Raport: plastik większym problemem niż zmiany klimatu

PAPKraj Piątek, 01 listopada 201914
Plastik jest większym problemem ekologicznym niż zmiany klimatu - wynika z międzynarodowego raportu GfK. Najczęściej problem ten dostrzegają Niemcy (75 proc. wskazań), najrzadziej Węgrzy (55 proc.), Polacy uplasowali się tuż przed Węgrami z wynikiem 58 proc. wskazań.
fot. pixabay.comfot. pixabay.com

Jak czytamy w raporcie pt."Who cares? Who does?", 70 proc. europejskich konsumentów wymieniło odpady z tworzyw sztucznych jako najważniejsze z 5 największych światowych wyzwań środowiskowych. Najczęściej problem ten jest dostrzegany przez Niemców (75 proc. wskazań), najrzadziej przez Węgrów (55 proc.). W Polsce odsetek wskazań jest podobny do węgierskiego i wynosi 58 proc. wskazań.

 

Z raportu wynika, że na tle wszystkich analizowanych w badaniu rynków europejskich polscy nabywcy nie widzą w odpadach z tworzyw sztucznych tak dużego problemu. "W opinii Polaków odpady plastikowe są trzecim w kolejności największym globalnym wyzwaniem środowiskowym, po zanieczyszczeniu powietrza i wody" - podano.

 

Wskazano, że w prawie wszystkich krajach objętych badaniem (z wyjątkiem Rosji) konsumenci uważają producentów za najbardziej odpowiedzialnych za kontrolowanie i ograniczanie odpadów z tworzyw sztucznych. "Warto także podkreślić, że zaskakująco rzadko w tej roli widziany jest przez konsumentów handel i sieci detaliczne, dodano, że w Polsce nabywcy obarczyliby równie dużą dozą odpowiedzialności co producentów, także administrację państwową" - czytamy w raporcie.

 

Zdaniem Izabeli Jagodzińskiej z Consumer Panels & Services GfK, Polscy nabywcy mają dość podstawową wiedzę na temat dbania o środowisko i ograniczania zakupu produktów w opakowaniach z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. "Jednak poziom świadomości społecznej rośnie i coraz więcej klientów jest zainteresowanych tymi zagadnieniami. Nadal konieczne jest zwiększenie świadomości społecznej poprzez kampanie informacyjne i wywieranie nacisku na producentów, aby zmniejszyli ilość produkowanego i marnowanego tworzywa sztucznego" - dodała.

 

W raporcie GfK wskazano, że Responsibility Index ilustrujący poziom świadomości i zestaw zachowań konsumenckich związanych z odpowiedzialnym postępowaniem z tworzywami sztucznymi jest dla Polski na poziomie 81 punktów (przy średniej dla 11 badanych krajów na poziomie 100 punktów). Dla porównania najniższą wartość wskaźnik przyjmuje w Rosji (41 punktów), a najwyższą w Austrii (137 punktów).

 

Badanie przeprowadzono na przełomie kwietnia i maja 2019 roku na próbie n=40.091 respondentów, na 11 europejskich rynkach: Austrii, Belgii, Czech, Danii, Holandii, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Szwecji, Węgier. Respondentami były osoby decyzyjne, odpowiadające w gospodarstwach domowych za dokonywanie zakupów. (PAP)

 

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (14)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

malgosia pinsrot ~malgosia pinsrot (Gość)02.11.2019 08:35

dawniej każda butelka była wymienna dzis juz nie jest a materiał sie marnuje produkcja idzie do przodu a srodowisko cierpi jak i my a segregacja nic nie daje moze czasy sie cofną i zaczną tak robic ze jak sie wyprodukuje to mozna cos wspowrotem oddac aby był obrud itd

21


gość ~gość (Gość)02.11.2019 16:17

Jak to zawsze bywa,leczy sie skutki zamiast przyczyn.Zamiast ganic ludzi za to,ze uzywaja plastiku,najprosciej by bylo zakazac produkcji,a konsument sie dostosuje,bo nie bedzie mial wyjscia.Ale oczywiscie,jak nie wiadomo o co chodzi,to na pewno o kasę.

41


gość ~gość (Gość)02.11.2019 13:54

A jak dba o to Piotrków? Zwalniając z podatku na 10 LAT firmę produkująca produkty z plastiku? Folie, strecze i inne zbędne tony śmieci?

10


malgosia pinsrot ~malgosia pinsrot (Gość)02.11.2019 08:40

wyjde na ulice i bede protestowac wsprawie plastiku

10


zatroskany ~zatroskany (Gość)01.11.2019 21:13

Można ograniczyć produkcję wyrobów z plastiku. W pierwszym roku n.p. o 50%, a w następnych latach o dalsze 50%, i problem sam się rozwiąże. Do tego nie potrzeba tęgich głów.

21


Nutka ironii ~Nutka ironii (Gość)01.11.2019 20:34

Plastik można przetwarzać i wykorzystać do produkcji smarów czy nawet paliwa, albo skupowac puste opakowania i wykorzystywać ponownie. Niestety producenci plastikowych opakowań zapewne będą dbać o swoje interesy, aby produkcja nie spadała. Podobnie z tekturowymi skrzynkami na owoce/warzywa, markety je wyrzucają lub wystawiają dla klientów, a możnaby przecież wykorzystać je ponownie w kolejnych dostawach.A drzewa płaczą...

20


aqqq ~aqqq (Gość)02.11.2019 01:36

W dużym skrócie: Aby na poważnie przetwarzać odpady potrzebna jest firma, która zatrudnia kilkaset osób. Przez wysokie podatki i specyfikę takiej działalności na pracowniku zysk jest mniejszy niż koszty. Firma bierze dotacje, dzięki czemu może dalej funkcjonować. Dotacje na tego typu działalności są z punktu widzenia dających dotację marnowaniem możliwości. Dający dotację wolą dać je na większą ilość branż, czym mogą się potem pochwalić jacy są hojni i siać propagandę unijną. Segregując odpady przyczyniasz się do wzrostu podatków, gdyż dajesz możliwość nałożenia wyższego podatku na firmę recyklingową i inne przy tych samych dotacjach bo ta ma część pracy już wykonaną.

20


gość ~gość (Gość)01.11.2019 13:34

Ludzie uwielbiają plastik. Kobiety robią sobie plastikowe piersi, usta i pośladki. Mężczyźni tatuaże w których jest plastik. Nie rozumiem w czym problem?

43


vlk;mg ~vlk;mg (Gość)01.11.2019 15:47

plastik fantastik...

24


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat