Nie żyje działaczka opozycji antykomunistycznej Anna Czapczyk

ePiotrkow Czwartek, 25 czerwca 20206 7562
23 czerwca w wieku 64 lat zmarła Anna Czapczyk, lokalna działaczka opozycji antykomunistycznej, wieloletni członek Solidarności, pracownik administracji publicznej, wolontariuszka, zaangażowana w działalność Oratorium św. Antoniego przy klasztorze oo. Bernardynów w Piotrkowie. Całe swoje zawodowe życie związała z Piotrkowem, także tutaj założyła rodzinę.

Anna Jolanta Czapczyk (z domu Antosik) - ur. 18.05.1956 w Olsztynie, zm. 23.06.2020 w Łodzi. Ukończyła I LO w Piotrkowie i socjologię na Uniwersytecie Łódzkim. Od 1980 roku członek NSZZ "Solidarność" - pracowała wtedy jako socjolog w FMG Pioma. W 1981 została etatowym pracownikiem przy Zarządzie Regionu NSZZ Solidarność Ziemi Piotrkowskiej - Biuro Informacyjno-Prasowe oraz Ośrodek Prac Społeczno-Zawodowych, była nim aż do wybuchu stanu wojennego. Po zejściu Solidarności do podziemia, dalej angażowała się w jej działalność - kolportaż prasy i literatury podziemnej, w jej mieszkaniu odbywały się spotkania działaczy dawnego Zarządu "S", organizowała spotkania modlitewne w piotrkowskich kościołach. Inwigilowana i represjonowana zarówno przez SB, jak i WSW - wielokrotnie zatrzymywana i przesłuchiwana, kilkukrotnie przeszukiwano jej mieszkanie, szykanowano rodzinę - ojca (pułkownika LWP zwolniono ze służby), ją również najpierw zdegradowano w Piomie, a później wyrzucono z pracy i uniemożliwiano znalezienie nowej. Rozpracowywana przez większa cześć lat 80. - kryptonim ewidencyjny "Julia". Uzyskała w IPN status poszkodowanego, odznaczona przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych honorowym odznaczeniem "Działacza opozycji antykomunistycznej".

 

W wolnej Polsce dalej związana z "S" - najpierw jako redaktor biuletynu związkowego przy Zarządzie Regionu NSZZ Solidarność w Piotrkowie, a później dyrektor Fundacji Gospodarczej Solidarność. Zaangażowana w działalność polityczną w AWS i PiS - rzecznik prasowy komitetu wykonawczego AWS w okręgu piotrkowskim, asystent senatora Piotra Andrzejewskiego, członek Honorowego Komitetu Wyborców Lecha Kaczyńskiego woj. łódzkiego. Przez lata pracowała na różnych szczeblach administracji publicznej m.in. jako wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w PT, wójt komisarz (zarząd komisaryczny) w Gorzkowicach, a także w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi.

 

Zawsze miała dużo miłości i zrozumienia dla drugiego człowieka i przez wiele lat była zaangażowana jako wolontariusz, a później kierowała pracami Oratorium św. Antoniego przy klasztorze oo. Bernardynów. Ostatnie lata życia to praca na emigracji i czas poświęcony rodzinie i ukochanej pasji, czyli pielęgnacji ogrodu. Zostawiła męża Witolda, dwóch synów oraz czworo wnucząt.

 

Pogrzeb Anny Czapczyk odbędzie się w poniedziałek 29 czerwca o godz. 11.30 w kaplicy na Starym Cmentarzu w Piotrkowie. 


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)26.06.2020 07:41

Głupi komentarz kondolencje dla Pana Kacpra.

30


obs. ~obs. (Gość)25.06.2020 11:23

W sumie to zbyt wysoko nie zaszła. Ano "niepokorność" nie jest u nas cnotą. Miernoty ,ale wierne ci szybują wysoko. Później upadek jest bolesny ,ale co się nachapią to ich.

144


Edyta Lidia Marcinkowska-Burchard Edyta Lidia Marcinkowska-Burchardranga25.06.2020 10:54

Ogromna szkoda. To była bardzo wartościowa i dobra osoba. Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie a Rodzinie ukojenie w bólu.

122


Jan Twardowski ~Jan Twardowski (Gość)25.06.2020 09:46

"Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą..."

84


znajomy ~znajomy (Gość)25.06.2020 08:50

Zawsze była niepokorna. Miała swoje zdanie. Bardzo szkoda

103


gość ~gość (Gość)25.06.2020 08:39

O mój Boże, jedna z najporządniejszych osób jakie znałam. Spoczywaj w Pokoju

125


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat