E-papierosy śmiertelnym zagrożeniem? W czwartek Światowy Dzień Rzucania Palenia

ePiotrkow Poniedziałek, 18 listopada 20195 4466
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Pomysł obchodów zrodził się w USA w Kalifornii w 1974 roku. Wtedy to zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat, a od początku lat 90. akcja prowadzona jest także w Polsce. W naszym kraju papierosy pali – niestety! - 8 mln osób.
fot. vaping360.com

Oczywiście 24 godziny nie wystarczą, mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Na początku lat 90. spożycie tytoniu w Polsce należało do najwyższych na świecie. Rocznie sprzedawano ponad 100 mld papierosów. Od tego czasu poziom palenia spadł o ponad połowę, a w 2017 roku konsumpcja papierosów wyniosła ok. 40 mld sztuk. Od kiedy Polacy zaczęli masowo rzucać palenie, gwałtownie spadać zaczęły zachorowania i umieralność na choroby przyczynowo związane z papierosami, miedzy innymi na raka płuc, zawały serca, czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. U mężczyzn w wieku 20 - 64 lata współczynnik umieralności z powodu raka spadł w latach 1990-2017 o ponad połowę.


- Ciągle jesteśmy jednak na początku drogi – informują pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie. - Papierosy pali około 8 mln Polek i Polaków. W ostatnim czasie niepokojące jest palenie e-papierosów, zwłaszcza przez ludzi młodych, dla których e-papieros to nieodzowny gadżet. Wprawdzie e- papierosy nie zawierają substancji smolistych, ale sprzyjają mocniejszemu uzależnieniu. Ich głównym składnikiem jest nikotyna i glikol propylenowy (rozcieńczalnik nikotyny), czasem woda, dodatek alkoholu i substancje smakowe. Glikol propylenowy może powodować podrażnienie górnych dróg oddechowych oraz oczu i zapalenie spojówek. Dym e-papierosów zawiera nikotynę, którą wdychają także palacze bierni. Najnowsze badania wskazują, że zbyt częsty kontakt jamy ustnej z nikotyną może przyczynić się do rozwoju nowotworów. Nikotyna ma szczególnie niebezpieczny wpływ na zdrowie młodych ludzi, których mózg dopiero się rozwija. Działa jak uzależnienie chemiczne, powodując zaburzenia myślenia, wpływając na umiejętności poznawcze, zapamiętywanie, sprzyjając gorszym wynikom edukacyjnym. W USA rejestrowane są nowe nietypowe choroby płuc, niezwiązane z zakażeniem bakteryjnym czy wirusowym. Lekarze łączą je z vapowaniem (paleniem e-papierosów). Wszystkie hospitalizowane osoby z objawami ze strony układu oddechowego były użytkownikami e- papierosów. O skutkach palenia e-papierosów wciąż wiadomo niewiele, dlatego wciąganie młodych ludzi w nałóg nikotynowy jest poważnym zagrożeniem, ale koncerny tytoniowe pozyskują w ten sposób swoich klientów.


Przypomnijmy, że miejsca publiczne objęte są całkowitym zakazem palenia od 15 listopada 2010 roku, a znowelizowana ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych z 22 lipca 2016 roku zakazuje w tych miejscach także palenia e-papierosów. Łamanie zakazu grozi mandatem karnym.


Z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Piotrowie Trybunalskim 21 listopada w godzinach 9.00. - 12.00 organizują w NZOZ Hipokrates w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Rzemieślniczej 33 Punkt Konsultacyjny dla osób palących. Osoby zainteresowane będą mogły uzyskać poradę, jak zerwać z nałogiem palenia, zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, wykonać pomiar ciśnienia tętniczego krwi i otrzymać materiały edukacyjne.

 

 

 

 

 

(materiały: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Piotrkowie) 

fot.  vaping360.com


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

P51 ~P51 (Gość)18.11.2019 21:00

Wdychać, to powinni tylko leki i tylko astmatycy. Cała reszta to szatański pomysł prowadzący prędzej, czy później do nieszczęścia. Czy nie prościej z tego świństwa po prostu zrezygnować...? Czy to koncerny tytoniowe, czy bandyci robiący grubą kasę wciskając głupkom "zdrowsze e-papierosy, żerują na deficycie intelektualnym swoich ofiar, bezradnych wobec zgubnego nałogu. To jest prawda, a nie "przekonanie", że "vapowanie " jest zdrowsze...

80


mam znajomego pulmonologa ~mam znajomego pulmonologa (Gość)18.11.2019 11:16

i nie jest to "Buziaczek" skwitował krótko-Moim zdaniem vapowanie jest mniej szkodliwe, w związku z tym, że e-papierosy nie zawierają substancji smolistych, które są odpowiedzialne za choroby nowotworowe. Oczywiście zawierają nikotynę, ale ta może wywołać tylko lekkie pobudzenie organizmu

17


g..o prawda ~g..o prawda (Gość)18.11.2019 11:13

żaden koncern tytoniowy, ani żadne państwo nie pochwali e-papierosów, które zabierają im zyski - a badania są przychylne tym którzy więcej zapłacą - nie ma mowy o żadnej rzetelności

82


Dhdhdhd ~Dhdhdhd (Gość)18.11.2019 10:38

Niech każdy decyduje o swoim zdrowiu, ale też niech każdy ponosi jego koszta - czyli leczenie powikłań. Tak samo alkohol, tak samo otyłość.

70


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat