Artykuły do tagu: zabytek

Fara coraz bliżej tytułu Pomnika Historii
Kilka dni temu została oficjalnie rozpoczęta procedura uznawania piotrkowskiej Fary za Pomnik Historii. Dossier zabytku złożone zostało w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, skąd trafi na ręce generalnego konserwatora zabytków.
Willa Wanda na sprzedaż – czy będzie kupiec?
Zabytkowa nieruchomość w centrum Piotrkowa będzie wystawiona na sprzedaż. Czy znajdzie się kupiec?
Sulejowski klasztor znajdzie się na liście UNESCO?
Klasztor cystersów na Podklasztorzu ma szansę znaleźć się na liście UNESCO - światowego dziedzictwa kultury.
Malowidłami na suficie nikt się nie interesuje
Piotrków zabytkami stoi. Stare Miasto, wieża ciśnień, zabytkowe kościoły. Ale nie tylko.
Piotrków: Nowa biblioteka? Potrzebne wykopaliska
Co kryje się w podziemiach placu pofranciszkańskiego? Tego nikt nie wie. Wiadomo, że setki lat temu stały tam klasztor i kościół Franciszkanów. Jedno jest też pewne - jeśli miasto chce tam postawić nowy gmach biblioteki, musi sprawdzić, co ukryte jest pod ziemią, czyli przeprowadzić badania archeologiczne. - Bo to, co jest pod ziemią, jest zabytkiem - mówi kierownik piotrkowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Piotrkowska Fara pomnikiem historii?
- Nadanie obiektowi rangi pomnika historii jest jedną z najwyższych form ochrony zabytków, przyznawaną tylko tym, które mają wielkie znaczenie dla kultury i historii Polski - mówi Wojciech Malesa, pracownik kancelarii w piotrkowskiej Farze (parafii pw. św. Jakuba).
Zabytkowa piwnica w budynku dworca PKP
Amerykańskie puszki po wołowinie to niejedyna niespodzianka, na jaką natrafili robotnicy pracujący przy remoncie dworca. Zabytkiem okazała się piwnica budynku dworca, a szczególnie jej stropy.
Miasto zarezerwowało 250 tys. na kościoły
250 tys. zł - tyle na rok 2011 zarezerwowało miasto na renowację i rewitalizację piotrkowskich zabytkowych obiektów sakralnych. Już w marcu tego roku komisja zadecyduje, które kościoły będą mogły skorzystać z miejskich pieniędzy. W ubiegłym roku taka sama suma podzielona została między osiem kościołów. Dzięki tym funduszom wykonano szereg prac konserwatorskich. Kto ile otrzymał i co dzięki temu naprawił?
Urząd Marszałkowski w Łodzi przekazał 2 miliony złotych na ratowanie zabytków naszego województwa. Na liście marszałka znalazło się 36 obiektów, w tym kilka z Piotrkowa i regionu.
W byłym województwie piotrkowskim jest ok. 130 parków wpisanych do rejestru zabytków, na terenie połowy z nich znajdują się budynki - często są to zniszczone pałace i dworki.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat