Chroń się przed smogiem z głową

ePiotrkowKraj Środa, 21 lutego 20187 3145
W Piotrkowie Trybunalskim coraz więcej osób decyduje się na spacery w tzw. maskach antysmogowych. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta pod koniec ubiegłego roku zlecił Inspekcji Handlowej sprawdzenie czy półmaski filtrujące rzeczywiście chronią nas przed toksycznymi substancjami. Okazuje się, że nie wszystkie produkty pozytywnie przeszły tę próbę.

Zimą niektórzy z nas decydują się na zakup maseczki antysmogowej, która ma chronić przed zanieczyszczeniami. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie wyroby posiadają odpowiednie właściwości ochronne.

 

Pracownicy Inspekcji Handlowej odwiedzili 12 hurtowni i sklepów (w 9 województwach) zajmujących się dystrybucją półmasek filtracyjnych. Wśród 10 modeli skontrolowanych masek inspektorzy wykryli nieprawidłowości w aż pięciu przypadkach. Na razie prezes UOKiK wszczął jedno postępowanie w sprawie półmaski niezgodnej z wymaganiami. W kolejnym przypadku przedsiębiorca odwołał się od decyzji Inspekcji Handlowej zakazującej sprzedaży jego wyrobu.

 

Decydując się na zakup maski antysmogowej, warto zapoznać się z instrukcją użytkowania, odpowiednio dobrać rozmiar i zadbać o jej konserwację. Poza tym przed nabyciem produktu, należy zapoznać się ze skrótami, które widnieją na samej masce lub jej opakowaniu. Poniżej prezentujemy ich znaczenie:

 

CE – oznacza, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Nie kupuj maski bez takiego oznakowania;

FFP1, FFP2, FFP3 – wskazuje klasę ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa – 3;

NR – półmaska jednorazowego użytku. Nie należy nosić jej dłużej niż 8 godzin;

R – półmaska wielokrotnego użytku;

D – Wybierz produkt z tym znakiem, jeśli planujesz przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu domu.


Zainteresował temat?

3

1


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dyrdymał ~dyrdymał (Gość)21.02.2018 14:40

Dlaczego ten artykuł nie jest oznaczony jako sponsorowany? Biznes smogowy, lub anty smogowy kwitnie w najlepsze. Są już produkowane kremy i maseczki kosmetyczne anty smogowe. Czekam z niecierpliwością na pampersy, majtki, skarpetki, buty, ubrania, i żywność anty smogową, to już tylko kwestia czasu. Jeżeli nie zdążą w tym roku to w przyszłym Chińczycy na pewno nas zaleją takimi wynalazkami.

61


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)21.02.2018 15:25

podobno ,tak mówią na wsi,że bimber dobrze chroni przed smogiem

30


Witek ~Witek (Gość)21.02.2018 12:33

Znowu smog nam media wmawiają gdzie mamy od paru dni wiatr . Owszem wczoraj samoloty robiły opryski chemiczne na niebie i pogoda zaczyna sie psuć . Jak obserwuję od roku zawsze po opryskach następnego dnia zmienia sie pogoda na deszczową lub jest całkiem ponuro

63


Mik ~Mik (Gość)21.02.2018 11:44

Przed jakim smogiem, błękitne niebo ,słoneczko od trzech dni, nawet wybuch totalny wulkanu nie ma wpływu i piękne powietrze. Wystarczy, żeby nie było "smug kondensacyjnych" niewiadomego pochodzenia!!!!!!!!!

123


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat