ASF. Jakie działania podejmie rząd?

Region Sobota, 10 lutego 201860
Ponad 200 hodowców trzody chlewnej pojawiło się na kolejnym spotkaniu dotyczącym afrykańskiego pomoru świń w Grabicy. Tym razem na ich pytania odpowiadali przedstawiciele rządu - wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski i wiceminister środowiska Andrzej Szweda.
fot. M. Nowakowskafot. M. Nowakowska

Ministrowie podkreślili, że ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji to jedyny sposób, by zapobiec przeniknięciu wirusa do hodowli trzody chlewnej.

Wniosek, który przedstawiła Światowa Organizacja Weterynarii wskazuje jednoznacznie, że należy oddzielić ASF wśród dzików od ASF wśród trzody chlewnej. Popierają go Niemcy, a także Węgry i Czechy. W tych dwóch ostatnich krajach zanotowano już pierwsze przypadki występowania wirusa. Zasady bioasekuracji wprowadza już ustawa z 2003 roku i są wszystkim producentom trzody chlewnej doskonale znane, ale część z nich traktuje je po macoszemu - mówił Rafał Romanowski.

 

Teraz na mocy odpowiednich decyzji administracyjnych będzie można zakazać hodowli trzody tym rolnikom, którzy nie stosują się do zaleceń i tym samym przyczyniają do rozprzestrzeniania wirusa. Jak podkreślił wiceminister, na ASF nie ma lekarstwa ani szczepionki i można mu przeciwdziałać wyłącznie w sposób administracyjny. Władze na szczeblu centralnym zajmują się więc kontrolowaniem rolników i wydawaniem zaleceń. Jeżeli ognisko wirusa pojawi się na danym terenie to jedynym rozwiązaniem jest zabicie i zutylizowanie zwierząt, ale rząd zapewni wówczas rolnikom odszkodowania. W przygotowaniu jest także program dotyczący rekompensat dla tych osób, które złożą oświadczenia, że nie będą wdrażać zasad bioasekuracji i tym samym zrezygnują z hodowli.

 

Obecnie na terenie powiatu piotrkowskiego trwa drugi odstrzał sanitarny dzików, który tym razem obejmuje 100 sztuk. Pierwszy odbył się w styczniu w związku z rozporządzeniem wojewody łódzkiego - wówczas odstrzelono 60 dzików. Przypomnijmy, że to właśnie dziki są głównym wektorem rozprzestrzeniania się wirusa.

- Decyzje podejmujemy po dokładnej analizie ryzyka i teraz nie możemy określić czy to ostatni odstrzał. Zależy nam na maksymalnej redukcji pogłowia dzika tak, aby zbliżyć się do liczby 0 sztuk na kilometr kwadratowy - powiedział Paweł Śpiewak, Powiatowy Lekarz Weterynarii.

 

Wprowadzane są też zmiany w prawie łowieckim. Według nowej koncepcji krajowy łowczy będzie powoływany przez ministra środowiska i to on będzie weryfikował kandydatury łowczych okręgowych. Ma to usprawnić współpracę rządu z myśliwymi, których rola w przeciwdziałaniu ASF jest ogromna.

- Dyskutujemy także nad wzniesieniem płotu, który blokowałby migrację chorych dzików ze Wschodu - powiedział poseł PiS, Robert Telus. Ważne słowa zostały skierowane do właścicieli małych gospodarstw. - Państwo albo pomoże we wdrażaniu zasad bioasekuracji, które przecież wymagają nakładów finansowych, albo będzie wspierać hodowcę w przekwalifikowaniu się - zadeklarował Telus.

 

O ASF pisaliśmy już wielokrotnie:

 

https://www.epiotrkow.pl/news/Afrykanski-pomor-swin-coraz-blizej-powiatu-piotrkowskiego,30988

 

https://www.epiotrkow.pl/news/Bedzie-sanitarny-odstrzal-dzikow.-Rolnicy-maja-tez-inne-postulaty,30717

 

https://www.epiotrkow.pl/news/Afrykanski-pomor-swin-zagrozeniem-dla-powiatu-piotrkowskiego,30547

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

3


Komentarze (60)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)10.02.2018 22:43

Gość jak by świnie były po 2zl to ty byś był wart 2zl. Miłego wieczoru :)

31


gość ~gość (Gość)10.02.2018 16:49

Świnie powinny być po 2 zl

22


abc ~abc (Gość)10.02.2018 19:45

Całe zamieszanie z ASF to przez zaniedbania min. Sawickiego z PSL.

27


mieszkanka wsi ~mieszkanka wsi (Gość)10.02.2018 18:37

Jesienią do mojej miejscowości przyjeżdżają na grzyby tylko mieszczuchy właśnie z Piotrkowa ;niech no tylko ja ich zobaczę w moim lesie to zaraz się z nimi przywitam tak jak wypada i a te pozostawione śmieci gorzko będą płacić

32


gość ~gość (Gość)10.02.2018 15:56

Buraczany 97 300 zwalczanie asf to zadanie rządu więc dobrze że ich rolnicy i samorządowcy rozliczają

32


gość ~gość (Gość)10.02.2018 16:50

Zrobić świnie po 5 zł,i zero dotacjii

20


gość ~gość (Gość)10.02.2018 16:49

Świnie powinny być po 2 zl

12


Prawdziwy rolnik ~Prawdziwy rolnik (Gość)10.02.2018 16:06

Miało być poważnie o naszych problemach a chłopcy postawieni przez prezesa na stołkach ministerialnych mają mgliste pojęcie o obszarze którym zarządzają w moim przekonaniu. Musimy liczyć tylko na siebie . Ehh

51


gość ~gość (Gość)10.02.2018 16:01

Pisomatołki picują A świnie po 3.8 zł tak źle dawno nie było.

71


gość ~gość (Gość)10.02.2018 15:38

Może wszystkie świnie wystrzelac

30


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat