ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Grupa uczniów Tepeesu na praktykach w Bolonii

Piątek, 13 grudnia 2019 3561
Technikum Mechaniczno-Elektrycznego im. rtm. Witolda Pileckiego w ZSP nr 1 wysłało swoich 29 uczniów na miesięczne praktyki we Włoszech. Młodzież szkoliła się w zawodach: technik elektronik, technik informatyk i technik mechatronik. Celem wyjazdu zagranicznego było zapoznanie ze specyfiką pracy i strukturą organizacyjną włoskich firm oraz rozwój kompetencji społecznych, językowych polegających na przełamaniu bariery w porozumiewaniu się w języku obcym. Udział w projekcie był  bezpłatny – uczestnikom zostało zapewnione zakwaterowanie, odzież ochronna, wyżywienie, podróż do Włoch, przejazdy lokalne, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz bogaty program kulturowy, m.in. wycieczki do Bolonii, Florencji i Padwy.

Ładuję galerię...

Przed wyjazdem do Włoch uczniowie uczestniczyli w obowiązkowych zajęciach, które składały się z trzech części – językowej, kulturowej i pedagogicznej, z elementami doradztwa zawodowego. Uczestnicy projektu odbyli także kursy z języka angielskiego i języka włoskiego. Od 28 października do 22 listopada uczniowie w ramach 4-tygodniowych praktyk pracowali w różnych firmach włoskich w samej Bolonii i w jej okolicach. Wszyscy rzetelnie wypełniali swoje obowiązki, potwierdzeniem tej sumienności są oceny celujące. Obok codziennej pracy był czas na aktywność kulturową. W pierwszym tygodniu pobytu uczniowie zwiedzili Bolonię w formie gry miejskiej, która umożliwiła im interakcję z mieszkańcami i możliwość wykorzystania znajomości języka angielskiego i włoskiego. Kolejną atrakcją był wyjazd pociągiem do Florencji i do Padwy i zwiedzenie wiele zabytkowych miejsc. Uczniowie dzięki unijnemu stypendium mogli poznać włoski system kształcenia zawodowego, sprawdzić swoją znajomość języka angielskiego i nauczyć się języka włoskiego, a także posmakować bardziej samodzielnego życia i włoskiego stylu życia.

 

Projekt pod nazwą ,,Praktyka zagraniczna kluczem do sukcesu” był niesamowitym przeżyciem i doświadczeniem dla wszystkich uczestników, stał się szansą na zdobycie wiedzy i umiejętności językowych, kulturowych. Dzięki mobilności zauważono wzrost wiedzy i kompetencji zawodowych, zwiększenie znajomości języka angielskiego, włoskiego, wiedzy na temat kultury, tradycji Włoch oraz umiejętności organizacyjnych i interpersonalnych.

 

Efekty udziału w projekcie w ocenie uczestników stażu

  • zdobycie doświadczenia zawodowego poprzez praktykę we włoskich firmach,
  • nabycie kluczowych kwalifikacji zawodowych, ułatwiających wejście na rynek pracy,
  • przełamanie bariery posługiwania się językiem angielskim i włoskim,
  • wzbogacenie języka branżowego związanego z wykonywaniem zawodu,
  • wzrost pewności siebie, umiejętności radzenia sobie ze stresem, poczucia własnej wartości,
  • poznanie swoich mocnych i słabych stron życia,
  • umiejętność samodzielnego przygotowania posiłków, zakupów, gospodarowania czasem, dbania o porządek w pokoju,
  • poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów włoskich,
  • zwiększenie umiejętności współpracy i organizacji pracy w zespole.

Staż zagraniczny pn. ,,Praktyka zagraniczna kluczem do sukcesu ” realizowany był przez ZSP nr 1 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja (PO WER) w ramach projektu ,,Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”. Koordynatorem projektu był pan Bogusław Łukaszewski – dyrektor ZSP nr 1 oraz Instutio per la Formazione, l’Occupazione a la Mobilita w Bolonii (IFOM). Opiekunkami grupy były Jolanta Zielonka i Elżbieta Szperna.

 

Red. Jolanta Zielonka

 


Zainteresował temat?

2

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat