Wspomnienia dramatycznych wydarzeń. Uroczystości w Sulejowie

ePiotrkowRegion Sobota, 31 sierpnia 20193 3999
Zbliżają się obchody 80. rocznicy bombardowania Sulejowa, które miało miejsce na samym początku wojny, 4 września 1939 roku. W związku z tym Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Sulejowie Bartoszem Borkowskim zapraszają mieszkańców: miasta i gminy Sulejów, powiatu piotrkowskiego, woj. łódzkiego w szczególności świadków tamtych tragicznych wydarzeń do udziału w obchodach.

Oprócz złożenia kwiatów i mszy świętej, wszyscy którzy tego dnia przyjadą do Sulejowa, będą mogli obejrzeć przelot samolotu z okresu II wojny światowej jako rodzaj rekonstrukcji historycznej przygotowany przez pilota z Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej, oczywiście w mniejszym wymiarze, wydarzeń z 4 września 1939 roku. Tego dnia Sulejów został zniszczony, wielu mieszkańców naszego miasta straciło życie i zdrowie. Chcemy w wyjątkowy sposób upamiętnić te wydarzenia – mówi burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski. 4 września, o godzinie 15.30, na cmentarzu parafialnym, pod zbiorową mogiłą pomordowanych mieszkańców Sulejowa, złożone zostaną kwiaty. Następnie, o 16, odbędzie się msza św. w intencji pomordowanych, w kościele pw. św. Floriana, a o godzinie 17 rozpocznie się ceremoniał uroczystych obchodów 80. rocznicy bombardowania Sulejowa na Placu Straży. W części artystycznej, zaprezentują się uczniowie szkół z miasta i gminy Sulejów, a piękny utwór „Wolność Niepodległość" zaśpiewa  grupa wokalna CYKADY z Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie. Ponadto, na telebimie, zostaną zaprezentowane materiały archiwalne,  zdjęcia, filmy i wspomnienia osób, które przeżyły tamte dramatyczne chwile.

 

- Gorąco zapraszam wszystkich do udziału w tych uroczystościach. Nie pozwólmy by pamięć o tych zdarzeniach zaginęła. To będzie wyjątkowa uroczystość – mówi Wojciech Ostrowski, burmistrz Sulejowa.

 

W związku z obchodami  wybuchu II Wojny światowej, Sulejów będzie się również pojawiał na antenach ogólnopolskich mediów. 1 września w TVP 2 obejrzymy transmisje na żywo z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w którym odbędzie się koncert. Wystąpią m.in. Bovska, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Grzegorz Hyży, Ralph Kamiński, Dawid Kwiatkowski, Michał Kowalonek, Margaret, Natalia Nykiel, O.S.T.R., The Dumplings oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Gościem specjalnym będzie zespół Sabaton. Artyści będą przedstawiać kompozycje prezentujące grozę tamtych wydarzeń. Koncert będzie się składał z kilkunastu części, w których przedstawionych zostanie 12 miast – symboli. Wśród nich znajdzie się Sulejów. Tego samego dnia, na antenie TVP 1 o 22.15, obejrzeć będzie można dokument „LUFTWAFFE 39: ZBRODNIA NIEUKARANA", w którym twórcy pokazują działania Luftwaffe bombardujących polskie miasta. W dokumencie będzie również mowa o Sulejowie.

 

Patronat Honorowy nad 80. rocznicą  bombardowania Sulejowa objęli: Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi dr. Dariusz Rogut

 

Partnerami uroczystości są:  25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Maz. , Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej, Miejski Ośrodek Kultury oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Sulejowie.

 


Zainteresował temat?

10

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

pamięć ~pamięć (Gość)01.09.2019 10:19

Te zniszczenia powinien oglądać cały świat, przede wszystkim w Niemczech i USA - nacja, która to sponsorowała.

102


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat