Pierwsza publikacja o kolejce sulejowskiej

ePiotrkow Piątek, 18 listopada 201644 7309
24 listopada odbędzie się premiera książki „Kolej wąskotorowa Piotrków – Sulejów”, której autorem jest Krzysztof Herman. Publikacja ukaże się w łódzkiej oficynie Księży Młyn Dom Wydawniczy.

Ładuję galerię...

    Piotrkowska Kolej Wąskotorowa, zbudowana głównie w celu usprawnienia transportu wapna z Sulejowa do Piotrkowa, przez 90 lat swego istnienia wpłynęła na rozwój sulejowskiego przemysłu wapienniczego. Licznie korzystali z niej także pasażerowie, była bowiem dogodnym środkiem transportu dla osób codziennie dojeżdżających do pracy czy szkoły, a w okresie wakacyjnym stanowiła ulubiony środek podróży turystów wypoczywających nad Pilicą i w okolicy Sulejowa. W czasie, gdy transport samochodowy nie był jeszcze tak rozwinięty, miała więc duże znaczenie dla lokalnej społeczności. Ze względu na niewielką prędkość stała się obiektem żartów, obowiązywał na przykład „zakaz zbierania grzybów podczas jazdy”.

   Monografia Piotrkowskiej Kolei Wąskotorowej przedstawia historię tej kolei od momentu jej powstania w roku 1902 do czasu jej likwidacji, która następowała stopniowo w latach 2005–2008. Czytelnik ma więc okazję odbyć swoistą podróż historyczną kolejką wąskotorową z Piotrkowa Trybunalskiego do Sulejowa, „zatrzymując się” na kolejnych stacjach. Może też poznać tabor, jaki wykorzystywano na tej kolei.

    Ogromnym atutem książki jest bogaty materiał ilustracyjny. Liczne zdjęcia, ryciny, mapy i schematy stacji mają również istotne znaczenie historyczne, bo dziś po wąskotorówce pozostały nieliczne ślady.

    Na spotkanie z autorem zapraszamy w czwartek 24 listopada o godzinie 17.00 do Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Jerozolimskiej 29, do czytelni dla dorosłych w Piotrkowie.

 

Patronat medialny nad publikacją - radio Strefa FM, Tydzień Trybunalski i portal epiotrkow.pl


Zainteresował temat?

10

0


Komentarze (44)

Przypominamy o ciszy wyborczej. Wszystkie komentarze są moderowane.

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

S12 ~S12 (Gość)19.11.2016 14:25

Nasz szef nie zprzeczył słowom Radnego Grzegorza. Wychodzi na to, że to prawda z tym oddaniem S12 dla Tomaszowa. Mysle, że dlatego nie będziemy mieli tej trasy w Naszej Gminie?

142


zawiadowca ~zawiadowca (Gość)19.11.2016 09:05

podobno ciężka choroba dotknęła niektórych urzędników, kiedy prokuratura przyjechała do urzędu badać sulejowskie inwestycje. Kto teraz wybuduje nam te obiecane drogi i mosty kolejowe?

140


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)19.11.2016 17:13

"Za pocięty parowóz została kupiona lokomotywa wąskotorowa"
Pocięli parowóz Ol49, aby kupić lokomotywę? Dziwne priorytety. Naprawdę uważasz, że pocięcie parowozu przez Towarzystwo Przyjaciół Kolejki nie wpłynęło na odbiór działalności Towarzystwa?

72


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)18.11.2016 19:07

To co się stało z piotrkowską kolejką pokazuje jak naszemu miastu brakuje szacunku dla własnego dziedzictwa historycznego. Nie chodzi mi już o to, że rozebrano torowisko i sprzedano, czy też oddano cały tabor. Do dziś nie jestem w stanie rozumieć dlaczego eksponatów z niewielkiej sali pamięci powędrowały wraz z taborem do Sochaczewa? Inicjatorzy tej akcji okradli miasto z jego pamiątek historycznych. Ponadto parowóz, który stał na stacji, bodajże Kamil mógł zostać ustawiony obok dworca kolejowego i przypominać jako pomnik techniki, że i Piotrków miał swoją wąskotorówkę. Tak robi się w wielu miastach. Dlaczego nie zrobiono tego u nas? Gdzie było Towarzystwo Miłośników Kolejki albo Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa?

193


 ERA ~ ERA (Gość)18.11.2016 23:54

Niesamowita galeria zdjęć......

50


luzik luzikranga18.11.2016 19:51

Tytuł artykułu zawiera w sobie dość istotny błąd. To nie jest pierwsza publikacja na temat sulejowskiej kolejki. Sporo można przeczytać chociażby w takich publikacjach jak: Geneza kolei wąskotorowej Piotrków -Sulejów. Andrzej Tajchert, Adam Wawrzyniak, w: Świat kolei nr 5/2007, Życie gospodarcze Piotrkowa Trybunalskiego w latach 1793-1914. Piotr Głowacki, Piotrków 2009. Odsyłam chociażby do bibliografii zamieszczonej przez autora omawianej książki P. K.Hermana.
Faktem natomiast jest to, że jest to pierwsza książkowa publikacja poświęcona wyłącznie sulejowskiej ciuchci.
Tak, czy inaczej, rzecz ciekawa, warta zakupu i lektury!

Komentarz był edytowany przez autora: 18.11.2016 19:52

145


gocha ~gocha (Gość)18.11.2016 14:44

Było by super gdyby kolejka wróciła na tory

223


Obserwator DWA ~Obserwator DWA (Gość)18.11.2016 18:30

Na samo wspomnienie kolejki łza się w oku kręci- jaki byłem wtedy młody.

121


JA ~JA (Gość)18.11.2016 17:55

To były czasy i tylko wspomnienia - jazda na gapę, jazda w winogronkach i oczywiście ucieczka przed łapaczami z SOK w Sulejowie. No i zdrowy spacer gdy Ciuchcia dostała zadyszki i nie mogła podjechać pod Korytnicę

112


(R)orginal ~(R)orginal (Gość)18.11.2016 17:21

pamięta sie te czasy jak się jechało do sulejowa do victori i nie tylko w sezonie letnim jak była doładowana ludżmi i jak miała pod jechać pod korytnice można było sobie wyskoczyć i iść pieszo na górkę i z powrotem wrócić do wagonu to były czasy szkoda że już nie pojedzie bo by była fajna frajda po latach z powrotem jechać Mańkom pozostały tylko miłe wspomnienia

131


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat