Trzej Królowie na zamku w Piotrkowie

Muzeum Piotrków Piątek, 20 grudnia 20192 2383
Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim zaprasza do zwiedzania świątecznej wystawy "Trzej Królowie na zamku w Piotrkowie...” - jest to grafika ze zbiorów piotrkowskiego Muzeum nosząca tytuł „Pokłon trzech Króli”.

Ładuję galerię...

Dzieło stworzone techniką druku wklęsłego, czyli tzw. Mezzotintą, wykonane zostało prawdopodobnie według obrazu Alessandro Marchessiniego w bawarskiej pracowni miedziorytniczej Hendioniusa. Dzieło ofiarowane zostało za zasługi położone w kwestii praworządności sędziemu Trybunału Koronnego Kacprowi Grotowskiemu – podstolemu ziemskiemu, podstaroście i sędziemu grodzkiemu sochaczewskiemu z województwa rawskiego. Datowana na połowę XVIII wieku mezzotinta jest jedną z niewielu pamiątek związanych z okresem trybunalskim, które przetrwały do naszych czasów.


Dzięki uprzejmości Mateusza Danielczyka, pokazany został też srebrzony pojemnik na olejek mirrowy, płatki złota w butelce i samorodki złota, ziarna kadzidła – substancji otrzymywanej z krzewów występujących na terenie Afryki i Bliskiego Wschodu, a także mirra – wonna żywica otrzymywana z drzew i krzewów z rodzaju balsamowców, która do XIV wieku była obok złota i drogich kamieni jednym z tradycyjnych podarków, jakie składali sobie królowie.

 

Ponadto na wystawie zobaczyć można pochodzące ze zbiorów Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim: kadzielniczkę, XVIII-wieczną naviculę – naczynie na kadzidło, szkatułkę – puszkę na kosztowności. Uzupełnieniem wystawy są XVIII-wieczne archiwalia ze zbiorów piotrkowskiego Muzeum, które dotyczą działalności Trybunału Koronnego, a także kazania ks. Jakuba Filipowicza na niedzielę po Trzech Królach. Opracowany został ponadto tekst informujący o ciekawostkach, które skrywa ta grafika.

 

Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających w grudniu 2019 i styczniu 2020 roku. Sale wystawowe Muzeum udostępniane są w godzinach 10.00 - 18.00 oprócz poniedziałków i dni poświątecznych.

 


Zainteresował temat?

1

4


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

irek ~irek (Gość)25.12.2019 14:17

...i jak świątecznie obejrzeć jak w święto zamknięte ?

30


zażenowana ~zażenowana (Gość)20.12.2019 13:32

Nawet screena nie zrobili, tylko zdjęcie monitora... Ot, Piotrków i jego standardy.

71


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat