Za przekształcenie prawa własności trzeba będzie zapłacić

Tydzień Trybunalski Niedziela, 05 maja 201934 13311
Wszyscy mieszkańcy lokali należących do piotrkowskich spółdzielni otrzymali pisma dotyczące przekształcenia użytkowania nieruchomości gruntowej w prawo własności. 1 stycznia 2019 weszła bowiem w życie ustawa, dzięki której użytkowanie wieczyste zostało automatycznie przekształcone we własność. Nie za darmo jednak. Teraz mieszkańcy muszą za to zapłacić
fot. Szymon Dędek

Opłatę za przekształcenie można zrobić jednorazowo, bądź podzielić ją na raty. Jeśli jednak mieszkańcy zdecydują się zapłacić całą kwotę jeszcze w tym roku, to przysługuje im 60% ulgi. Jest jeden warunek. Decyzję o jednorazowej wpłacie muszą podjąć wszyscy mieszkańcy danego bloku. – Każdy powinien rozważyć jednorazową wpłatę, ponieważ 60% bonifikata w wielu przypadkach może być bardzo odczuwalna. Dla przykładu, właściciel największego mieszkania należącego do naszej spółdzielni jednorazowo będzie musiał zapłacić 2500 zł, jeśli jednak składka zostanie rozłożona na raty, wtedy bez bonifikaty, wyniesie ona 6250 zł. Najniższe koszty są oczywiście w wieżowcach. Tam jest więcej mieszkań, są inne udziały. W wieżowcu za niektóre lokale opłata będzie wynosiła najmniej 118 zł - mówi Władysław Michalak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Słowackiego. Co roku jednak wartość bonifikaty maleje o 10%. Jeśli mieszkańcy zdecydują się zapłacić całość za rok, wtedy ulga będzie wynosiła już 50%. - W przypadku jednorazowej opłaty, mieszkańcy powinni uiścić ją nie później niż 3 miesiące przed zakończeniem bieżącego roku. Wszystko po to, by można było załatwić wszelkie formalności z urzędem miasta, uzyskać wpis w księdze wieczystej oraz przelać pieniądze. W przyszłym roku ta bonifikata niestety będzie już niższa - dodaje prezes spółdzielni.

 

Kwotę za przekształcenie można podzielić również na raty. Wtedy jednak trzeba liczyć się z tym, że zapłacimy znacznie więcej. Opłata może ulec również waloryzacji. - Każdy blok rozpatrywany jest indywidualnie. Mamy 109 budynków i nie sądzę, że nawet w jednym wszyscy mieszkańcy będą jednomyślni. Jeżeli np. z całego bloku na jednorazową opłatę nie zgodzi się tylko jedna czy dwie osoby, wtedy zastanowimy się, jak rozwiązać taką sytuację i postaramy się pomóc - dodaje W. Michalak.

Mieszkańcy mają 2 tygodnie na złożenie deklaracji od czasu otrzymania dokumentu ze spółdzielni mieszkaniowej. Wielu

podjęło już decyzję i wpłacają należności do kasy. Jak poinformował nas prezes spółdzielni Słowackiego, pieniądze są gromadzone na indywidualnych kontach każdego mieszkańca. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, wszystkie należności zostaną zwrócone.

 

Przedstawiciele spółdzielni wystąpili również do Urzędu Miasta w Piotrkowie z prośbą o zwiększenie bonifikaty, ponieważ w Gdańsku czy w Warszawie wynosi ona ponad 90%. Czekają na odpowiedź. 


Zainteresował temat?

3

5


Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

leki ~leki (Gość)05.05.2019 10:18

i co roku podatek gruntowy i od mieszkanka własnościowego - mieszkańcu PT baw się dobrze

103


gość ~gość (Gość)05.05.2019 08:47

Nie muj problem :)

311


gość123 ~gość123 (Gość)05.05.2019 09:57

Ile razy można przekształcać mieszkania. W moim przypadku zakup mieszkania lokatorskiego, spółdzielcze, wieczyste i obecne. Licząc przekształcenia więcej kosztują niż zakup. Myślę że to nie koniec tej głupoty.

142


Anastazja ~Anastazja (Gość)05.05.2019 09:49

Bardzo dobrze - za darmo niema nic. Jak nie pasuje proszę kupić sobie działkę i wybudować własny dom.

118


gość ~gość (Gość)05.05.2019 08:18

Dziady i złodzieje tylko by brali a jak jest usterka to samemu trzeba zrobić bo w spółdzielni wszyscy pijani albo nie mają czasu.Tak jak ocieplili bloki a w domu zima lod pod oknem bo pianę wydrapali z pod okien i firma nie ma czasu na poprawki Dziady.

180


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat