Za przekształcenie prawa własności trzeba będzie zapłacić

Tydzień Trybunalski Niedziela, 05 maja 201934 13298
Wszyscy mieszkańcy lokali należących do piotrkowskich spółdzielni otrzymali pisma dotyczące przekształcenia użytkowania nieruchomości gruntowej w prawo własności. 1 stycznia 2019 weszła bowiem w życie ustawa, dzięki której użytkowanie wieczyste zostało automatycznie przekształcone we własność. Nie za darmo jednak. Teraz mieszkańcy muszą za to zapłacić
fot. Szymon Dędek

Opłatę za przekształcenie można zrobić jednorazowo, bądź podzielić ją na raty. Jeśli jednak mieszkańcy zdecydują się zapłacić całą kwotę jeszcze w tym roku, to przysługuje im 60% ulgi. Jest jeden warunek. Decyzję o jednorazowej wpłacie muszą podjąć wszyscy mieszkańcy danego bloku. – Każdy powinien rozważyć jednorazową wpłatę, ponieważ 60% bonifikata w wielu przypadkach może być bardzo odczuwalna. Dla przykładu, właściciel największego mieszkania należącego do naszej spółdzielni jednorazowo będzie musiał zapłacić 2500 zł, jeśli jednak składka zostanie rozłożona na raty, wtedy bez bonifikaty, wyniesie ona 6250 zł. Najniższe koszty są oczywiście w wieżowcach. Tam jest więcej mieszkań, są inne udziały. W wieżowcu za niektóre lokale opłata będzie wynosiła najmniej 118 zł - mówi Władysław Michalak, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Słowackiego. Co roku jednak wartość bonifikaty maleje o 10%. Jeśli mieszkańcy zdecydują się zapłacić całość za rok, wtedy ulga będzie wynosiła już 50%. - W przypadku jednorazowej opłaty, mieszkańcy powinni uiścić ją nie później niż 3 miesiące przed zakończeniem bieżącego roku. Wszystko po to, by można było załatwić wszelkie formalności z urzędem miasta, uzyskać wpis w księdze wieczystej oraz przelać pieniądze. W przyszłym roku ta bonifikata niestety będzie już niższa - dodaje prezes spółdzielni.

 

Kwotę za przekształcenie można podzielić również na raty. Wtedy jednak trzeba liczyć się z tym, że zapłacimy znacznie więcej. Opłata może ulec również waloryzacji. - Każdy blok rozpatrywany jest indywidualnie. Mamy 109 budynków i nie sądzę, że nawet w jednym wszyscy mieszkańcy będą jednomyślni. Jeżeli np. z całego bloku na jednorazową opłatę nie zgodzi się tylko jedna czy dwie osoby, wtedy zastanowimy się, jak rozwiązać taką sytuację i postaramy się pomóc - dodaje W. Michalak.

Mieszkańcy mają 2 tygodnie na złożenie deklaracji od czasu otrzymania dokumentu ze spółdzielni mieszkaniowej. Wielu

podjęło już decyzję i wpłacają należności do kasy. Jak poinformował nas prezes spółdzielni Słowackiego, pieniądze są gromadzone na indywidualnych kontach każdego mieszkańca. Jeżeli nie dojdzie do porozumienia, wszystkie należności zostaną zwrócone.

 

Przedstawiciele spółdzielni wystąpili również do Urzędu Miasta w Piotrkowie z prośbą o zwiększenie bonifikaty, ponieważ w Gdańsku czy w Warszawie wynosi ona ponad 90%. Czekają na odpowiedź. 


Zainteresował temat?

3

5


Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)12.05.2019 17:25

Jagoda ja uważam że te pieniądze szlak trafi tak samo było że splata kredytu zaciagnietego przez spoldzielnie na budowę bloku

10


lokator ~lokator (Gość)05.05.2019 09:54

Rozumiem, że za przekształcenie mogą zapłacić mieszkańcy, którzy mają użytkowanie w gruncie ale z jakiej racji płacą Ci, którzy mają własnościowe prawo do lokalu bez użytkowania wieczystego w gruncie, natomiast to użytkowanie posiada wtedy tylko i wyłącznie spółdzielnia i to spółdzielnia powinna ponosić te koszty, a nie mieszkańcy bo mieszkańcy i tak ponoszą z tego tytułu wyższe opłaty miesięczne aniżeli lokatorzy mieszkań posiadający użytkowanie wieczyste w gruncie.

102


SiwekKrólCebuli ~SiwekKrólCebuli (Gość)06.05.2019 14:51

spoko, jak tylko przekształce we własnosciowe, to całe mieszkanie przerabiam na grow room i zaczynam sadzić maryhuane.

21


sa ~sa (Gość)06.05.2019 14:50

państwo i rząd jak uczciwie nie zarobi to uczciwie ukradnie, i tyle.

20


mom ~mom (Gość)05.05.2019 08:11

Są miasta które mają po 90 a nawet 100% bonifikaty. Tylko nieliczne które pozostały przy 60% bonifikacie. Uzależnione to jest od Magistratu i Rady. Tak więc Piotrkowski Magistrat i Rada nie zrobili nic dla mieszkańców.
Czy można się dziwić ? ?
Mediateka, jeszcze raz Mediateka - rozwaliła finanse, oraz Nieudolność i wizjonerstwo Magistratu i Rady.
Rado kto was powołał; czy wizjoner czy Mieszkańcy. Długi za Mediatekę będą odbijać się czkawką Mieszkańcom przez kolejne dekady .......... a Radni, każdego miesiąc przytulać będą dietę w kwocie grubo przekraczającej wpłaty za przekształcenie .......... a co !! im się należy ! ? ! ? ! ?

320


? ~? (Gość)06.05.2019 11:47

Nie muj problem :)

03


.gość ~.gość (Gość)05.05.2019 09:03

"Decyzję o jednorazowej wpłacie muszą podjąć wszyscy mieszkańcy danego bloku."
"Mamy 109 budynków i nie sądzę, że nawet w jednym wszyscy mieszkańcy będą jednomyślni."

To faktycznie, świetna propozycja, nie zgodzi się jeden (na zasadzie nie bo nie) i z bonifikaty nici.

152


gość ~gość (Gość)05.05.2019 13:32

Do lokator co za głupoty Pan pisze że cytuje tak mieszkańcy ponoszą z tego tytułu wyższe opłaty miesięczne aniżeli lokatorzy mieszkań posiadający użytkowanie wieczyste w gruncie.lokatorzy posiadający udział w gruncie też ponoszą koszty bo opłatę za wieczyste która pan ma doliczona do czynszu oni wpłacają bezpośrednio do urzędu miasta więc wcale nie mają taniej

70


wojtekk ~wojtekk (Gość)05.05.2019 13:23

Proszę nie płacić! to spółdzielnia będzie właścicielem gruntu a nie właściciel mieszkania!!!

100


X2 ~X2 (Gość)05.05.2019 17:28

Kolejna zagrywka kto ma kasę to teoretycznie grosze zapłaci a kto nie ma to go wydoją ale dlaczego mają wszyscy gotówką zapłacić tego nie rozumiem. Chodzi chyba o to ,że jak kilku się wyłamie to reszta poniesie też większe koszty

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat