ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Co musisz wiedzieć o eurowinietach? Do czego służy i ile kosztuje?

Poniedziałek, 24 lutego 2020 734
Budowa i utrzymanie autostrad oraz innych dróg szybkiego ruchu sporo kosztują. Mknące po nich samochody powodują zużycie nawierzchni i zanieczyszczają środowisko. Niektóre państwa Unii Europejskiej wprowadziły więc przed laty specjalne opłaty za korzystanie z dróg, obciążając nimi przede wszystkim przewoźników używających samochodów ciężarowych.

Historia Eurowiniety


Eurowiniety wprowadzono w roku 1999 jako wspólny europejski system poboru opłat drogowych. Miały wtedy postać papierową. Specjalna dyrektywa unijna określa ich wysokość i sposób poboru. Od roku 2008 Eurowiniety wydawane są w postaci elektronicznej i można je zamawiać przez Internet.

 

Kraje stosujące Eurowiniety to obecnie Holandia, Luksemburg, Szwecja oraz Dania, choć swego czasu w systemie uczestniczyły także Niemcy i Belgia. Dziś kraje te mają własne myta.

 

Obecnie system nosi nazwę VirtualVignette i jest bazą danych, do której trafiają numery rejestracyjne pojazdów z chwilą wykupienia opłaty za przejazd. Kontrolę zapewniają kamery rozmieszczone przy drogach, a także patrole samochodowe i punkty kontrolne. Sprawdzenie, czy dany pojazd figuruje w bazie, zajmuje tylko chwilę, a brak winiety skutkuje dotkliwą karą finansową.

 

Na szczęście nie trzeba kupować osobnych Eurowiniet na każdy kraj – wystarczy jedna, wykupiona na odpowiednio długi czas, który może wynosić od jednej doby do jednego roku.

 

Obowiązek zakupu Eurowiniet dotyczy kierowców samochodów ciężarowych o masie powyżej 12 ton. Autobusy są z tej opłaty zwolnione. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronach ocrk.pl.

 

Wysokość opłat


Zasada jest prosta: im więcej waży i im więcej spalin emituje pojazd, tym wyższa jest opłata, ale tylko powyżej jednej doby. Kto kupuje Eurowinietę w taryfie dziennej, a więc na jedną dobę, płaci 12 euro bez względu na liczbę osi i klasę emisji spalin.

 

Zróżnicowanie cen zaczyna się dopiero w taryfie tygodniowej i obejmuje również abonament miesięczny i roczny. Różnice w cenie dla pojazdów posiadających do 3 osi oraz 4 i więcej osi, a także dla klas emisji od Euro 0 do Euro 6 są znaczne. Na przykład za pojazd do 3 osi z emisją Euro 6 trzeba zapłacić rocznie 750 EUR, a z emisją Euro 0 aż 1407 EUR. Warto przedtem zapoznać się z tekstem „Rozliczanie delegacji krajowych i zagranicznych kierowców – dlaczego warto powierzyć je specjaliście?”.

 

Gdzie kupuje się Eurowiniety


Najłatwiej robić to przez Internet na specjalnej stronie. Można także korzystać ze stron emitentów kart paliwowych. Karty te, podobnie jak karty flotowe, a także debetowe i kredytowe, umożliwiają opłacanie Eurowiniet na stacjach benzynowych oraz w punktach odprawy granicznej.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat