W Sulejowie mają mural poświęcony historii przemysłu wapienniczego

ePiotrkowRegion Poniedziałek, 04 listopada 201931 6791
Kolorowy mural pojawił się na ścianie jednego z budynków przy ul. Podkurnędz w Sulejowie. Dzieło powstało dzięki wygranej w programie Fundacji TESCO „Decydujesz. Pomagamy”.

Mural przedstawia historię przemysłu wapienniczego na ziemiach sulejowskich - od czasów Cystersów, po współczesność, czyli na przestrzeni dziesięciu wieków. Wypalanie wapna to trwała część historii tego miejsca, mieszkańców miasta i wsi, dlatego pomysłodawcom projektu zależało na tym, by w nowoczesny sposób przekazać ją kolejnym pokoleniom.

 

Mural powstał dzięki wielu osobom i podmiotom, w projekt zaangażowani byli: Jacek Bogusławski (mecenat projektu), „Stocznia” – fundacji Tesco, ks. proboszcz Leszek Druh z parafii św. Floriana w Sulejowie (udostępnienie powierzchni muru), Zdzisław Górny (nocleg dla artystów), Małgorzata i Katarzyna Domosławskie (koordynacja działań), Henryk Leśniewski, Marcin Suszka, Mariusz Zapart, Marcin Gadomski, Sławomir Ruszer (pomoc w przygotowaniu terenu), Michał Gaczkowski (napisanie projektu grantowego), Krzysztof Bojarczuk (konsultacje historyczne), Lasy Państwowe, Cezary Kazula, Jakub Lisman, Bartłomiej Kowalczyk, Bartosz Borkowski (wsparcie finansowe), firma Murale-art.pl (wykonanie muralu).

 

 

 

 

 

(materiały: Urząd Miejski w Sulejowie) 


Zainteresował temat?

10

1


Komentarze (31)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

MS ~MS (Gość)06.11.2019 12:47

A jaki tytuł do muru ma parafia w Sulejowie? Przecież ten mur jest częścią drogi powiatowej (działka nr 392 obręb 8 Miasta Sulejowa - ta działka to ulica Podkurnędz), tak jak cały podjazd od strony rzeki do kościoła? Czy Stowarzyszenie uzyskało zgodę zarządcy drogi (Starostwa Powiatowego) na malowanie czegokolwiek w pasie drogowym? Czy wniosło opłatę za zajęcie pasa drogowego? Czy ma podpisaną umowę z zarządcą terenu na użytkowanie muru? Kto wydał w powiecie zgodę na namalowanie tego dzieła? Czy zgłoszono wykonanie malowidła w ciągu drogi powiatowej do odpowiednich instytucji? Czy uzyskano zgodę Konserwatora zabytków na zmianę sposobu użytkowania muru oporowego, bo jest to stary trakt królewski i on podlega ochronie konserwatora zabytków?

102


swojak ~swojak (Gość)11.11.2019 12:02

no właśnie wapienniki ktoś sprzedał jak wiele zakładów w Polsce po to żeby zniszczyć,a wapna jest dużo,teraz dopiero mamy odpowiednią władzę w Polsce,a co z tymi co rozkradali majątek Narodowy.

23


swojak ~swojak (Gość)11.11.2019 11:45

Do MS,jak chcą coś zrobić dla ogółu to zawsze wam się to nie podoba,a czy dawniej robiono wszystko zgodnie z prawem,zachowanie jak za komuny,kabluje jeden drugiego.Szanujmy Niepodległość i dbajmy o nią,był czas niewoli i księża też byli prześladowani i teraz robicie z nimi to samo a przecież też mają coś do powiedzenia.

43


Stowarzyszenie " sulejów dla Pokoleń" ~Stowarzyszenie " sulejów dla Pokoleń" (Gość)05.11.2019 21:12

Redakcja nie dopisał, że: pomysłodawcą projektu jest Stowarzyszenie "Sulejów dla Pokoleń" ...... pomysłodawcom projektu zależało na tym, by w nowoczesny sposób przekazać ją kolejnym pokoleniom.
Adres: https://www.epiotrkow.pl/news/W-Sulejowie-maja-mural-poswiecony-historii-przemyslu-wapienniczego,37571

37


Znawca tematu ~Znawca tematu (Gość)04.11.2019 16:37

Fajny mural :) Szkoda tylko że zielona lokomotywa tak byle jak namalowana bo nijak ma się do oryginału.

71


Sulejowianka ~Sulejowianka (Gość)04.11.2019 19:56

A kiedy zostanie zamalowana ta RUDERA, która jest na prawo od tego fantastycznego malowidła? No nie wiem, na co patrzeć na mural czy na ruderę obok muralu?

111


gumowiec ~gumowiec (Gość)04.11.2019 20:26

a gdzie sa baranki bo w sulejowie jest podzial jednych za mostem a drugich przed mostem

141


mik ~mik (Gość)05.11.2019 14:14

...jeszcze się nikt taki nie urodził , żeby każdemu dogodził. Liczy się efekt końcowy. A to jest piękne. BRAWO.
A "goście" Wam ortografia się kłania, aż oczy bolą od waszych błędów.

53


gość ~gość (Gość)05.11.2019 10:15

Mural powinie być afrykański bo durzo ta gmina nie odbiega od tamtych regionów np wody w lato brak ale Mural jest

73


gość ~gość (Gość)05.11.2019 09:59

To aż gurale muszom malować?

51


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat