczarni). Specjałem gminy Czarnocin są gomułki wytwarzane wg starej receptury. – Zrobione z naszego czarnocińskiego sera, który jest najlepszy. Gomułki są opalane na słomie w piecu chlebowym, można dodawać do nich różne przyprawy – czarnuszkę, szczypiorek – dodała Janina Glonek.

 

W Koszyczku poza mieszkańcami gminy uczestniczyli również przedstawiciele powiatu piotrkowskiego, a nawet parlamentarzyści w osobach Roberta Telusa, Grzegorza Wojciechowskiego i Krzysztofa Maciejewskiego, którzy wraz z wójtem Romanem Miksą przyglądali się występom artystycznym z pierwszego rzędu i z tego właśnie powodu… najbardziej im się dostało. Po skończonym występie dzieci postanowiły, że wielkanocnej tradycji musi stać się zadość i zaczęły oblewać wszystkich zgromadzonych w sali wodą. – To stary, dobry obyczaj, woda jest symbolem oczyszczenia, wiosennej radości. Wcale się nie obraziłem, jestem zadowolony, że kultywujemy zwyczaje wielkanocne – powiedział nam Roman Miksa, wójt gminy. – Koszyczek to nasza wspólna inicjatywa, która zrodziła się 3 lata temu. Pomysł wyszedł od pań z kół gospodyń wiejskich. Cieszę się, że aż trzech parlamentarzystów z naszego terenu uczestniczyło w tym wydarzeniu, zawsze zapraszamy wszystkich bez względu na przynależność partyjną.

 

Miłym akcentem Koszyczka było wywołanie na scenę pań z Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Rzepki, bowiem to właśnie one odniosły ostatnio spory sukces, zajmując drugie miejsce w plebiscycie „Dziennika Łódzkiego” na najlepsze koło gospodyń wiejskich w naszym powiecie. Gospodynie zebrały ponad 9 tysięcy głosów. Wójt docenił ten sukces – panie dostały prezent od władz gminy.


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pytek ~pytek (Gość)03.04.2017 20:50

ile na to gmina wydała żeby posłów tak pięknie ugościć?

11


Hera ~Hera (Gość)03.04.2017 17:24

Pis anki a nie koszyczek wielkanocny. Posłowie grali pierwsze skrzypce gadali i gadali a wójt się tym nacieszyć nie mógł

10


Jan ~Jan (Gość)03.04.2017 14:39

Powinien być rabin.Koszyczek wielkanocny związany jest z judaizmem !

00


Mariya Fnookievichz ~Mariya Fnookievichz (Gość)03.04.2017 07:02

Oczywiście klechy nie mogło zabraknąć

01


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat