Nasza zaniepokojona czytelniczka poinformowała nas o prowadzonej przez spółdzielnię mieszkaniową wycince drzew przy ul. Kostromskiej. Sytuacja miała miejsce na odcinku pomiędzy ul. Dmowskiego oraz al. Sikorskiego. Zdaniem kobiety drzewa były zdrowe i nie było potrzeby ich usuwania.
Około 400 drzew znika każdego roku z terenu Piotrkowa Trybunalskiego. Czasem drzewa zagrażają bezpieczeństwu pieszych lub kierowców, czasem są obumarłe, a czasem po prostu przeszkadzają przy remoncie na przykład ulicy. Jest jeszcze jeden czynnik, który sprawia, że drzew tracimy i tracić będziemy coraz więcej, to susza i bezśnieżne zimy. Liczba wydaje się ogromna, ale urzędnicy zapewniają, że w naszym mieście dba się o każde drzewo, a wycinki na pewno nie odbywają w sposób nieprzemyślany.
Najpierw ul. Garbarska, teraz Poprzeczna. Pracownicy Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej szykują kolejną wycinkę drzew. Mieszkańcy jednak protestują i chcą walczyć o zielone płuca osiedla.
Jedni składają wnioski, by rosnące przed blokiem drzewo wyciąć, inni mówią stanowcze nie wycince zieleni na blokowiskach. - Pozbawiają nas płuc naszego osiedla, tak dłużej być może! – mówią mieszkańcy Wyzwolenia w Piotrkowie Trybunalskim. Ich zdaniem zieleń podnosi komfort życia, a drzewa, które zostały wycięte, były barierą przed hałasem i słońcem.
Gmina Wola Krzysztoporska bierze udział w programie „100 tys. drzew na stulecie województwa łódzkiego”. Program został zainicjowany przez Samorząd Województwa Łódzkiego. W ramach programu gmina otrzymała 1040 sztuk sadzonek drzew gatunków: brzoza brodawkowata, daglezja, dąb, głóg, jabłoń pospolita, klon, tamaryszek, lipa, sosna. Otrzymały je sołectwa.
Około 330 sadzonek zostanie posadzonych w naszym regionie. To w ramach akcji #sadziMY, która już w piątek odbędzie się w siedzibie Nadleśnictwa Piotrków (od 7.00 do 15.00) oraz w Leśnej Osadzie Edukacyjnej w Kole (od 7.00 do wyczerpania zapasów).
Od wycięcia kilkudziesięciu drzew rozpoczyna się modernizacja placu Niepodległości w Piotrkowie. Urzędnicy magistratu uspokajają, w miejsce wyciętych drzew pojawią się nowe nasadzenia.
Zastawialiście się, czemu ma służyć „płotek” osłaniający nasadzenia przy fragmencie NS-ki? To pomysł Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Mieszkańcy Piotrkowa skarżą się na nierówności i dziury na ścieżce rowerowej, które mogą uszkodzić opony lub doprowadzić do upadku. Szczególnie duże pęknięcia widoczne są na wysokości ul. Kasztelańskiej.
Chodzi oczywiście o słupki postawione w miejscach po ściętych drzewach. Niektórzy żartują, że to element obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.