Za przekształcenie prawa własności trzeba będzie zapłacić

Tydzień Trybunalski Niedziela, 05 maja 201934 13299
Wszyscy mieszkańcy lokali należących do piotrkowskich spółdzielni otrzymali pisma dotyczące przekształcenia użytkowania nieruchomości gruntowej w prawo własności. 1 stycznia 2019 weszła bowiem w życie ustawa, dzięki której użytkowanie wieczyste zostało automatycznie przekształcone we własność. Nie za darmo jednak. Teraz mieszkańcy muszą za to zapłacić
fot. Szymon Dędek

Opłatę za przekształcenie można zrobić jednorazowo, bądź podzielić ją na raty. Jeśli jednak mieszkańcy zdecydują się zapłacić całą kwotę jeszcze w tym roku, to przysługuje im 60% ulgi. Jest jeden warunek. Decyzję o jednorazowej wpłacie muszą podjąć wszyscy mieszkańcy danego bloku. – Każdy powinien rozważyć jednorazową wpłatę, ponieważ 60% bonifikata w wielu przypadkach może być bardzo odczuwalna. Dla przykładu, właściciel największego mieszkania należącego do naszej spółdzielni jednorazowo będzie musiał zapłacić 2500 zł, jeśli jednak składka zostanie rozłożona na raty, wtedy bez bonifikaty, wyniesie ona 6250 zł. Najniższe koszty są oczywiście w wieżowcach. Tam jest więcej mieszkań, są inne udziały. W wieżowcu za niektóre lokale opłata będzie wynosiła najmniej 118 zł - mówi Władysław Michalak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Słowackiego. Co roku jednak wartość bonifikaty maleje o 10%. Jeśli mieszkańcy zdecydują się zapłacić całość za rok, wtedy ulga będzie wynosiła już 50%. - W przypadku jednorazowej opłaty, mieszkańcy powinni uiścić ją nie później niż 3 miesiące przed zakończeniem bieżącego roku. Wszystko po to, by można było załatwić wszelkie formalności z urzędem miasta, uzyskać wpis w księdze wieczystej oraz przelać pieniądze. W przyszłym roku ta bonifikata niestety będzie już niższa - dodaje prezes spółdzielni.

 

Kwotę za przekształcenie można podzielić również na raty. Wtedy jednak trzeba liczyć się z tym, że zapłacimy znacznie więcej. Opłata może ulec również waloryzacji. - Każdy blok rozpatrywany jest indywidualnie. Mamy 109 budynków i nie sądzę, że nawet w jednym wszyscy mieszkańcy będą jednomyślni. Jeżeli np. z całego bloku na jednorazową opłatę nie zgodzi się tylko jedna czy dwie osoby, wtedy zastanowimy się, jak rozwiązać taką sytuację i postaramy się pomóc - dodaje W. Michalak.

Mieszkańcy mają 2 tygodnie na złożenie deklaracji od czasu otrzymania dokumentu ze spółdzielni mieszkaniowej. Wielu

podjęło już decyzję i wpłacają należności do kasy. Jak poinformował nas prezes spółdzielni Słowackiego, pieniądze są gromadzone na indywidualnych kontach każdego mieszkańca. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, wszystkie należności zostaną zwrócone.

 

Przedstawiciele spółdzielni wystąpili również do Urzędu Miasta w Piotrkowie z prośbą o zwiększenie bonifikaty, ponieważ w Gdańsku czy w Warszawie wynosi ona ponad 90%. Czekają na odpowiedź. 


Zainteresował temat?

3

5


Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Emeryt ~Emeryt (Gość)05.05.2019 17:02

To morze byc zagrywka panstwa lub miasta.Ciekawe czyja wlasnoscia zostana grunty miedzy blokami. Bo morze byc tak ze te grunty wykupi ktos i postawi platny parking lub jakis obiekt.Jaki problem dzis zmienic warunki zagospodarowania przestrzennego?

52


ja moher ~ja moher (Gość)05.05.2019 15:16

Kto stoi za agitacją przez Zarząd Sp. M. .............. jak jest kto - to rodzi się pytanie za co-ile ? ? ........... czy można się jeszcze załapać .........

10


cenzorze przepuść ~cenzorze przepuść (Gość)05.05.2019 15:11

W mediach bardzo głośno było o upływie 50 lat użytkowania blokowisk z wielkiej płyty. Płyta projektowana była na 50 lat. W Piotrkowie jest to około 50% budynków i z każdym rokiem będzie przybywało.
Czy obecne uwłaszczenie nie ma na celu - jesteś właścicielem to ty będziesz/musisz pokryć ewentualne koszty rozbiórki mieszkania. Może być to bardzo ciekawym zagraniem Rządu PiS a pośrednio deweloperów.
I darmowe uzyskanie terenów pod zabudowę w atrakcyjnych miejscach ...............

140


gość ~gość (Gość)05.05.2019 14:34

Co ja będę z tego miał jak zapłacę /już zapłaciłem 730zl/na 20 lat w tym wieku to jest śmieszne dastalem 888zl z tego zapłaciłem za grunty. I co mi zostało chyba umiecie liczyć. Okradanie piotrkowian a wszystko to robi nasz szanowny prezydent i jego świta. Dlaczego nie ma większych ulg jak w dużych miastach. Tam walczą a nasi muszą dołożyć do kredytu na Mediateke

21


gość123 ~gość123 (Gość)05.05.2019 10:10

Co to za własność. Na dworze 5st.C a ktoś grzejący się we własnym domu podejmuje decyzję o wyłączeniu ogrzewania. Płaci się cały rok! i to lokatorzy winni o tym decydować.

184


gość ~gość (Gość)05.05.2019 13:22

Jedno wielkie oszukaństwo... Ktoś,kto nie ma wieczystego do gruntu wyda swoją kasę aby skorzystała spółdzielnia. Pięknie! Inna sprawa...Blok 4-piętrowy koło S.M.Słowackiego,za mieszkanie 64mkw opłata blisko 300zł ale już przy Wyspiańskiego 53mkw 800zł! Wielkość działki,na której stoi blok,miemal identyczna. Okazało się,że przy Wyspiańskiego miasto częściej aktualizowało wartość nieruchomości! Gdzie równość???? Bonifikata 90%???Marzenie...Trochę za późno...U innych się dało,np.w stolicy 95%! A więc można?? Ale takie decyzje zapadały w urzędach znacznie wcześniej,a nie chwile przed zapłatą. Władzo Piotrkowa,bardzo Ci dziękujemy! I zapamiętamy!

172


termit ~termit (Gość)05.05.2019 08:31

To nazywa się okradaniem obywateli przez rząd w białych rękawiczkach, bowiem to przekształcenie nic nie zmienia, bowiem nadal do państwa wszystko będzie należało. A za kilka lat jak rząd zgarnie haracz, to powróci wieczyste użytkowanie, oczywista oczywistość za opłatą.

208


gość# ~gość# (Gość)05.05.2019 12:47

Nie otrzymałam jeszcze pisma ze spółdzielni. I dlaczego mają wszyscy w bloku??! Każdy osobno powinien mieć wybór!!!!

70


gość ~gość (Gość)05.05.2019 12:02

Och ten piotrkuf....

30


Włodzimierz ~Włodzimierz (Gość)05.05.2019 11:43

500+

55


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat