Dołączyliśmy do ogólnopolskiego protestu "Media bez wyboru"

ePiotrkow Środa, 10 lutego 2021157 5233
Portal epiotrkow.pl oraz radio Strefa FM przerwały dziś na cztery godziny publikowanie najnowszych wiadomości oraz nadawanie regularnego programu, wspierając tym samym akcję "Media bez wyboru". W ramach tej inicjatywy stacje telewizyjne i radiowe, a także portale informacyjne w całym kraju wspólnie protestowały przeciwko decyzji rządu o wprowadzeniu olbrzymich opłat od reklam, które dotkną całą branżę medialną, a dla części jej przedstawicieli mogą oznaczać nawet upadłość.

- Teoretycznie opłaty te mają być podatkiem od nadawania reklam, a w praktyce są super daniną dla rządu, który szuka w ten sposób pieniędzy. Ta dodatkowa opłata uderzy najpierw w media, ale tak naprawdę odczują ją wszyscy. Wzrosną ceny wszystkich towarów i koszty daniny poniosą zwykli obywatele. Chcę więc podkreślić, że ten protest jest także w Państwa imieniu - w obronie Waszych kieszeni i interesów - tłumaczy powody przyłączenia się do akcji redaktor naczelny portalu epiotrkow.pl, Tomasz Stachaczyk.

Choć nowy podatek dotknie przede wszystkim największych graczy na rynku medialnym to naczelny epiotrkow.pl podkreśla, że mając na uwadze solidarność branżową i troskę o niezależne media nie mogliśmy podjąć innej decyzji niż wsparcie akcji. Zwrócił uwagę również na to, że bezczynność w obliczu takich decyzji może zrodzić dalsze konsekwencje. - Dzisiaj zapukają do was, a jutro przyjdą po nas.

- Zdecydowaliśmy o przerwie w normalnej pracy z dużą przykrością i przepraszamy za zaistniałą sytuację. Mamy nadzieję, że wszystko wkrótce wróci do normy, a polski rząd znajdzie drogę do właściwego rozwiązania tej sprawy - najlepiej poprzez wycofanie się ze złej drogi - mówi Tomasz Stachaczyk.

Poniżej publikujemy treść całego listu otwartego, który tłumaczy przyczyny protestu branży medialnej:

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych. Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką", wprowadzaną pod pretekstem Covid-19. Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać: osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści, ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie, pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł, faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci" zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 - 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne itd.). Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią informacyjnie.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.


Zainteresował temat?

13

29


Komentarze (157)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

filomena ~filomena (Gość)12.02.2021 12:39

TVPiss nie płaci podatków w Polsce jak Kościół kat. !

13


an ~an (Gość)11.02.2021 09:16

Dzięki waszemu protestowi poznałem jak ogromna jest ilość kapitału obcego w naszych mediach.To trzeba zmienić tak nie może być .

148


Bantustan Wolaków ~Bantustan Wolaków (Gość)11.02.2021 18:26

Jak do tej pory wyglądała sytuacja Polski w Światowym Indeksie Wolności Prasy? Oto miejsca, które zajmowała w ostatnich latach:
2020 - 62. miejsce,
2019 - 59. miejsce,
2018 - 58. miejsce,
2017 - 54. miejsce,
2016 - 47. miejsce,
2015 - 18. miejsce,
2014 - 19. miejsce,
2013 - 22. miejsce,
2011/2012 - 24 miejsce,
2010 - 32. miejsce.

56


Pol Brexit ~Pol Brexit (Gość)11.02.2021 10:13

Odebrać pieniądze "zagranicznym gigantom" i dać na ochronę zdrowia? Taki chwyt stosowali brexitowcy.

45


gość_ep ~gość_ep (Gość)11.02.2021 21:41

Nie rozumiem co ma wspólnego wolność i reklamy

51


Marlenka123 ~Marlenka123 (Gość)10.02.2021 23:53

No proszę, a ja odnosiłam wrażenie, że jako radio i portal, raczej trzymacie z rządzącymi - tak przynajmniej wynikało z wywiadów z marszałkiem Ziembą czy posłem oraz brakiem tekstów krytykujących w jakikolwiek sposób poczynania rządzących ...

84


słoninowy słoń ~słoninowy słoń (Gość)10.02.2021 23:53

Cytuję:
Teoretycznie opłaty te mają być podatkiem od nadawania reklam, a w praktyce są super daniną dla rządu, który szuka w ten sposób pieniędzy.


Skoro przeszły takie kuriozalne podatki jak ten od emisji dwutlenku węgla, od deszczu, czy ostatnio od napojów słodzonych i "małpek", to dlaczego miałby nie przejść podatek od nadawania reklam? Przecież nie jest on bardziej kuriozalny od tych powyższych.
Ale wszystko w trosce albo o nasze zdrowie, albo o klimat... A w praktyce chodzi WYŁĄCZNIE o wpływ kasy do budżetu.
Ile to PiS już wprowadził nowych, albo podniósł stawki starych podatków? Ze 40 już chyba będzie. Zresztą ich poprzednicy robili to samo. A kto to powiedział, że usunie z rządu każdego, kto zaproponuje podnoszenie podatków?

Cytuję:
Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką", wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.


Wielokrotnie pisałem, że pod pretekstem corocznego sezonu grypowego, tylko pod nową nazwą, wprowadzają nam Nowy Porządek Świata. Pod pretekstem Covid-19 można doprowadzić ludzi do utraty dorobku całego życia, można zamknąć ludziom dostęp do leczenia (na wszystkie inne choroby!), można zmuszać ludzi do poniżających zachowań, można ograniczać im wolność bez wyroku sądowego, można zrobić parodię z systemu edukacji, itd. Skąd zatem zaskoczenie, że pod pretekstem Covid-19 wprowadza się nowy podatek zwany dla zmyłki "składką"? Kolejny podatek to przysłowiowy pikuś przy tych przykładach, które wymieniłem.

Cytuję:
Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.


Spokojnie, będzie Covid-21 itd. Naczelny epidemiolog planety Ziemia, niejaki Bill G. zapowiedział, że musimy się oswoić z tym, że będą kolejne pandemie.
A czy tak zdecydowanie sprzeciwialiście się wprowadzaniu zamordyzmu pod pretekstem tej "epidemii"? Media CODZIENNIE donosiły o ilościach zakażonych, zmarłych, o testach, o szczepionkach, o restrykcjach, o specjalnych szpitalach, transportach maseczek, respiratorów. To wszystko było okraszane zdjęciami "kosmonautów" albo filmami z transportami setek trumien zmarłych rzekomo na covid. To media pomogły rozdmuchać panikę - bez medialnej hucpy nie byłoby tej "pandemii"! Ale sensacje dobrze się sprzedają, prawda? Czy w mediach mogliśmy oglądać debaty zwolenników koronaparanoi i przeciwników tego cyrku? Wielu naukowców ma odmienne zdanie od siedzących w kieszeni koncernów farmaceutycznych "ekspertów" rządowych. Czy dopuszczono ich do głosu? Dlaczego media nie starały się szukać prawdy, tylko przyjmowały bezkrytycznie rządową narrację? Skoro robota dla rządu zrobiona za friko, to na co liczycie? Na podziękowania?
A może tak zamiast śmiesznego protestu przeciwko podatkowi zacząć obnażać kłamstwa polityków, obłudę rządu? Może czas zacząć publicznie głosić prawdę na temat kulis powstania tej "pandemii" i celów, jakie pod jej pretekstem mają być przeforsowane?
Czy media obecnie mają służyć wyłącznie do otumaniania, czy może jednak stać je jeszcze na głoszenie prawdy?
Wstrzymywanie publikacji i nadawania programów niczego nie zmieni. Wręcz przeciwnie - wtedy ludzie będą mieli dostęp wyłącznie do "jedynie słusznej" narracji, która na pewno nie zamilknie.

96


Wolactwo ~Wolactwo (Gość)12.02.2021 07:56

Lider Bayer Full Sławomir Świerzyński przekonywał w TVP Info, że Andrzej Duda jest "dosłownie erudytą". - Jemu miód z ust kapie po prostu, on ma pyłek kwiatowy na ustach. W momencie, kiedy zaczyna coś mówić, on doskonale potrafi dobierać słowa - mówił Świerzyński.

30


Polina ~Polina (Gość)11.02.2021 16:28

A wy w tej Strefie FM zarabiacie powyżej 50 mln zł rocznie ze tak protestujecie ? Przeciez podatek bedzie powyzej tej kwoty wiec nie rozumiem waszej decyzji

102


gość_sluchacz ~gość_sluchacz (Gość)11.02.2021 19:53

Mam odczucie ze jestescie pisowskie? stosujecie cenzure

41


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat