Mediateka za droga? Jak budują inni

Tydzień Trybunalski Wtorek, 25 lipca 201767 13340
35 mln zł – tyle władze miasta zaplanowały na budowę nowej siedziby dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie. 14 mln mamy wydać w 2017, 20 mln w 2018 roku. To dużo za dużo – twierdzi opozycja w Radzie Miasta. My postanowiliśmy sprawdzić, jak biblioteki buduje się w innych miastach (i gminach) w Polsce.

Ładuję galerię...

Zanim jednak my przystąpiliśmy do zbierania informacji na ten temat, wycieczkę po kraju zrobili sobie pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie. Odwiedzili m.in. placówki we Wrocławiu, Oświęcimiu, Gdańsku, Rumi, Jaworznie, Cieszynie, Głogowie, Warszawie, Wiśle. Cel to sprawdzić, jak funkcjonują nowoczesne biblioteki w Polsce.

 

O wnioski i wrażenia zapytaliśmy dyrektor MBP w Piotrkowie. - Dzięki tego typu wyjazdom poznajemy rozwiązania, które są wykorzystywane przez biblioteki, by stale poszerzać naszą ofertę i wychodzić naprzeciw potrzebom czytelników – mówi Renata Wojtczak. - Każda z bibliotek, które mieliśmy przyjemność odwiedzić, otwarta jest na nowoczesne rozwiązania, technologie i usługi umożliwiające różnorodne formy pracy. Wybraliśmy się na zwiedzanie nowych albo zmodernizowanych bibliotek w Polsce w ramach projektu „Strefa innowacji”, przystąpiliśmy do niego 2 lata temu. Byliśmy finansowani z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, w efekcie odwiedziliśmy szereg bibliotek, oczywiście my też przyjęliśmy gości, którym pokazaliśmy naszą bibliotekę. Najważniejsze było dla nas zobaczyć, dowiedzieć się, jak można zorganizować nowoczesną bibliotekę z europejskimi standardami.

 

Dyrektor piotrkowskiej placówki twierdzi, że biblioteki, które zwiedziła wraz ze swoimi pracownikami wyglądają jak mediateka, która wkrótce ma stanąć na placu Pofranciszkańskim. - Chodzi o obiekt, który będzie przyjazny dla całej społeczności lokalnej – mówi. - Chcemy, aby również u nas każdy mógł sam korzystać ze zbiorów. Sami szukamy sobie książek, sami wyciągamy je z półek, sami zapisujemy na stanowisku samoobsługowym. Oczywiście jest też bibliotekarz, który służy pomocą. Czytelnik czuje się swobodnie, nie czuje się kontrolowany, a związku z tym jest bardziej otwarty.

 

Renata Wojtczak zapewnia, że budynek piotrkowskiej mediateki wcale nie będzie za duży, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców miasta i zasób zbiorów biblioteki. - Oświęcim ma o połowę mniej mieszkańców, a powierzchnia tamtejszej biblioteki to ponad 5 tys. metrów, czyli taka jak będzie u nas. W związku z tym nie można mówić o jakiejkolwiek megalomanii w przypadku Piotrkowa. Jest nawet podręcznik projektowania bibliotek, którym posiłkujemy się, jeśli chodzi np. o przeliczanie powierzchni regałów potrzebnych na nasze zbiory. Są określone standardy – czytelnicy muszą mieć swobodny dostęp do książek, a osoby na wózkach muszą mieć możliwość swobodnego wjazdu pomiędzy regały.

 

Dyrektor piotrkowskiej książnicy szczególnie do gustu przypadła biblioteka w Wiśle, ale również obiekt na ul. Koszykowej w Warszawie, biblioteki wrocławskie (np. filia Grafit) i obiekt w Oświęcimiu ze względu na podobieństwo do planowanej w Piotrkowie mediateki. - No i rzecz jasna Rumia – bardzo specyficzna, w budynku po stacji kolejowej, gdzie zastosowano rozwiązania podporządkowane przeszłości tego obiektu – dodaje Renata Wojtczak.

 

Przyjrzyjmy się więc lepiej książnicy w Oświęcimiu. W mieście liczącym 39 tysięcy mieszkańców, Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki została oddana do użytku 4 lipca 2011 roku.

Jak chwalą się władze miasta, placówka stanowi nową przestrzeń spotkań ludzi, miejsce, gdzie każdy zrealizuje swoje potrzeby czytelnicze i miło spędzi czas. Miasto otrzymało na ten cel dotację unijną (z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego). Całkowity koszt zaplanowano na ponad 16 mln zł, przy czym dotacja z UE to ponad 12 mln zł. Prace budowlane rozpoczęto w czerwcu 2009 r.

Dziś nowa siedziba biblioteki jest nie tylko nowoczesną i funkcjonalną placówką o powierzchni ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych (tyle ma mieć piotrkowska mediateka), ale – jak zapewnia kierownictwo placówki - także trwałą platformą międzykulturowych i międzypokoleniowych działań realizujących potrzeby intelektualne, emocjonalne i integracyjne.

Wkład miasta w tę potężną inwestycję wyniósł niewiele ponad 4 mln zł. Przypomnijmy, że w przypadku Piotrkowa urzędnicy nie zamierzają starać się o unijne dofinansowanie, a próby pozyskania środków zewnętrznych przed laty nie powiodły się.

 

W 46-tysięcznej Rumi, którą również zwiedzali bibliotekarze z Piotrkowa, biblioteka mieści się w budynku dworca PKP, który zbudowany został we wczesnych latach 60. XX w. Jak informują nas tamtejsi urzędnicy, remont kapitalny i modernizacja budynku zakończyły się w 2014 r. Budynek jest własnością PKP, Miejska Biblioteka Publiczna wynajmuje obiekt, którego powierzchnia użytkowa to 1150 metrów kwadratowych. Aranżacja i wyposażenie wnętrza to koszt 979 tys. zł (w 75% sfinansowane z programu „Infrastruktura bibliotek” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Roczny koszt utrzymania książnicy (ogrzewanie gazowe, prąd, woda) to średnio 72 tys. zł.

 

Łatwo z budową nowej siedziby biblioteki nie było Jaworznie. W mieście większym (ok. 94 tysiące mieszkańców) od Piotrkowa Trybunalskiego, powstał budynek o powierzchni 3110 mkw, z czego 2500 zajmuje Miejska Biblioteka Publiczna, 600 mkw pozostawiono dla wojewódzkiej biblioteki pedagogicznej. Budynek oddano do użytku w 2007 roku. Ile władze Jaworzna musiały wyłożyć na ten cel? - Miasto starało się o dofinansowanie z funduszy unijnych – informuje nas dyrektor MBP w Jaworznie Monika Reydych. - Za pierwszym razem się nie udało. Wówczas prezydent podjął decyzję, że obiekt powstanie wyłącznie z pieniędzy z budżetu miasta. Budowa ruszyła. Pozyskać dofinansowanie udało się przy drugim podejściu – z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Jaworzno dostało dokładnie 13 mln 128 tys. zł.

Miasto dołożyło do tego 7 mln zł.

 

W 36-tysięcznym Cieszynie, do którego również zajechali pracownicy piotrkowskiej MBP, biblioteka mieści się w starej kamienicy w centrum miasta. Obiekt został oczywiście zmodernizowany. Władze miasta nie planują budowy nowego obiektu, bo jak przyznali sami pracownicy cieszyńskiej książnicy, w 3-kondygnacyjnej budynku bibliotekarzom jest bardzo dobrze, choć oczywiście przydałoby się więcej miejsca.

 

Czarny Bór w województwie dolnośląskim - gmina licząca sobie niespełna 5 tysięcy mieszkańców – może pochwalić się nowoczesnym budynkiem (943 mkw), w którym mieści się Biblioteka i Centrum Kultury, obiekt oddano do użytku w 2014 r. Gmina na realizację inwestycji pozyskała środki zewnętrzne: z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 1,875 mln zł, z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego 850 tys. zł. Całkowita wartość inwestycji wraz z wyposażeniem wyniosła ok. 3,7 mln zł.


Zainteresował temat?

9

5


Komentarze (67)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

sale ~sale (Gość)31.07.2017 13:02

Chciałem się zapytać dlaczego ten artykuł jakiś czas temu znikną?...

20


okok ~okok (Gość)27.07.2017 21:42

Co ????
Kur...a ile ????
.... a to wszystko pewnie po to, żeby żydom podarować utrzymany i wyremontowany budynek biblioteki przy
ul. Jerozoliskiej

40


Jak za droga? ~Jak za droga? (Gość)27.07.2017 09:53

35 baniek to przy zadłużeniu Piotrkowa pryszcz.

20


P ~P (Gość)26.07.2017 13:16

Romansidła to nie kultura.

22


97-300 97-300ranga25.07.2017 07:59

Kultura nie gryzie , nie kopie ,babo i chłopie !

1011


~bbbb ~~bbbb (Gość)25.07.2017 11:33

Co to dają przykłady innych miast jak do "ciemnego luda" nic nie trafi z powodu ograniczonych horyzontów.

27


heh ~heh (Gość)25.07.2017 06:49

Lepiej by zrobili basen z wodą termalną pod Uszczynem.

912


mom ~mom (Gość)26.07.2017 07:58

Do dyr. MBP w Piotrkowie; czy w posiadaniu biblioteki są zdjęcia tego budynku z lat 30 ubiegłego wieku, czy są zdjęcia z lat powojennych przedstawiające ruinę tego budynku oraz zdjęcia po przeprowadzonej odbudowie w latach 60. Pokaże to ogrom zniszczeń i nakłady na odbudowę. Piotrkowska gmina żydowska w porozumieniu z Miastem przekazała ruiny do odbudowania na cele ogólnospołeczne (biblioteka itd.) i w zadośćuczynieniu dostała budynek przy ul. Woj. Polskiego.
Dyrekcjo MBP, przedstaw te historyczne zdjęcia, bo duża część mieszkańców ich nie za lub nie pamięta. Będzie to materiał do porównania historii Miasta.
Jednym z inicjatorów tego rozwiązania był dr Zygmunt Tenenbaum .......

80


97-300 97-300ranga25.07.2017 12:32

~JTM (Gość)
"Zmartwię was. Mam 3 nowe domy." - - - Nie wierzę,chyba że masz na myśli oborę , stajnię i chlew !

39


Dewrfe ~Dewrfe (Gość)26.07.2017 07:32

Nic nie jest za drogie, gdy budujesz za pieniądze innych! ????

91


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat