Kolejna awantura o mediatekę

ePiotrkow Środa, 28 czerwca 201769 12993
Jak można się było domyślić, ostatnią przed wakacyjną przerwą sesję Rady Miasta Piotrkowa zdominowała inwestycja pod nazwą „budowa mediateki”. Dyskusja na ten temat trwała prawie dwie godziny. Emocje wzbudził fakt zwiększenia zaplanowanych środków na ten cel – do 35 mln zł.

Ładuję galerię...

Sprawy związane z mediateką znalazły się w projekcie uchwały o zmianach w Wieloletniej Prognozie Finansowej Piotrkowa. Urzędnicy chcieli zwiększyć wydatki na budowę nowej siedziby dla Miejskiej Biblioteki Publicznej o 7 mln 250 tys. zł, łączne nakłady finansowe na ten cel wyniosłyby więc ponad 35 mln (prawie 14 mln w 2017 i ponad 20 mln w 2018 r.).

 

Powód? Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie budowy. Zgłosiło się 5 firm. Okazało się, że najniższa oferta przekroczyła kwotę, jaką miasto zaplanowało na ten cel.

W ławach opozycji zawrzało, tym bardziej, że część radnych od miesięcy krytykuje projekt budowy mediateki w takiej formie, jak zaproponowały władze miasta.

 

Radna Marlena Wężyk-Głowacka pytała m.in. o to, czy w kwocie 35 mln znajdą się również pieniądze na wyposażenie nowego budynku, a także o to, co się stanie, kiedy konieczne będzie przeprowadzenie prac archeologicznych.

- W tej kwocie mieści się wyposażenie stałe – odpowiadała Małgorzata Majczyna, dyrektor Biura Inwestycji i Remontów. - Tzn. regały przesuwne, recepcja, wyposażenie toalet, wyposażenie kawiarenki. Nie ma w tej kwocie wyposażenia ruchomego, celowo wyrzuciliśmy to z przetargu, ponieważ kwestia ta dotyczy innego rodzaju wykonawców. Poza tym dyrektor biblioteki prosiła, by nad wyposażeniem jeszcze się zastanowić.

Jak dodała dyrektor Majczyna, wyposażenie ruchome mediateki ma kosztować ok. 1,5 mln zł.

 

Jeśli zaś chodzi o prace archeologiczne (budynek powstanie na placu Pofranciszkańskim), to urzędnicy przewidzieli (w kwocie 35 mln) taką ewentualność.

 

Prezydent miasta z kolei wyjaśniał, że pierwotna kwota przeznaczona na inwestycję, czyli 26 mln zł, zapisywana była w Wieloletniej Prognozie Finansowej przez 2 ostatnie lata, konieczna była więc jej aktualizacja, a więc zwiększenie środków, tym bardziej, że – jak podkreślił Krzysztof Chojniak – na rynku budowlanym dyktują dziś warunki wykonawcy a nie inwestorzy.

 

Głos wielokrotnie zabierali jeszcze radni Piotr Gajda, Krzysztof Kozłowski i Tomasz Sokalski – wszyscy nie zostawili suchej nitki na planach miasta dotyczących mediateki. - Jetem przeciwnikiem szaleńczych inwestycji. Pewnie, że każda inwestycja się uda, bo miasto ma pieniądze, zaciągnie kredyty. Co to za sztuka? Pytanie, czy to jest nam potrzebne – mówił radny K. Kozłowski. - Ta inwestycja jest naszemu miastu zbędna.

Radny miał również pretensje, że władze miasta nie skonsultowały z mieszkańcami potrzeby budowy mediateki. - Ja z mieszkańcami rozmawiam codziennie. Wszyscy zachodzą w głowę, komu to jest potrzebne! - dodał Kozłowski.

 

Ostatecznie uchwala o WPI (a więc również o zwiększeniu środków na mediatekę) zyskała poparcie większości Rady – 12 głosów za, 8 przeciwnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.

 

Mamy też pozytywne wiadomości. Po kilku miesiącach nieobecności Szymon Miazek cały i zdrowy dołączył do kolegów i koleżanek z Rady Miasta.


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (69)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

A co z Synagogą? ~A co z Synagogą? (Gość)28.06.2017 19:50

Może wreszcie padnie to pytanie?

111


73 ~73 (Gość)28.06.2017 17:36

Kiedy nowe autobusy

112


ares1 ~ares1 (Gość)30.06.2017 07:09

A kto będzie patronem tej Chojniateki??? Bo pewnie Chojniakowi chodzi już po głowie patron :)))

52


(R)orginal ~(R)orginal (Gość)28.06.2017 15:57

dla młodych ludzi budować mieszkania dawać zakładać książeczki mieszkaniowe następnemu pokoleniom tyle wolnych lokali stoi mozna zrobić mediateke z sigmateksu mozna mozna lub z okulistyki budynek był postawiony i niszczeje tym sie zają a nie mdiatekom

120


yetii ~yetii (Gość)29.06.2017 09:57

miasto się wyludnia, coraz mniej osób korzysta z bibliotek bo prawie każdy ma internet, laptopa, tablet, smartphone czy ebok. Biblioteka i muzeum w takiej formie jakiej są w zupełności wystarczą. Z muzeum korzystają głównie szkoły, a w czytelni w bibliotece korzystających z księgozbioru można policzyć na palach. Dzieci przychodzą pograć w internecie i kilka osób na przegląd prasy. Są inne bardziej potrzebne inwestycje w mieście np. kolejny żłobek miejski( 100 dzieci na 73 tys mieszkańców)miejsca parkingowe, remonty dróg czy chodników czy oczyszczanie miasta, zakup pojazdów do odśnieżania chodników np. I czy ktoś się zapytał mieszkańców czy chcą żeby taka inwestycja i za taką kwotę w mieście powstała?

72


paweł ~paweł (Gość)28.06.2017 21:12

Kiedyś ta cała opozycja wrzeszczała, że prezydent nie dotrzymuje wyborczych obietnic i zmarnowane zostały pieniądze na projekt. Tym atakowano obecnego włodarza przed każdymi wyborami by zdobyć głosy ogłupionych wyborców. No, cóż wybory samorządowe za pasem i znowu trzeba wytoczyć działa nabite populizmem i niechęcią by zdobyć głosy tych zdezorientowanych obywateli. Czy ta inwestycja jest potrzebna, myślę, że tak i ma to być obiekt z prawdziwego zdarzenia na miarę XXI wieku, a nie jakaś prowizorka i dziadostwo. Patrząc na tych niezadowolonych radnych odnoszę wrażenie, że niezbyt są pewni wyborczego wyniku, żaden stołek nie jest dożywotni.

69


P ~P (Gość)29.06.2017 13:24

O, jest nowy radny! Czy często zabierał głos?

13


Adam ~Adam (Gość)28.06.2017 21:51

budynek po szpitalu ma wojska polskieg 2 zagospodarowac za 5 milionow powinno wystarczyc

71


historia ~historia (Gość)29.06.2017 13:03

A co z sarkofagami na trzech poziomach na pl. Pofranciszkańskim ? Zakopie się poniżej fundamentów biblioteki?

21


Po studiach ~Po studiach (Gość)28.06.2017 13:37

Kilka lat temu zadecydowali sami o budowie biblioteki wydali "kupę" pieniędzy na jej projektowanie, następnie na zmianę projektu a teraz "rżną" głupa, że jej nie chcą i troszczą się finanse miasta. Proponuję obciążyć finansowo radnych którzy spowodowali wydanie pieniędzy na prace związane z jej budową wtedy uwierzę w szczerość intencji radnych.

182


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat