Ukazał się album "Przyroda okolic osiedla Wierzeje"

ePiotrkow Wtorek, 13 lutego 20186 5493
Album „Przyroda okolic osiedla Wierzeje” to pierwsza tego rodzaju publikacja wydana przez jedną z piotrkowskich rad osiedla, której celem jest ukazanie piękna przyrody tej dzielnicy Piotrkowa. Publikacja zawiera zdjęcia autorstwa mieszkańców osiedla, wykonane podczas warsztatów fotograficznych, jak i krótki rys historyczny tej części miasta. Wydanie albumu dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Album „Przyroda okolic osiedla Wierzeje” to pierwsza tego rodzaju publikacja wydana przez jedną z piotrkowskich rad osiedla, której celem jest ukazanie piękna przyrody tej dzielnicy Piotrkowa, rozciągającej się na obszarze wielkości 2,6 km² i zamieszkanej przez ponad 2,5 tys. osób. W albumie, którego pomysłodawcami byli członkowie Rady Osiedla Wierzeje, na blisko 50 stronach znalazły się zdjęcia autorstwa mieszkańców osiedla wykonane podczas organizowanych przez wspomnianą radę warsztatów fotograficznych. Tematem fotografii, które powstały w różnych porach roku, jest zbiornik „Bugaj” - jego brzegi i ich mieszkańcy, jak i Las Wierzejski, z tak niezwykłymi jego miejscami jak trzęsawisko „Czarny Smug” czy bór sosnowy. Nie brakuje również w albumie zdjęć flory i fauny, objętej ochroną gatunkową ścisłą, takich jak między innymi perkoz dwuczubny czy dzięcioł duży. Pięknie w kadrach prezentują się także motyl rusałka pawik, ważka pałątka niebieskooka, kwiaty miododajnej krwawnicy pospolitej oraz wędrujące po plaży kąpieliska „Słoneczko” kaczki krzyżówki czy rodzina łabędzi niemych. Z kolei ci, którzy interesują się dziejami Piotrkowa, odnajdą na kartach albumu ciekawy rys historyczny tej dzielnicy miasta, opatrzony archiwalnymi fotografiami takimi jak zabudowania bugajskiego młyna i bocznica kolejki wąskotorowej – oba obiekty dziś już nieistniejące.

 

 

 

– Pomysł na wydanie takiego albumu zrodził się z potrzeby utrwalenia wyjątkowego piękna i bogactwa przyrody występującej w okolicach osiedla Wierzeje, jak również historii związanej z z tym terenem, bowiem jest to miejsce, gdzie my jego mieszkańcy żyjemy, gdzie wypoczywamy, które stanowi naszą małą ojczyznę – mówi Krystyna Czechowska, przewodnicząca Zarządu Osiedla Wierzeje. – Z zamiarem wydania albumu nosiliśmy się od kilku lat. W roku 2017 przystąpiliśmy już po raz szósty do konkursu realizowanego przez WFOŚiGW w Łodzi i w ramach opracowanego zadania pn. „Program edukacji ekologicznej realizowany przez Radę Osiedla Wierzeje w Piotrkowie Tryb.” zaplanowaliśmy m.in. wydanie albumu. Przez te kilka lat realizacji plenerów, konkursów fotograficznych, zgromadziliśmy materiały niezbędne do wydania album. Szkoda by było nie pokazać tych prac szerszej publiczności.

 


Album „Przyroda okolic osiedla Wierzeje” można było wylicytować podczas piotrkowskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wiosną bieżącego roku odbędzie się wystawa prac fotograficznych, wykonanych przez mieszkańców osiedla w ramach warsztatów plenerowych, podczas której będzie można otrzymać album. Ponadto, jak powiedziała nam Krystyna Czechowska, album ten będzie można zdobyć w konkursach, które na ten rok dla mieszkańców osiedla Wierzeje przygotowała jego rada.

 
Wydanie albumu „Przyroda okolic osiedla Wierzeje” dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

 

 


Zainteresował temat?

7

1


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Jeszcze tu kiedyś powrócę ~Jeszcze tu kiedyś powrócę (Gość)14.02.2018 08:02

Szkoda że magistrat nie chce dbać o tamte teren :((( Wiem wiem Chojniateka ważniejsza :(((

51


gordon ~gordon (Gość)13.02.2018 20:44

Trzeba być mistrzem fotografii/photoshopa, by ukazać zbiornik Bugaj ładnie wyglądającym...

72


goosc ~goosc (Gość)13.02.2018 17:30

super!

50


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)13.02.2018 14:35

a śmieci do lasu, to kto wywozi. Czyżby mieszkańcy Łódzkiej?

101


Grzesław57 ~Grzesław57 (Gość)13.02.2018 10:13

Czy będzie można gdzieś również nabyć album ?

122


* ~* (Gość)13.02.2018 10:18

Dobra inicjatywa

93


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat