Najpierw Włodzimierzów, teraz Sulejów. Kolejny problem z przychodnią w naszym regionie

Strefa FMRegion Piątek, 07 czerwca 201925 7894
"Dlaczego traktują nas jak ludzi drugiej kategorii? My też zasługujemy na regularną opiekę lekarską" - to słowa mieszkańców Sulejowa, którzy od połowy kwietnia w tamtejszej przychodni mogą liczyć na pomoc tylko jednego lekarza, który pracuje tylko na pół etatu. W dni, kiedy placówka jest zamknięta, jedynym rozwiązaniem dla chorego jest przyjechać do Piotrkowa.
fot. archiwum epiotrkow.pl

Ponad 70-osobowe kolejki do lekarza to od połowy kwietnia norma w jednej z poradni w Sulejowie. Pacjenci przyjmowani są jedynie trzy dni w tygodniu, ponieważ na terenie placówki pracuje tylko jeden lekarz i to na pół etatu. - Problem rozpoczął się, kiedy kierownik poradni poszedł na zwolnienie lekarskie. Obecnie na pomoc możemy liczyć jednie w poniedziałek, wtorek i środę, zaś w czwartek i piątek musimy jeździć do Piotrkowa, kiedy na DK12 są największe korki. Lekarz, który pracuje w przychodni naprawdę się stara, ale sam nie jest w stanie wszystkich przyjąć. Zdarza się też, że zostaje po godzinach. Zastanawiam się, co w sytuacji, kiedy on też zachoruje albo po prostu pójdzie na urlop. Czy wtedy poradnia będzie całkowicie zamknięta, a my będziemy zostawieni sami sobie? - powiedziała mieszkanka Sulejowa. - Problem w poradni dotyczy kilku tysięcy osób. Są to nie tylko mieszkańcy Sulejowa, ale również i Kurnędza, Białej czy Włodzimierzowa. To gminna placówka, więc jeden lekarz przez trzy dni to zdecydowanie za mało. Z pomocy lekarskiej zawsze korzystali też turyści, którzy przecież też mają do tego prawo – dodaje kobieta.

 

Mieszkańcy, jak sami mówią, mają już dosyć bycia traktowanym jak osoby drugiej kategorii. Postanowili więc zacząć działać. Utworzona została lista, zbierane są podpisy mieszkańców, którzy proszą organ prowadzący, aby przysłał im dodatkowego lekarza.


Poradnie we Włodzimierzowie i Sulejowie prowadzone są przez podległe Starostwu Powiatowemu w Piotrkowie Trybunalskim Powiatowe Centrum Matki i Dziecka. Z informacji, jakie uzyskaliśmy wynika, że od poniedziałku w przychodni będzie pracowało dwóch lekarzy - jeden z nich będzie przyjmował 3 razy w tygodniu, drugi zaś w dwa kolejne dni, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli codziennie liczyć na pomoc lekarską.

 

Sytuacja w przychodni w Sulejowie ma się zmienić diametralnie. - Świadczenie usług w ramach podstawowej opieki zdrowotnej należy do wyłącznych zadań własnych gminy. Jednoznacznie wskazała na ten fakt Najwyższa Izba Kontroli w swoim wystąpieniu pokontrolnym Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w 2018 roku. Aby te świadczenia mogły być realizowane przez powiat zaproponowano m.in. burmistrzowi Sulejowa, gdzie realizujemy te usługi, podpisanie porozumienia o współpracy obu samorządów w tym zakresie, a ponieważ do tego nie doszło, Zarząd Powiatu przyjął w kwietniu stanowisko o tym, że usługi te PCMD będzie świadczyć do 1 lipca bądź do 1 września. Ostatecznie burmistrz zadeklarował, że jest w stanie przejąć prowadzenie tego zadania od 1 września. Do tego czasu dla bezpieczeństwa zdrowotnego zadeklarowanych do przychodni w Sulejowie i we Włodzimierzowie mieszkańców, PCMD będzie nadal świadczyć podstawową opiekę lekarską i pielęgniarską - informuje Starostwo Powiatowe.

 

Burmistrz Sulejowa Wojciech Ostrowski zapewnia, że gmina zrobi wszystko, żeby do 1 września znaleźć odpowiedni podmiot medyczny, który poprowadzi przychodnie w Sulejowie. - Na dniach przystąpimy do wyłonienia innego podmiotu, ale nie ukrywam, że zainteresowanie jest bardzo duże - mówi W. Ostrowski. 

 


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)30.08.2019 12:44

To w podziękowaniu od Pis za licznie oddane głosy na nich. Oni inaczej nie potrafią.

10


gość ~gość (Gość)07.06.2019 20:08

Zadaniem Gminy jest budowa drogi, kiedy będzie zbudowana Dobra Woda w Sulejowie Panie Marcinie?

80


konował ~konował (Gość)09.06.2019 14:11

W Wielkopolsce nie ma państwowych przychodni POZ
Są NZOZY mające kontrakt z NFZ i ludzie maja darmowa opiekę
Takie archaizmy są w woj. Łódzkim Powiat, gmina lub miasto jest właścicielem przychodni i oczywiście do tego dopłaca.

20


bolnyj ~bolnyj (Gość)07.06.2019 10:49

Mogliby się przepisać do innej przychodni, ale oni chcą lekarza z powołania. Co za naród!!

60


Doktor dochtor ~Doktor dochtor (Gość)08.06.2019 13:03

Tak się kończą eksperymenty Pana Starosty, który zrobił doktorat z zarządzania służbą zdrowia!!! Dno i muł, muł, muł...

40


gość ~gość (Gość)08.06.2019 10:53

Po co ludziom służba zdrowia? Macie 500 plus a emeryci 13. Głosować na PiS reszta się nie liczy.

101


heheheheh ~heheheheh (Gość)08.06.2019 09:12

to peeselowskie zarządzenie wychodzi bokiem

63


gość ~gość (Gość)07.06.2019 19:44

Do Sulmedu obie poradnie są już wcielone, lekarze też przeszli, po co ten kit.

40


gość ~gość (Gość)07.06.2019 18:29

Ale odkrycie że jest to zadanie gminy. No oczywiście że jest tylko nasza gmina miała to załatwione że powiat ich wyreczy. Teraz po wybirach się pozmieniało i musi burmistrz wziąć się do pracy w służbie zdrowia

40


gość ~gość (Gość)07.06.2019 18:27

Nie ma czegos takiego jak przychodnie powiatowe, pisowskie czy peeselowskie są przychodnie publiczne i niepubliczne które powinien finansować NFZ. Jeśli brakuje lekarzy to trzeba dać im większe pieniądze zeby chcieli przyjść. Dlatego czekamy na likwidację NFZ ktory ma kasę na takowe, a może za dużo wydaje na urzednicze procedury

70


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat