ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Historia telewizji satelitarnej w Polsce

Wtorek, 08 października 2019 1262
30 lat temu na fasadach budynków w Polsce, zaczęły pojawiać się pierwsze anteny satelitarne. Wtedy skierowane były na jedną satelitę ASTRA 1A. Jej sygnał telewizyjny nadawany był do krajów Europy Zachodniej i Środkowej, a w tym Polski. W dzisiejszych czasach telewizja satelitarna jest dość powszechna i korzysta z niej wiele gospodarstw domowych.

 

Co to jest telewizja satelitarna?

 

Telewizja satelitarna to sposób odbioru sygnału telewizyjnego, który odbywa się  za pomocą satelitów telekomunikacyjnych. Satelity te umieszczone są na orbicie geostacjonarnej. Ich działanie polega na tym, że stacja telewizyjna wysyła w stronę satelity sygnał.

 

Natomiast przekaźnik, który zamontowany jest na pokładzie satelity, nadaje odebrany sygnał z powrotem w kierunku ziemi. Tym samym pokrywa określony obszar powierzchni zasięgiem .

W efekcie sygnał trafia na ekran odbiornika telewizyjnego. Nadawanie programów telewizyjnych odbywa się poprzez proste urządzenia, które składają się z anteny satelitarnej i odbiornika satelitarnego, który podłączony jest do standardowego odbiornika telewizyjnego.

 

Główną cechą telewizji satelitarnej jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów za pomocą tylko jednego nadajnika. Niewątpliwie jego zaletą jest również fakt, że dociera tam, gdzie sygnał naziemny nie może dotrzeć lub jest to nieopłacalne.

 

Historia telewizji satelitarnej w Polsce

 

Początki telewizji satelitarnej datuje się na koniec 1988 roku. To wtedy po raz pierwszy wyniesiono i umieszczono na pozycji orbitalnej 19o2 antenę satelitarną ASTRA 1A, należącą do luksemburskiej spółki SES. Astra 1A nadawała sygnał telewizyjny, z którego mogli korzystać mieszkańcy Europy Zachodniej i Środkowej. Dzięki temu po raz pierwszy w Polsce odebrano satelitarny sygnał telewizyjny. Był to początek łatwego dostępu do telewizji. Przed wyniesieniem satelity, aby móc zainstalować na balkonie antenę, trzeba było uzyskać zezwolenie na zakup i instalację odbiornika. Na samym początku transmitowano niewiele kanałów m.in. FilmNet czy Sky TV, a także skandynawski TV3 i MTV Europe. Teraz dostępnych jest znacznie więcej kanałów od różnych operatorów. Dla porównania można wejść na https://panwybierak.pl/oferty/telewizja-satelitarna/58 i zweryfikować różne oferty.

 

Następnie pojawiły się niemieckie kanały takie jak RTL plus czy Sat.1. Telewizja satelitarna zyskiwała na popularności z roku na rok. Już w 1990 roku osiągnęła zasięg wynoszący 17 mln gospodarstw domowych w Europie.

A to wszystko dzięki możliwości oglądaniu programów zagranicznych związanych z modą, rozrywką i stylem życia. Pojawienie się jej to historyczna zmiana, która sprawiła, że Polska stała się częścią globalnej wioski, a także początek rewolucji technicznej i kulturowej.

 

Telewizja satelitarna w dzisiejszych czasach

 

Obecnie flota ASTRA liczy już 12 satelitów. W dzisiejszych czasach anteny satelitarne dostępne są zarówno w dużych, jak i małych miastach, a także w wiejskich miejscowościach, w których często są jedyną możliwością odbioru sygnały telewizyjnego.

 

W 2013 roku nowelizacja Rozporządzenia Budynkowego, mówi o tym, że w budynkach wielorodzinnych powinna znaleźć się instalacja zbiorowa, która umożliwi odbiór kanałów satelitarnych z co najmniej dwóch pozycji orbitalnych. W nowelizacji powstał zapis, mówiący o tym, aby była ona doprowadzona o każdego mieszkania w bloku.

Dzięki temu mieszkańcy nie będą potrzebować dodatkowych kabli czy indywidualnych anten telewizyjnych. taka zbiorowa instalacja wpływa na estetykę elewacji budynku oraz zmniejsza ryzyko jej dewastacji.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat