Biegunka u dzieci - co ją powoduje i jak ją leczyć?

ePiotrkowKraj Środa, 10 października 20181 1542
U wielu rodziców biegunka u dziecka wywołuje panikę. Nie można się temu dziwić, gdyż długotrwała biegunka często związana jest z zakażeniami wirusowymi czy bakteryjnymi i może powodować poważne odwodnienie. Co dokładnie może powodować biegunkę i w jaki sposób się ją leczy?

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dzieci?


Biegunka sama w sobie nie jest chorobą – jest objawem wielu jednostek chorobowych. U dzieci najczęściej występują biegunki związane z nietolerancjami pokarmowymi, a także przy rozszerzaniu diety, kiedy układ pokarmowy musi przygotować się do trawienia nowych pokarmów.

Kolejną często występująca przyczyną biegunki są różnego rodzaju zakażenia, najczęściej wirusowe. Występują one szczególnie u dzieci, które już uczęszczają do żłobków i przedszkoli, gdyż tego rodzaju wirusy bardzo łatwo przenoszą się z jednej osoby na drugą. Stąd też, kiedy w rodzinie ktoś zachoruje na tak zwaną grypę żołądkową, w wielu przypadkach jest tak, że i inni członkowie w niedługim czasie będą narzekać na problemy ze strony układu pokarmowego.

 

Jak leczyć biegunkę?

 

Jak to zostało wyżej wspomniane, biegunka jest objawem wielu schorzeń. Nie ma na nią jednego lekarstwa. Leczy się ją objawowo. Z reguły rodzice sięgają po leki hamujące biegunkę, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, gdyż poprzez oddawanie rzadkich stolców, organizm szybciej oczyszcza się ze stolców. Szczegółowe informacje na temat postępowania w przypadku biegunki u dzieci znajdziecie na stronie www.orsalit.pl

 

W czasie biegunki należy dziecku podawać dużo płynów, szczególnie jeśli biegunka jest wynikiem zakażenia wirusem i towarzyszą jej wymioty (zobacz również Biegunka u niemowlaka: objawy, leczenie, odwodnienie). Należy też pamiętać o odpowiedniej diecie. Na ten czas powinna być ona lekkostrawna i bardzo delikatna, by nie podrażniać błon śluzowych żołądka. W pierwszych dniach występowania biegunki można dziecku podawać między innymi delikatne biszkopty, kleiki i kisiele. Można też przygotować siemię lniane i napary ziołowe, które pomogą złagodzić skurcze żołądka. W tym czasie dzieci powinny unikać szczególnie jedzenia słodyczy. A jeżeli biegunka związana jest z nietolerancją pokarmową, najlepiej wyeliminować z diety składnik ją wywołujący. W każdym przypadku można stosować również probiotyki, które pozwalają na przywrócenie korzystnej flory bakteryjnej w jelitach.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

makaska ~makaska (Gość)05.11.2018 13:41

Biegunka to nic fajnego... Ciężka sprawa, zwłaszcza u dzieci, bo wiemy jak przezywają... Dlatego specjalna dieta pomoże rozwiązać problem, a orsalit nawodni i dostarczy odpowiednich elektrolitów, u nas dziecko pije orsalit truskawkowy albo bananowy, zależy na jaki ma ochotę :)

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat