Będzie sanitarny odstrzał dzików. Rolnicy mają też inne postulaty

Strefa FMRegion Piątek, 15 grudnia 201764 17126
W powiecie piotrkowskim będzie realizowany sanitarny odstrzał dzików - poinformował w piątek poseł PiS Robert Telus. Ta informacja z pewnością ucieszy rolników, którzy spotkali się w Grabicy, aby porozmawiać na temat afrykańskiego pomoru świń. Kolejne ogniska tej choroby znajdują się bowiem coraz bliżej województwa łódzkiego. Rolnicy obawiają się o swoje hodowle, dlatego oprócz rozpoczęcia odstrzału domagają się także kilku innych decyzji.

Ładuję galerię...

Jak powiedział nam poseł Robert Telus, do tej pory odstrzał dzików prowadzono tylko na terenie powiatów, w których wystąpiły ogniska ASF, tymczasem podczas spotkania, w którym wzięli udział m.in. Krajowy Lekarz Weterynarii oraz przedstawiciele Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiono, że na terenie powiatu piotrkowskiego do końca stycznia 2018 roku prowadzony będzie sanitarny odstrzał dzików.

 

 - Zdecydowaliśmy, że dokonany zostanie odstrzał konkretnej liczby dzików, w ten sposób cały ten proces łatwiej będzie kontrolować. Myśliwi będą mogli polować na zwierzęta na terenie powiatu piotrkowskiego i ewentualnie gmin ościennych. Za jedno odstrzelone zwierzę koło łowieckie otrzyma 400 złotych, 80% tej kwoty dostanie myśliwy. Pieniądze będą pochodzić ze Skarbu Państwa - powiedział nam Robert Telus, poseł PiS, który uczestniczył we wspomnianym spotkaniu.

 

Tymczasem rolnicy z całego regionu dyskutowali na ten temat w piątek w siedzibie OSP w Grabicy, podczas spotkania zorganizowanego przez przedstawicieli powiatu piotrkowskiego.

 

 - Mam 1000 świń. Gdyby okazało się, że któraś z nich jest zarażona, musiałbym zlikwidować całe stado, z czego później spłaciłbym kredyty? - pytał Ireneusz Badek, rolnik z Podolina w gminie Moszczenica.

 

Urzędnicy po raz kolejny przypominali o tym, jak ważna jest prewencja.

 

 - Przeprowadzamy szkolenia dla rolników, podczas których informujemy ich, w jaki sposób zapobiegać rozprzestrzenianiu się tej choroby. Poza tym jeszcze w listopadzie wojewoda zlecił sanitarny odstrzał dzików na terenie północnych powiatów, ponieważ tam zagrożenie jest największe, a 8 grudnia zasięg odstrzału został powiększony. Do 27 grudnia odstrzał ma być prowadzony na terenie 13 powiatów, ale jeśli będziemy musieli po raz kolejny powiększyć ten obszar, na pewno nie będziemy zwlekać - powiedział Marcin Szmaja z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi.

 

 - Nie ma dzisiaj ważniejszego problemu w rolnictwie niż choroba ASF w naszym kraju, w czwartek wykryto kolejne ogniska. Na terenie powiatu piotrkowskiego rolnicy hodują 7 tysięcy stad, tj. ok 420 tysięcy świń, więc gdyby ASF wykryto, w którymś z nich, skutki mogłyby być tragiczne - przypominał Piotr Wojtysiak, wicestarosta piotrkowski.

 

Oprócz zmniejszenia populacji dzików do końca stycznia 2018 roku, uczestnicy tego spotkania domagali się także m.in.:
- wprowadzenia odrębnej jednostki chorobowej dla dzików i dla świń,
- możliwości wprowadzenia całkowitego i niezwłocznego zakazu trzymania dzików, świń i świniodzików na wolnym wybiegu na terenie powiatu piotrkowskiego i ościennych powiatów,
- wsparcia państwowego przy ogradzaniu i bioasekuracji gospodarstw,
- zablokowania przejść dla zwierząt poprzez szlaki komunikacyjne, aby stworzyć barierę ograniczającą migrację zwierząt dziko żyjących,
- uproszenia procedur dotyczących polowań na dziki, aby myśliwi, żołnierze, strażacy i policjanci mogli maksymalnie zredukować pogłowie dzików.

 

Ponadto postulowano także, aby umożliwić skup interwencyjny zdrowych świń, w przypadku wystąpienia choroby w hodowli, wsparcie budżetu państwa przy zobowiązaniach kredytowych czy leasingowych rolników, równe traktowanie wszystkich hodowców, których świnie będą znajdować się w strefie zapowietrzonej, a także wzmocnienie kadrowe i logistyczne tutejszego Inspektoratu Weterynaryjnego, adekwatnie do liczby kontrolowanych podmiotów.


Zainteresował temat?

6

2


Komentarze (64)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

icek ~icek (Gość)19.12.2017 08:04

czemu Telus wypowiada się skoro nie był na spotkaniu z rolnikami w Grabicy? Równie dobrze można było zacytować kogoś ze związku łowieckiego a nie robić mu klakę i reklamę.

20


wieśniak ~wieśniak (Gość)18.12.2017 10:17

w dzisiejszych czasach nawet Polska wieprzowina jest nie taka jak powinna być, minęły czasy kiedy rolnik miał trzy świnki, które tylko parowane ziemniaczki jadły, otręby robione w gospodarstwie itp..
prawda jest taka, że dziczyzna bije na głowę dzisiejszą wieprzowinę i powinna być dostępna dla każdego Polaka, biorąc pod uwagę fakt, że w naszym regionie jest naprawdę dużo dzików i zwierzyny płowej.
oczywiście cena też powinna być rozsądna

81


Witek ~Witek (Gość)17.12.2017 14:59

Czy to nie dziwne ,że tylko u nas jest od kilku lat ASF a może to celowa robota by tak było by do reszty zniszczyć nasze rolnictwo. To zachodnim krajom UE zależy na naszym upadku rolnictwa i biorąc pod uwagę opryski na niebie jakie się prowadzi zachodzi podejrzenie o rozpylanie wirusa celowo. Pamiętam jako dziecko za komuny też czasem sie zaraza pojawiała ale szybko mijała a teraz już kilka lat mamy i to jest dziwne ,że tylko u nas

30


"Świniopas" ~"Świniopas" (Gość)16.12.2017 22:43

Widać większość komentarzy osób co "wiedzą tyle ile zjedzą" , że polska gnojówka od polskiej świni śmierdzi, że zakazać hodowli świń w Polsce, że hodowca świń to zarabia miliony a nic nie robi. Ciekawe jak wam będzie "pachniała" niemiecka szyneczka już nie za 20 Polskich Złotych tylko za Niemieckie 20 EURO, jak wtedy będziecie postrzegać Polskiego rolnika?

311


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga17.12.2017 16:06

420 tysięcy świń hodowanych na terenie naszego powiatu !!!!!!! Taka olbrzymia ilość zwierząt musi doprowadzić do katastrofy ekologicznej i epidemiologicznej . Panowie rolnicy co robicie z gnojowicą od takiej ilości świń ?? Ile ta biedna ziemia na waszym terenie może jeszcze wchłonąć. Czy jakiś organ państwowy lub samorządowy kontroluje poziom zanieczyszczenia ziemi, czy obawiają się zadrzeć z lobby rolniczym. Chów przesyłowy nie ma nic wspólnego z naturalną hodowlą . Polska zdrowa żywność to już mit i niezasłużona opinia . Prosiaki przywożone z zachodu, pasza przywożona z zachodu. Tam się pozbyli smrodu i zanieczyszczenia a u nas tak wali po nosie, że aż głowa boli. Polskie rolnictwo pogubiło się jakiś czas temu i zamiast wykorzystać możliwość produkowania zdrowej ekologicznej żywności, poszło w stronę produkcji masowej. Dziwne jest i jednocześnie smutne , że na wsi nie można kupić mleka prosto od krowy, jaj czy normalnie wyhodowanej świnki, a przecież na żywności naturalnej zarabia się najlepiej.

Komentarz był edytowany przez autora: 17.12.2017 16:13

92


Kulson ~Kulson (Gość)15.12.2017 20:23

Cisza konia ja tu mam najwięcej do powiedzenia jak by mieli zamiar strzelać to najpierw niech upewnią się do czego strzelają bo skutek juz jeden był w lasie koło uszczyna

30


gość ~gość (Gość)17.12.2017 20:25

Pozamykać te wszystkie chlewnie i będzie spokój i brak smrodu

30


Epi ~Epi (Gość)17.12.2017 10:20

Do Janek i
~"Świniopas"
Jak wam dobrze wiadomo mięso w Polskich sklepach już dawno nie jest tylko z Polskich chodowli i kosztuje mniej niż wasze. Na wsi śmierdzi bo to jest wieś ale jakby każdy z was wylewał gnojowice tam gdzie powinien i zgodne z prawem to by tak nie smierdziało .A czy chodowcy trzody chlewnej zarabiają miliony to każdy widzi jakimi samochodami jeżdżą. Nie chce tych pieniędzy i nie zazdroszczę wam tej roboty ale chce żebyście szanowali wszystkich tych którzy nie mają nic wspólnego z rolnictwem a mieszkają na wsiach.

83


abc ~abc (Gość)17.12.2017 11:27

Ta choroba dzików to import z Białorusi.

11


Janek ~Janek (Gość)17.12.2017 11:25

z jednym się z tobą EPI zgodzę,że niektórzy nie zachowują się tak jak powinni ,ale powszechnie wiadomo,że w każdym srodowisku jakis czarny baran się znajdzie

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat