We wsi Kafar powstanie stacja bazowa telefonii komórkowej?

Strefa FMRegion Piątek, 01 marca 201974 10205
To pytanie od jakiegoś czasu nie daje spokoju mieszkańcom gminy Grabica, którzy boją się o swoje zdrowie. Mówią o szkodliwym promieniowaniu elektromagnetycznym, które będzie emitować konstrukcja. Wójt Krzysztof Kuliński wydał negatywną decyzję dla tej inwestycji, jednak czy to wystarczy, by wszystko zablokować?

Ładuję galerię...

Problem rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku, kiedy to mieszkańcy na terenie swojej wsi zauważyli nieznaną koparkę. - Zaczęliśmy dopytywać, co powstanie na jednej z posesji. Okazało się, że będzie tam stacja bazowa jednej z telefonii komórkowej. Proszę mi wierzyć, że byliśmy w szoku. Nikt nas o tym wcześniej nie poinformował - mówi mieszkanka wsi.

 

Mieszkańcy zawsze wszystkie najważniejsze informacje od sołtysa mają udostępnione w tzw. okólniku. Tej inwestycji jednak nie było. - Postanowiliśmy więc poszukać jakichś wiadomości na własną rękę w internecie. Na stronie gminy znaleźliśmy obwieszczenie dotyczące budowy tej stacji bazowej. Inwestor mimo tego że otrzymał od właściciela posesji zgodę, musi  także ubiegać się o pozytywną decyzję wójta gminy - dodaje mieszkanka Kafaru.

 

Mieszkańcy postanowili więc zacząć działać. Wystosowali petycję sprzeciwiającą się tej inwestycji, pod którą podpisały się 42 osoby. - We wsi Kafar numery domów kończą się na 20 pozycji, więc podpisało się naprawdę dużo osób - mówi kobieta. - Nie możemy pozwolić, żeby na naszym terenie powstała taka stacja. To jest niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt. Niedaleko funkcjonuje hodowla trzody chlewnej. Czy nikt nie zwraca uwagi na to, co później będziemy jeść? Oczywiście, przede wszystkim patrzymy na zdrowie nasze i naszych dzieci. Oprócz tego dużym problemem jest to, że wiele osób nie otrzyma pozwolenia na budowę na swoich działkach. Niektóre posesje będą po prostu za blisko promieniowania.

 

Działka, na której ma powstać stacja bazowa telefonii komórkowej należy do mieszkańca wsi, który udostępnił część swojego terenu inwestorowi. - Jak on mógł nam to zrobić? - pytają ludzie z Kafaru. - Jak człowiek może zrobić taką rzecz drugiemu człowiekowi? Przecież on też będzie tam mieszkał, też ma dzieci. Jak można posunąć się do czegoś takiego nawet za cenę pieniędzy? To dla nas niewyobrażalne.

 

Wójt Krzysztof Kuliński nie wydał pozytywnej decyzji dla tej inwestycji. Inwestor jednak może odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i własnie tego ludzie ze wsi Kafar obawiają się najbardziej. Zwołali nawet spotkanie (28.02), na które zaprosili gospodarza gminy, by potwierdził im, że inwestycja zostanie zablokowana. - Jeżeli SKO przekaże nam sprawę do ponownego przeanalizowania, będę musiał rozpatrzeć ją pozytywnie, bo nie mamy innych argumentów (poza protestem - przyp. red.), by nie pozwolić na utworzenie stacji bazowej na naszym terenie. W pierwszej decyzji oczywiście uwzględniliśmy protest mieszkańców. Jeżeli jednak SKO uzna, że to za mało, będziemy musieli niestety wydać pozytywną decyzję - mów K. Kuliński. 

 

 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze Tygodnia Trybunalskiego (6 marca)!


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (74)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Łukasz Czyleko Łukasz Czylekoranga01.06.2019 21:24

Szanowni Państwo,
w celu zaznajomienia się z rzetelnymi informacjami dotyczącymi kwestii środowiskowych w kontekście stacji bazowych telefonii komórkowej, zapraszam na moją stronę: https://www.czyleko.pl/

01


M. Jarzyńska, E. Michalak ~M. Jarzyńska, E. Michalak (Gość)06.03.2019 13:44

Nie powinno być zgody na budowę masztów do anten 5 G w żadnym miejscu w Polsce.
Ludzie powinni protestować. Uzasadnienie tych protestów jest następujące:
Z pośród wszystkich oddziaływań występujących w przyrodzie, oddziaływanie elektromagnetyczne, to podstawowe oddziaływanie odpowiedzialne za ogół procesów zachodzących w organizmach żywych. Podczas pełnienia funkcji życiowych w każdym organizmie, przez błony komórkowe do poszczególnych komórek, odbywa się transport (wymiana z otoczeniem) różnych substancji i energii. Komórka, aby podtrzymać życiowe funkcje musi bezustannie wymieniać materię i energię z otaczającym środowiskiem.
Ze względu na dużą złożoność i różnorodność procesów transportowych substancji przez błony komórkowe żywych organizmów, prawa Ficka stały się niewystarczającym narzędziem badawczym. Szczególne miejsce w rozwoju i opisie teorii transportu membranowego zajmują prace prof. Aharona Katchalsky’ego.
W dziedzinie błon biologicznych w drugiej połowie XX dokonano rewolucyjnych odkryć. Odkryto, że błony biologiczne, to źródło i początek wszystkich funkcji komórkowych, przekładających się na funkcje całego organizmu: odczuwania bodźców, przyjmowania pokarmów, wydalania, ruchu, rozmnażania, a następnie na procesy zachodzące w ośrodkowym układzie nerwowym związanym z przekazywaniem impulsów nerwowych, analizą bodźców, zapamiętywaniem informacji itd.
Procesy zachodzące w żywych organizmach są bardzo różnorodne i niezwykle złożone, dlatego badanie tych procesów, jest bardzo trudne. W badaniach teoretycznych dochodzi się do poznania zjawiska przy wykorzystaniu praw fizycznych zapisanych w postaci matematycznych zależności opisujących dane zjawisko zachodzące w danym układzie. Np. prawo indukcji elektromagnetycznej Faradaya, stanowi podstawę w wyjaśnieniu zjawiska, polegającego na indukowaniu prądu w obwodzie, przez który przepływa zmienny strumień magnetyczny. Tak więc w błonie komórkowej zostaną wytworzone prądy wtórne.
Przez pory – kanały jonowe błony komórkowej przepływają jony substancji niosące ładunek elektryczny. Przepływ tego ładunku elektrycznego odbywa się w wyniku różnicy potencjału elektrycznego wytworzonego na powierzchni błony. Albert von Szent-Gyὅrgyi Nagyrapolt, węgierski biochemik (otrzymał w 1937 r. nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny), wyraził swoje przekonanie, że „podstawowe funkcje żywych organizmów zależą od jonów wapnia, jonów które są uważane za najważniejszy przekaźnik informacji wewnątrz komórek …”. Tak więc błona komórkowa pełni wiele funkcji niezbędnych do egzystencji życia. Te kanały (pory) pełnią wyspecjalizowane funkcje transportowe, tak, że w sposób kontrolowany odbywa się transport różnych substancji - elektrolitów i nieelektrolitów.
W wyniku zewnętrznego pola elektromagnetycznego, nastąpi zakłócenie funkcjonowania komórki poprzez zakłócenie regulacją transportu substancji – np. jeśli por nie zostanie otwarty to substancje nieprzydatne w procesie metabolizmu nie zostaną wydalone, pozostaną w komórce jako trucizna. Metabolizm zachodzący w komórce zostanie zakłócony. Komórka nie będzie spełniać już swojej funkcji, a więc nastąpi zakłócenie całego organizmu. Doprowadzi to do powstawania różnorakich chorób.
Pole magnetyczne – fizykoterapia. Źródła naukowe podają przeciwwskazania do korzystania z magnetoterapii, są one następujące:
• ciąża,
• padaczka,
• rozrusznik serca,
• obecność śrub lub drutów po zabiegach,
• menstruacja,
• nowotwory (rozrost klonalny megakariocytów),
• stosowanie pompy insulinowej.
Wszystkie prawa i zasady fizyki odnoszą się zarówno do układów technicznych jak i do układów biologicznych. Prawa fizyki, działają w całej przyrodzie ożywionej i nie ożywionej i są słuszne po wszystkie czasy, człowiek tych praw nie zmieni.

41


gość ~gość (Gość)05.03.2019 19:22

Gmina w takiej istotnej sprawie nie musi powiadamiac sąsiadów dzialajac zgodnie z procedurami wystarczy ze obwieści na swojej stronie gminnej

12


gość ~gość (Gość)04.03.2019 16:12

Czy tego nadajnika nie można postawić dalej od zabudowań, tak żeby ludziom życia nie utrudniać?? Jest mnóstwo terenów od magazynów w stronę S8/A1, czy od Karlina w stronę Rękoraja. Ale sąsiad sąsiadowi wilkiem, ważne tylko żeby kasa się w portfelu zgadzała. Janek, sprzedałeś się i tyle.

21


X2 ~X2 (Gość)01.03.2019 12:14

Nie powinno być zgody na budowę masztów gdzie blisko mieszkają ludzie Prawdopodobnie chodzi o budowę anten
5 G i to raczej nie przypadek ,że termin na konsultacje krajowe wybrano tuz przed świętami B. N kiedy ludzie zajęci są przygotowaniami do świat a o konsultacjach media nawet nie wspomniały . To celowe działanie naszych władz na szkodę społeczeństwa i ludzie ma ją racje ,że protestują

116


abc ~abc (Gość)04.03.2019 08:01

Ciekawe czy ci wszyscy zwolennicy wieży, też by tak temat popierali jak by to im pod samymi drzwiami 40 m wieżę wywalili. I jeszcze jakby mieli działkę, na której mieli w przyszłości postawić dom a teraz przez budowę wieży niestety nie dostana pozwolenia na budowę. Żeby jeszcze ta wieża miała powstać na uboczu wsi, ale maja ja postawić w samym centrum. A tym wszystkim, którzy narzekają na zasięg proponuje zmienić operatora albo telefon. A dlaczego nie można pociągnąć światłowodu?

31


w-pan 2 ~w-pan 2 (Gość)03.03.2019 20:34

Nie obwiniajcie Wójta, sołtysa, czy zwolenników telefonii komórkowej im prawdopodobnie fale już uszkodziły mózg. Po prostu załatwił was ziomek, który przynajmniej za pieniądze będzie truł siebie i swoją rodzinę. Współczuję bo przegracie, ale przynajmniej pokazaliście jak kruche są zasady współżycia społecznego jak krucha jest solidarność małej wsi, jak łatwo za parę groszy sprzeniewierzyć się zasadą ludzkiej uczciwości. Przecież nie chodzi o dochodzenie do normalności poprzez protesty czy sądy wystarczy normalne zachowanie wobec obecnych i przyszłych sąsiadów. Życie w konflikcie będzie się śniło po nocach, biznes organizowany na krzywdzie nikomu nie wyszedł na dobre. Lepiej móc spojrzeć każdemu w oczy i nie uciekać na drugą stronę ulicy.

11


ggg ~ggg (Gość)02.03.2019 19:09

Podczas serwisu stacji bazowej, nadajniki są wyłączane, praca na kilka godzin. A ci ludzie będą dostawać promieniowanie latami.

31


obserwator ~obserwator (Gość)03.03.2019 14:56

smród przeszkadza tym co nie czerpią korzyści ,ale schabowy to już pachnie

13


pete ~pete (Gość)03.03.2019 12:05

Nie neguję tego protestu ale tekst pani "Niedaleko funkcjonuje hodowla trzody chlewnej. Czy nikt nie zwraca uwagi na to, co później będziemy jeść?" jest the best. Przecież już teraz tej wieprzowiny nie da się jeść.

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat