W 2038 roku kopalnia Bełchatów zakończy działalność

Bełchatów Środa, 09 czerwca 202156 5233
Marszałek Województwa Łódzkiego opublikował Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zawierający daty wygaszenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz termin zakończenia wydobycia węgla brunatnego w regionie bełchatowskim. Przygotowanie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego jest koniecznym działaniem w procesie ubiegania się o środki unijne dla regionu.
fot. PGE

- Zależy nam na tym, żeby województwo łódzkie mogło korzystać ze środków unijnych na sprawiedliwą transformację. Zaplanowanie dat wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego Bełchatów i Szczerców, jak również odejście od planu eksploatacji złoża Złoczew mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia planowania przyszłości Kompleksu Energetycznego Bełchatów, jego pracowników oraz mieszkańców tego regionu. Mają również znaczenie symboliczne, ponieważ to od powodzenia tego projektu w dużej mierze zależeć będzie sukces polskiej transformacji energetycznej - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 

Marszałek Województwa w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego przedstawił daty wyłączenia z eksploatacji bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów. Zgodnie z danymi Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) będą to:  2030 r. – 1 blok, 2031 r. – 1 blok, 2032 r. – 2 bloki, 2033 – 2 bloki, 2034 r. – 3 bloki, 2035 r. – 2 bloki i 2036 – 1 blok. Równocześnie przedstawiony został plan zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego w Bełchatowie – według danych MAP  zakończenie trwającej obecnie eksploatacji złóż  w polach Bełchatów i Szczerców nastąpi odpowiednio w 2026 r. i 2038 r. W Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zostało potwierdzone, że eksploatacja węgla z tego złoża byłaby trwale nierentowna, wobec czego PGE nie planuje wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew i obszar ten został zgłoszony do obszaru transformacji.

 

Decyzje, które zostały opublikowane w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego  będą możliwe do zrealizowania przy założeniu otrzymania wsparcia z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji  dla Województwa Łódzkiego. 

 

- Kompleks Energetyczny Bełchatów jest dzisiaj największym pracodawcą na obszarze transformacji województwa łódzkiego, dlatego tak ważne jest dla nas odpowiednie zaplanowanie jego przyszłości w taki sposób, aby możliwe było zminimalizowanie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych wygaszania jego działalności w sektorze wydobywczo-energetycznym – mówi Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber. – Będzie to możliwe jedynie poprzez uruchomienie systemowych projektów oraz  stworzenie realnych możliwości przekwalifikowania się i rozwoju nowych kompetencji zawodowych wśród aktualnych i przyszłych pracowników kompleksu energetycznego Bełchatów, nad czym pracujemy – dodaje Grzegorz Schreiber.

 

Grupa PGE jest w pełni świadoma społecznych i ekonomicznych skutków podjętych decyzji oraz konieczności podjęcia systemowego wysiłku w celu zabezpieczenia przyszłości pracowników Kompleksu Energetycznego Bełchatów oraz mieszkańców całego obszaru transformacji województwa łódzkiego. Dlatego w ramach Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zgłosiła szereg projektów, wśród których są m.in. inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii: projekty farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW, utworzenie centrum technologicznego OZE na bazie dzisiejszych spółek wsparcia, które będą się transformować w kierunku realizacji projektów odnawialnych, czy rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego. Grupa PGE w pierwszym etapie transformacji regionu bełchatowskiego na inwestycje przeznaczy blisko 5 mld zł.

 

mat. PGE opr. a

 


Zainteresował temat?

3

6


Komentarze (56)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Miś ~Miś (Gość)09.06.2021 10:25

Będzie jak w Prypeci koło Czarnobyla. Czyli tanio sprzedam mieszkanie w Bełchatowie.

172


P. Otłuczony ~P. Otłuczony (Gość)09.06.2021 12:06

Nie płaczta. Przecie Antek wam obiecał atomówke. A on jak obieca to przeca tak robi. Dzięki temu Polska ma nowoczesne śmigłowce, jeździmy po równiutkiej S12 a winni katastrofy smoleńskiej czezną w celach.

141


!!! ~!!! (Gość)09.06.2021 10:35

Kopalnia i elektrownia się skończą, bo skończą się pokłady węgla! To proste, wystarczy pomyśleć, żadna kopalnia nie jest wieczna. Wieczne są jedynie naturalne zasoby energetyczne - słońce, wiatr...

69


Tatanka Jotanka ~Tatanka Jotanka (Gość)09.06.2021 10:23

Nie teraz się pokażą głosujący na qis i ich poprzedników. Gdzie Ci eurokraci?
Coście sk.... uczynili z tą kariną.

46


cynik ~cynik (Gość)09.06.2021 09:00

Jest koniec roku 1999. Zaczyna się "wielka reforma" tym razem administracyjna. Czyli likwidacja części /znaczącej/ województw i....co z miastami dotąd wojewódzkimi. Ówczesny premier chyba Buzek twierdził ,że te miasta nie stracą a....zyskają. Minęło lat dwadzieścia z hakiem i co zyskał Piotrków i wiele miast wtedy wojewódzkich? Tak będzie i teraz....żegnaj Bełchatowie. Miasto to założeniach miało mieć sto tysięcy mieszkańców.

140


fghdt ~fghdt (Gość)09.06.2021 09:29

Zła decyzja

123


Glut ~Glut (Gość)09.06.2021 09:13

Dziękujemy unio i greenpeace Polska z niemieckim zarządem.

142


Gosccc ~Gosccc (Gość)09.06.2021 09:08

A elektrowni atomowej nadal nie ma. Już produkujemy za mało prądu co będzie za parę lat. Rządzący mają to w nosie ich interesuje tylko wygrana w wyborach.

162


głu ~głu (Gość)09.06.2021 08:42

czyli głupawki ciąg dalszy ,likwidacja tego co nasze i tanie ,kupno z zagranicy drogo ale koniecznie ? byla nagonka na fotowoltaikę ,teraz zmiana prawa od 01 2022 i ludzie zostaną z bezwartościowym badziewiem ,tylko samodzielności energetyczna /węgiel i atom/ da nam niepodległości

132


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat