Afrykański pomór świń zagrożeniem dla powiatu piotrkowskiego

Strefa FMRegion Środa, 29 listopada 201734 8190
Wirus ASF, którego nosicielami są m.in. dziki, nie jest niebezpieczny dla człowieka, ale jego wystąpienie wiąże się z bezwzględną koniecznością wybicia całych stad trzody chlewnej w promieniu 3 km od ogniska zarażenia. To olbrzymie straty gospodarcze i finansowe, zwłaszcza że powiat piotrkowski jest zagłębiem hodowli trzody chlewnej i właśnie z naszych terenów pochodzi co 20. świnia w Polsce. Dzisiaj odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem służb mundurowych, inspekcji i samorządów.
fot. A. Wolski

Przestrzeganie zasad bioasekuracji konieczne jest we wszystkich gospodarstwach bez względu na ich wielkość. - Muszą być one szczelnie zamykane i wyposażone w maty dezynfekcyjne, a świnie powinny pochodzić wyłącznie z legalnego obrotu. Należy też ograniczyć wstęp osób postronnych do budynków inwentarskich - instruuje Paweł Śpiewak, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

 

Najważniejszym działaniem będzie jednak redukcja liczby dzików. W ich odstrzał, oprócz kół łowieckich, prawdopodobnie zaangażują się Wojska Obrony Terytorialnej.

W przypadku pojawienia się wirusa na terenie powiatu piotrkowskiego wspólne działania podejmą służby mundurowe, organizacje rolne i władze samorządowe. - Wszystkie zadania zawarte są w krajowym, wojewódzkim i powiatowym planie zwalczania ASF. Przez ostatnie dwa lata przeprowadziliśmy szereg szkoleń w tym zakresie - dodaje Paweł Śpiewak.

 

Ostatni potwierdzony przypadek ASF wykryto u dzika w powiecie legionowskim, a więc zaledwie 60 km od granic województwa łódzkiego.


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wiesiek ~wiesiek (Gość)30.11.2017 10:34

Po pierwsze primo ultimo powiat piotrkowski to ok 12% procent produkcji nie 20.
Myśliwi są po to by prowadzić gospodarkę łowiecka dziki nie maja naturalnych wrogów wiec polują.
Gospodarstwa o produkcji 1tyś tucznika to już przedsiębiorstwo dochodowy i pełny zus jak firmy jednoosobowe!
Nie jest też w porządku jak rolnik który ma 5ha trzyma 2tyś świń gdzie on tą gnojówkę wywiezie niektórzy mniejsi rolnicy odbiorą ale reszta gdzieś do rowu komuś na jakiś nieużytek łąkę wyleje. No i najważniejsza paranoja w promieniu 3km utylizacja wszystkich świń czy zdrowe czy chore.

30


gość ~gość (Gość)29.11.2017 16:19

Wiecej takich madrali jak "abc" to bedziemy trawe jesc! Jemu tylko smierdzi ale po to jest wies zeby hodowac zwirzęta. A dzik to nic innego jak szkodnik ktorego powinno sie tepic.

77


abc ~abc (Gość)29.11.2017 14:47

Dajcie spokój tym biednym dziką - lepiej zlikwidować te wielkie fermy świń , bo smród jest nie dozniesienia . Ci Wielcy Hodowcy karmią świnie mączkom z innych zwierząt i antybiotykami a teraz się dziwią że świnie chorują. A temat następny . to wprowadzić zakaz wylewania gnojowicy na pola - obowiązkowo beczkowóz i na oczyszczalnie..

1311


Kałboj ze srocka ~Kałboj ze srocka (Gość)29.11.2017 22:24

kałboj na mnie wołają ludzie ze srocka dobrze mnie znają bo ja jestem kałboj i tak zostanie chcesz czy nie zapamiętaj jestem kałboj

12


pudel ~pudel (Gość)29.11.2017 22:11

Ciekawe co by abc zrobił jakby tak na swojej drodze spotkał tego niby „biednego dzika”. Pewnie odważniak uciekał by gdzie pieprz rośnie, o ile by zdążył…. A tak w ogóle jak taki cwany abc jesteś to od jutra przejdź na trawę i mlecz, skoro tak Ci wszystko śmierdzi. Mięsko zostaw innym, którzy docenią ciężką pracę i trud jaki trzeba włożyć w hodowlę tych zwierząt.
Ludzie kupujecie działki na wsiach, przeprowadzacie się i nie przemyślicie tego, że wieś jest wsią i nie przerobi się nagle na piękną, pachnącą okolice tylko dlatego, że jeden z drugim chce sobie na leżaczku przed domem posiedzieć i pooddychać świeżym powietrzem. Każdy wie na co się pisze, a jak mu nie pasuje, to droga wolna. Przemyślcie to, bo coraz więcej taki cwaniaczków na wsiach się pojawia, którzy myślą, że cały świat się wokół nich kręci. I na koniec odwalcie się od tej wsi, bo gdyby nie ta wieś to mielibyście co jeść.

42


obserwator ~obserwator (Gość)30.11.2017 12:37

Jadąc rano autostradą z Piotrkowa w stronę Łodzi panuje smród istną gnojowicą,podobno świnie w Amerykańskich fermach leżą w odchodach i nimi się żywią -a my nie wiemy co jemy.

31


świniarz ~świniarz (Gość)29.11.2017 16:05

Cytuję:
z naszych terenów pochodzi co 20. świnia w Polsce.


A mimo to raz na cztery lata podsyłają nam jakąś kolejną świnię, a to z Warszawy, a to z R...., a to z Op.... . Jak żyć, jak żyć?

61


realista ~realista (Gość)30.11.2017 07:35

A się czepili tych zwierząt....Zamiast leczyć łatwiej zabić....Ludzie - najokrutniejsi ze ssaków.....

22


gość ~gość (Gość)30.11.2017 05:10

W pewnej chlewni gdy sie ruszta zapadły i świnie potopiły w gnojówce biznesmen je powyciągał rozebrał i dalej na mięso.

32


gość ~gość (Gość)29.11.2017 22:17

Jak maly sklepy to podatek od razu naliczaja a tych molochow (fabryk smrodu) nie ma kto opodatkować może czas się tym zająć budżety gmin by się poprawiły.

52


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat