Artykuły do tagu: zabytek

Sulejowski klasztor znajdzie się na liście UNESCO?
Klasztor cystersów na Podklasztorzu ma szansę znaleźć się na liście UNESCO - światowego dziedzictwa kultury.
Malowidłami na suficie nikt się nie interesuje
Piotrków zabytkami stoi. Stare Miasto, wieża ciśnień, zabytkowe kościoły. Ale nie tylko.
Piotrków: Nowa biblioteka? Potrzebne wykopaliska
Co kryje się w podziemiach placu pofranciszkańskiego? Tego nikt nie wie. Wiadomo, że setki lat temu stały tam klasztor i kościół Franciszkanów. Jedno jest też pewne - jeśli miasto chce tam postawić nowy gmach biblioteki, musi sprawdzić, co ukryte jest pod ziemią, czyli przeprowadzić badania archeologiczne. - Bo to, co jest pod ziemią, jest zabytkiem - mówi kierownik piotrkowskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Piotrkowska Fara pomnikiem historii?
- Nadanie obiektowi rangi pomnika historii jest jedną z najwyższych form ochrony zabytków, przyznawaną tylko tym, które mają wielkie znaczenie dla kultury i historii Polski - mówi Wojciech Malesa, pracownik kancelarii w piotrkowskiej Farze (parafii pw. św. Jakuba).
Zabytkowa piwnica w budynku dworca PKP
Amerykańskie puszki po wołowinie to niejedyna niespodzianka, na jaką natrafili robotnicy pracujący przy remoncie dworca. Zabytkiem okazała się piwnica budynku dworca, a szczególnie jej stropy.
Miasto zarezerwowało 250 tys. na kościoły
250 tys. zł - tyle na rok 2011 zarezerwowało miasto na renowację i rewitalizację piotrkowskich zabytkowych obiektów sakralnych. Już w marcu tego roku komisja zadecyduje, które kościoły będą mogły skorzystać z miejskich pieniędzy. W ubiegłym roku taka sama suma podzielona została między osiem kościołów. Dzięki tym funduszom wykonano szereg prac konserwatorskich. Kto ile otrzymał i co dzięki temu naprawił?
Urząd Marszałkowski w Łodzi przekazał 2 miliony złotych na ratowanie zabytków naszego województwa. Na liście marszałka znalazło się 36 obiektów, w tym kilka z Piotrkowa i regionu.
W byłym województwie piotrkowskim jest ok. 130 parków wpisanych do rejestru zabytków, na terenie połowy z nich znajdują się budynki - często są to zniszczone pałace i dworki.
Ciuchcia opuściła Piotrków
Zabytkowa stacja kolejowa Piotrków Trybunalski Wąskotorowy opustoszała. Ostatnia lokomotywa i wagony kolejki w miniony weekend opuściły miasto. Piotrkowianie będą jednak mieć jeszcze szansę przejechania się ciuchcią, którą wielu wspomina z sentymentem.
Gmina Aleksandrów: Niszczeje zabytkowy dwór
Zabytkowy dwór w Skotnikach (gmina Aleksandrów) jest jednym z najcenniejszych zabytków znajdujących się na terenie powiatu piotrkowskiego ziemskiego. Niestety jego stan pozostawia wiele do życzenia. Renesansowy budynek jest mocno zniszczony.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat