Tunel pod ulicą Słowackiego cd.

ePiotrkow Środa, 11 kwietnia 20120 15937
Władze miasta dwukrotnie przymierzały się do budowy tunelu dla pieszych i zmotoryzowanych pod główną ulicą miasta.
Winni Amerykanie


Otóż można rzec, że w dużej mierze winni są Amerykanie. Brzmi to wielce nieprawdopodobnie, ale jednak taka jest prawda. Jeżeli ktoś usłyszał kiedyś o tym, że w okresie międzywojennym piotrkowski magistrat zaciągnął w amerykańskiej firmie Ulen & Co. pożyczkę na blisko dwa miliony dolarów (a dokładnie 1.714.000 $), może łatwo skojarzyć, o których przedstawicielach amerykańskiego kontynentu mowa. Pieniądze uzyskane w drodze wspomnianego kredytu Piotrków spożytkował m.in. na budowę miejskich wodociągów. Co mają jednak wspólnego Amerykanie z piotrkowskim tunelem w śródmieściu? Otóż okazuje się, a można o tym przeczytać w Sprawozdaniach Magistratu Miasta Piotrkowa, iż rury wodociągowo- kanalizacyjne zainstalowane wg projektu nowojorskiej firmy zostały zbyt płytko usytuowane na obszarze ulicy Słowackiego. Budowa tunelu związana byłaby więc z ich wydobyciem i całkowitym przeprojektowaniem wodnej instalacji, dopiero przecież co zamontowanej.

 

Oczywiście brak sfinalizowania planu podziemnej drogi wynikł też z ogromnych nakładów finansowych potrzebnych na ten cel. A ponieważ w owym czasie cały świat nękał wielki kryzys pieniądze były towarem deficytowym i każdą wolną sumę przeznaczano na inne, bardziej pilne cele. Ponieważ Piotrków mógł obyć się jeszcze bez tunelu, zwlekano z jego budową. A później jak wiemy nastał czas wojny, a po wojnie... W czasach "gierkowskiego dobrobytu" w Piotrkowie odbyły się Centralne Dożynki, dzięki którym miasto otrzymało prezent od Częstochowy w postaci kładki naziemnej nad torami na ul. Słowackiego. I tak oto skończył się żywot projektu pierwszej trybunalskiej ulicy podziemnej.

 

Pomysł z czasów gubernialnych


Okazuje się jednak, że pomysł władz miasta z lat 20. minionego stulecia nie był jedną próbą rozwiązania zaistniałego w tej części Piotrkowa problemu. Jeszcze w czasach gubernialnych, dokładnie w 1895 roku zrodził się projekt budowy w tym miejscu wiaduktu. Niestety z nieznanych przyczyn pozostał on tylko na papierze.

 

Agawa
Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat