Czy Bełchatów zabierze pieniądze Kleszczowowi?

Strefa FMBełchatów Czwartek, 28 czerwca 20188 6270
"Wspólny rozwój gmin Bełchatów i Kleszczów" to projekt, który przedstawiła posłanka z okręgu bełchatowskiego Małgorzata Janowska. Zakłada on korektę granic administracyjnych obu gmin i przyłączenie części obszarów Kleszczowa do gminy Bełchatów. Celem zmiany jest wyrównanie szans rozwoju w regionie, bo obecnie Bełchatów jest gminą znacznie biedniejszą.

Ładuję galerię...

Jak powiedziała posłanka Janowska, największym przedsiębiorstwem działającym w regionie jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., a wpływy z podatków i opłat trafiają głównie do gminy Kleszczów. Jej dochody budżetowe wynoszą 280 mln zł, podczas gdy dochody większej obszarowo gminy Bełchatów to 50 mln zł. - Zależy nam na równomiernym i sprawiedliwym rozwoju wewnątrz powiatu, a modyfikacja granic stwarza taką szansę. Z takiego rozwiązania skorzystają także mieszkańcy Kleszczowa, bo dzięki rozwojowi infrastruktury w Bełchatowie dojazd do stolicy powiatu będzie ułatwiony. Poza tym gmina Kleszczów płaci janosikowe, a te pieniądze przecież mogą być przekierowane na nasz okręg - uzasadniła swój pomysł Małgorzata Janowska.


Do obszaru gminy Bełchatów miałyby zostać włączone obszar sołectwa Rogowiec oraz część obszaru ewidencyjnego Wola Grzymalina, łącznie około 1200 ha. Dzięki temu wpływy z tytułu podatków od nieruchomości i opłat środowiskowych wzrosłyby o 50-60 mln zł.


- Nawet po tych zmianach Kleszczów pozostanie najbogatszą gminą w Polsce. Cała opłata eksploatacyjna za wydobycie węgla brunatnego pozostanie w jej gestii - zapewnił Karol Kostrzewa, dyrektor biura poselskiego Małgorzaty Janowskiej.
Korekta granic jest możliwa po stosownym rozporządzeniu Rady Ministrów, wcześniej zaopiniowanym przez Komisję wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak zapewniła Małgorzata Janowska, pismo w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego zostało już wysłane. Projekt skonsultowano także z wójtem gminy Bełchatów,  Kamilem Ładziakiem.

 

Wójt i mieszkańcy gminy Kleszczów na razie nie zostali o tych planach poinformowani.


Zainteresował temat?

4

1


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

? ~? (Gość)01.07.2018 11:52

Kiedyś już była zasada: każdemu po równo (niektórzy mieli równiej). Nie sprawdziła się. Teraz też się nie sprawdzi. Poroniony pomysł. A może władze Bełchatowa wzięłyby się do pracy i popracowały nad rozwojem regionu bez kradzieży cudzego?

10


obs. ~obs. (Gość)30.06.2018 09:29

A jakże. Coś takiego już było. Jeden z viceprezydentów Bełchatowa "wpadł na taki pomysł" na początku lat 90-tych. Chciał kopalnię i elektrownię włączyć do miasta. Skończyło się to wielkim śmiechem...

10


wojteek ~wojteek (Gość)29.06.2018 12:17

chyba to jest odwracania kota ogoenem, poniewaz Kleszczów zgodnie z umową za chwilę przestanie otrzymywac odszkodowanie kopalniane, i zamknie sie kranik z pieniędzmi. podejrzewam, że chodzi aby pieniądze szły z bełchatowa na utrzymanie wszystkich przybytków w Kleszczowie.

21


ja ~ja (Gość)29.06.2018 11:26

PISowskie podejście do sprawy, sami z siebie nic nie dają tylko zabierają innym

60


gość ~gość (Gość)29.06.2018 06:58

Ktoś kiedyś powiedział, Pani Poseł: "sorry, taki mamy klimat."
Najprościej zabrać bogatemu i rozdać biednym. Może jednak biednego jest lepiej zagonić do bardziej wytężonej pracy?
Kapitału wyborczego wśród kleszczowian, raczej ta Pani nie zbije...

73


gość ~gość (Gość)28.06.2018 19:56

I bardzo dobrze, w Kleszczowie rozpasanie ponad miarę, a i tak słoma z butów brudzi marmury..

112


gość ~gość (Gość)28.06.2018 18:15

Cześć śmieh czyli bardziej kasiastą

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat