Oktawia w końcu otrzymała pomoc

Strefa FM Piątek, 12 października 201822 20627
Oktawia z Barkowic otrzymała 5000 zł od Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulejowie. 15-letnia dziewczynka w tym roku straciła oboje rodziców, którzy jeszcze przed śmiercią ubiegali się o wypłacenie zaległego świadczenia 500 plus na drugą córkę. Pieniędzy ostatecznie nie wypłacono. Po stracie opiekunów, to wszystko spadło na Oktawie, która od maja apelowała do urzędników o pomoc.
fot.S.Fiszer

Oktawia wraz z młodszą siostrą straciły w tym roku oboje rodziców. Mama dziewczynek chorowała na nowotwór serca. Choroba zaczęła bardzo postępować, kobieta zmarła w lutym. W maju doszło do kolejnej tragedii w tej rodzinie. Panu Pawłowi, tacie dziewczynek, w czasie drogi do pracy pękł tętniak mózgu. Mężczyzna został znaleziony martwy w samochodzie. - Nigdy nie zapomnę tego dnia. Szwagier zmarł dokładnie wtedy, kiedy urodziny obchodziłaby moja siostra - powiedziała pani Bogumiła, ciocia, obecnie opiekunka dziewczynek. 

 

Po śmierci rodziców na panią Bogumiłę i Oktawię spadły wszystkie problemy. Kobiety mają problem z wypłaceniem zaległego zasiłku 500 plus. - Moja siostra złożyła wniosek o świadczenie jeszcze w 2016 roku - mówi pai Bogumiła. - Było jej ono wypłacane do czerwca 2017 roku. Później musiała składać inne oświadczenia, które nie zdążyły zostać rozpatrzone. W tym czasie nie otrzymywała żadnych pieniędzy. Po śmierci Joli, w kwietniu tego roku, szwagier złożył wniosek. Sprawa musiała być rozpatrywana przed Urząd Wojewódzki, ponieważ był on zatrudniony za granicą. Paweł też nie otrzymał żadnej odpowiedzi. Kiedy przejęłam opiekę nad dziewczynkami, chciałam się czegokolwiek dowiedzieć, przede wszystkim, co mam robić dalej, ale niestety nikt nie udzielił mi odpowiedzi. Urzędnicy w ogóle nie chcieli mi pomóc.

 

- Ciocia chodziła, prosiła, a urzędy dalej milczały. To nie jest mała suma, a my zostałyśmy teraz same. Mamy dom do wyremontowania, moja siostra dorasta i potrzebujemy pieniędzy. Mój tata umarł w maju, teraz jest październik, a my nie wiemy, w jaki sposób i czy w ogóle jest szansa, by otrzymać zaległe pieniądze - powiedziała Oktawia.

 

Kobiety zgłosiły się w tej sprawie także do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulejowie. W sprawie zaległego świadczenia 500 plus MOPS nie mógł pomóc, jednak w czwartek Ośrodek postanowił... wypłacić 5000 zł. - W związku z tragedią, jaka spotkała rodzinę z Barkowic, burmistrz w imieniu gminy, postanowił przyznać zasiłek. My jako MOPS dołożymy wszelkich starań, by w miarę naszych możliwości jeszcze jakoś im pomóc - mówiła Agnieszka Sykus, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulejowie.

 

 

Więcej na ten temat w najnowszym "Tygodniu Trybunalskim" - 17 października w kioskach! 

 


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Barkowice ~Barkowice (Gość)13.10.2018 23:40

Czytać każdy chyba umie. Są jakieś przepisy, uchwalone przez Sejm RP o 500+. Komuś się należy od razu, a komuś po różnych odwołaniach. Skoro zajmuje się tą sprawą urząd wojewódzki, to znaczy, że nie jest to sprawa prosta ( ojciec pracował za granicą). Chyba dobrze, że burmistrz przyznał 5000 zł dzieciom, do wyjaśnienia sprawy 500 + przez urząd wojewódzki. I co mają do tego wybory?

01


gość ~gość (Gość)13.10.2018 19:21

Wybory się zbliżają wiec teraz się obudzili a gdzie byli gdy potrzebowali wsparcie pomocy a Panie z mopsu zamiast pomagać to siedzą i gadają głupoty przy kawie zamiast pomagać ludziom i czekają kiedy wybije 15.30 i do domu

11


zniesmaczony ~zniesmaczony (Gość)12.10.2018 18:57

Robić kampanię wyborczą na cudzym nieszczęściu? Niesłychane. Dlaczego pomoc została przyznana dopiero po publikacjach prasowych oraz internetowych? To jest skandal.

114


gość ~gość (Gość)12.10.2018 19:26

Dobrze że wybory, bo inaczej dziewczyna w życiu nie zobaczyła by tych pieniędzy na oczy...Prawie pół roku nic nie można było zrobić, a teraz nagle tydzień przed wyborami proszę bardzo pieniążki się znalazły. Porażka totalna....Ale polityka tego Pana nie zna żadnych granic...

127


gość ~gość (Gość)13.10.2018 11:45

Tu akurat się zgodzę. Tyle czasu walczyli o pieniądze i nic. Aż musiało się otrzeć o media. I dziwnym trafem akurat przed wyborami otrzymały pieniążki. Dobrze że odzyskały należne im pieniądze, ale również myślę że gdyby nie wybory to nie byłby koniec ...

31


gość ~gość (Gość)12.10.2018 22:22

I dobrze że te dzieci dostaną pomoc.lepiej późno niż wcale.A jak dorosną odpowiednio się wykształcą i będą mogli pracować w naszej gminie to będzie największy sukces Burmistrza . Mała rzecz a cieszy.

14


gość ~gość (Gość)12.10.2018 21:42

A ja myślę że nagłośnienie sprawy pomogło bo wiele osób nie wiedziało o problemach tej rodziny

50


123 ~123 (Gość)12.10.2018 20:00

Pani opiekunka wraz z dziećmi powinna też zainteresować sprawą Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka. Nie może być tak, że z chwilą śmierci rodziców dzieci są dodatkowo obciążone pozbawieniem świadczeń od Państwa przewidzianych na ich rozwój. Coś tu nie gra. Skoro był wniosek i nikt go nie kwestionował, to dlaczego pierwsze dziecko, a może i obie dziewczynki nie dostaną tego co im się należy (zakładając że na drugie dziecko było spełnione kryterium dochodowe). Pierwsze dziecko bez rodziców nie jest dzieckiem gorszym od pierwszego dziecka, które ma rodziców. Jest mu jednak niewątpliwie znacznie trudniej. Pomoc 500+ służy dziecku i na pierwsze dziecko należy się bez względu na okoliczności, pod warunkiem że był wniosek. A w odniesieniu do tych dzieci wniosek był.

70


gość ~gość (Gość)12.10.2018 12:47

Ot, pisia sprawiedliwość. Milionerom dają, żeby na butelkę szampana mieli, a w takim szczególnym przypadku zlewają, brak odpowiedzi.

114


PT ~PT (Gość)12.10.2018 19:22

Opiekun dzieci wraz z nimi powinien walczyć o 500+ do końca. To postępowanie nic nie kosztuje (ani w urzędach, ani w sądach administracyjnych), a może się okazać, że przyniesie efekt w postaci pozytywnego rozstrzygnięcie obowiązującego od złożenia wniosku o to świadczenie. Powodzenia. Trzymam kciuki.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat