Znikają kolejne symbole Piotrkowa

Tydzień Trybunalski Niedziela, 23 lutego 202078 13994
Kilkanaście lat temu zniknął „Złoty Róg”, teraz zniknęła księgarnia „Na Rogu”, miejsce, gdzie piotrkowianie od co najmniej kilkudziesięciu lat kupowali książki. Nasze miasto traci swoje symbole, a centrum od lat wymiera.
fot. as

 

Księgarnia pod adresem Słowackiego 1 funkcjonowała co najmniej od lat 50. W książki zaopatrywały się tam całe pokolenia piotrkowian. Tam zaglądaliśmy z rodzicami przed 1 września. Tam szukaliśmy książek o regionie. Księgarni już nie ma. Zniknął nawet szyld. - Niestety to prawda, właśnie się pakujemy – powiedział nam kilka dni temu Grzegorz Skrzypek, prezes firmy księgarskiej z Łodzi, która prowadziła księgarnię „Na Rogu”. - Powód? Oczywiście sprawy ekonomiczne. Ulica Słowackiego na tym odcinku jest bardzo mało uczęszczana, jest tam mały ruch. Po prostu lokalizacja nie spełnia naszych oczekiwań. Ta cześć miasta wymiera i jest to stała tendencja. Mamy taką fotografię naszej księgarni z lat 50. Na tym zdjęciu, oprócz oglądających wystawę, są również przechodnie, w sumie ok. 15 osób. A dziś… trzeba bardzo długo czekać, żeby ktoś przeszedł ulicą Słowackiego. Bywałem w Piotrkowie raz w miesiącu i obserwowałem jak z biegiem lat ta okolica pustoszała. Jesteśmy jednym z ostatnich sklepów na tym odcinku. Wiele razy byliśmy świadkami jak firmy się otwierały i niedługo potem kończyły działalność. Drugim mankamentem jest brak parkingu. W dodatku nie ma tam żadnego kompleksu mieszkaniowego, to po prostu miejsce, przez które przechodzi się w drodze do szkoły czy pracy.


Za gwóźdź do trumny w przypadku księgarni „Na Rogu” uznać można moment podniesienia przez rząd płacy minimalnej w kraju. - Oczywiście to również miało znaczenie. Roszczenia pracowników są dziś o wiele większe niż kiedyś – dodaje prezes Skrzypek. - Przeżywam tę sprawę od dwóch miesięcy, bo trwały jeszcze rozmowy z TBS-em, który swoją drogą zachował się wobec nas bardzo w porządku, ale przecież nie mogą obniżać nam czynszu poniżej normy ustalonej przez Radę Miasta. Mieliśmy pomysł, żeby podnająć część lokalu, w którym mieści się księgarnia. Prowadziliśmy akcję informacyjną, ale bezskutecznie.


Na pytanie, czy księgarnie mają jeszcze w ogóle rację bytu, prezes odpowiada twierdząco, ale przyznaje, że dziś alternatywą są zakupy przez internet. - Obserwuję ten rynek – mówi. - Widzę, że są już miejscowości w Polsce – mniejsze od Piotrkowa – gdzie nie ma ani jednej księgarni. Zazwyczaj właściciele wchodzą po prostu w wiek emerytalny lub zwyczajnie nie zgadza im się rachunek ekonomiczny.


O tym, że centrum naszego miasta wymiera pisaliśmy na łamach TT wielokrotnie, po raz ostatni w sierpniu 2019 r., kiedy naszą uwagę zwrócił napis „Do wynajęcia”, przechadzając się ulicą Słowackiego, rzuca się on w oczy wielokrotnie. Odcinek głównej ulicy miasta od Sienkiewicza do placu Kościuszki, czyli tak naprawdę ścisłe centrum Piotrkowa, przypomina bowiem strefę zdemilitaryzowaną. Wynoszą się stamtąd kolejni przedsiębiorcy, a mieszkańcy (potencjalni klienci) nie mają powodu zapuszczać się w tę część miasta. Przedsiębiorcy, z którymi wówczas rozmawialiśmy, zwracali uwagę na kilka powodów takiego stanu rzeczy. Pierwszy i najważniejszy to zbyt mała liczba miejsc parkingowych, a za parkowanie na tych, które są, trzeba płacić. Drugi powód to zbyt wysokie czynsze w lokalach. W dodatku ich standard pozostawia wiele do życzenia (m.in. z powodu… gryzoni z jednej z kamienic wyniosła się w 2019 r. redakcja „Dziennika Łódzkiego”). Kiedy dodamy do tego jego jeszcze fakt, że wiele nowoczesnych budynków powstaje w innych częściach miasta, mamy powody „śmierci” ścisłego centrum.


Na pocieszenie pozostaje jedynie dodać, że książki o tematyce regionalnej (z których słynęła przecież księgarnia w centrum miasta) będzie można kupić w księgarni zlokalizowanej w Rynku Trybunalskim 2 (również na rogu).


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (78)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

aro ~aro (Gość)28.02.2020 16:45

a komu teraz potrzebne książki jak jest internet , a prawie wszystkie pisane pod cenzurą

11


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga24.02.2020 09:56

Opisywana sytuacja jest wynikiem braku siły gospodarczej. U nas nic się nie produkuje.
Jestem ostatnią osoba , która chwaliła by komunę, ale ile wtedy w małym Piotrkowie było zakładów produkcyjnych . To produkcja napędza gospodarkę a nie handel czy usługi jak przekonują współcześni "fachowcy" od ekonomii. A UE skutecznie zniszczyła polski przemysł ( z niewielkimi wyjątkami) jesteśmy tylko tanią siłą roboczą i klientami zagranicznych sieci handlowych kupującym towary trzeciej jakości za cenę wyższą niż na zachodzie płaci się za pierwszą jakość.

201


Ale ~Ale (Gość)24.02.2020 20:50

Ważne, że strup Europa trwa będąc najtrwalszym symbolem bezradności...

81


gość ~gość (Gość)24.02.2020 22:35

Księgarnia przetrwała wszystkich. PiSu niestety NIE. Zawsze kupowałem w niej książki i mapy. Szkoda

38


Lenka ~Lenka (Gość)25.02.2020 09:40

Prawda jest jedna, jako społeczeństwo głupiejemy...to jest kultura Mcdonaldsa, smartfonizmu, to jest odzwierciedlenie jakim jesteśmy społeczeństwem, jak żyjemy, co reprezentujemy sobą...

60


gość ~gość (Gość)25.02.2020 09:28

Ja też uciekłem z PT miasto bez perspektyw nieudolnie zarządzane przez klikę radnych i Prezydenta I co ciekawe od ręki praca i zarobki3 razy takie jak w PT

40


ZZZZ ~ZZZZ (Gość)24.02.2020 23:48

Jeśli nie powstaną ciekawe projekty przyciągnięcia ludzi w te okolice to będzie na Słowackiego, Sieradzkiej, Sieradzkiej, Narutowicza i okolicach tak pusto, że strach będzie iść. Tylko menele i łobuzy się pojawią. Zburzyć Europę i wybudować galerię, teatr, kino np. Ludzie się pojawią. I powstaną kolejne obiekty. Obniżyć czynsz na Słowackiego. Zrobić bezpłatny parking. Poprosić ludzi o przysyłanie propozycji. Wszystko powstaje wokół Focusa. Tak nie powinno być.

31


P~~ ~P~~ (Gość)24.02.2020 23:39

Świetna księgarnia. Wielka szkoda.

30


gość ~gość (Gość)24.02.2020 22:05

Cały pt w końcu zniknie....

70


oleoleole ~oleoleole (Gość)24.02.2020 21:04

Macie za to raz w roku urodziny ulicy Bankowej, upsss, sorki, Słowackiego i się cieszcie. Będą baloniki i cukrowa wata.

70


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat