W 2038 roku kopalnia Bełchatów zakończy działalność

Bełchatów Środa, 09 czerwca 202156 5234
Marszałek Województwa Łódzkiego opublikował Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zawierający daty wygaszenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz termin zakończenia wydobycia węgla brunatnego w regionie bełchatowskim. Przygotowanie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego jest koniecznym działaniem w procesie ubiegania się o środki unijne dla regionu.
fot. PGE

- Zależy nam na tym, żeby województwo łódzkie mogło korzystać ze środków unijnych na sprawiedliwą transformację. Zaplanowanie dat wyłączenia bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów oraz zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego Bełchatów i Szczerców, jak również odejście od planu eksploatacji złoża Złoczew mają fundamentalne znaczenie z punktu widzenia planowania przyszłości Kompleksu Energetycznego Bełchatów, jego pracowników oraz mieszkańców tego regionu. Mają również znaczenie symboliczne, ponieważ to od powodzenia tego projektu w dużej mierze zależeć będzie sukces polskiej transformacji energetycznej - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 

Marszałek Województwa w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego przedstawił daty wyłączenia z eksploatacji bloków energetycznych Elektrowni Bełchatów. Zgodnie z danymi Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) będą to:  2030 r. – 1 blok, 2031 r. – 1 blok, 2032 r. – 2 bloki, 2033 – 2 bloki, 2034 r. – 3 bloki, 2035 r. – 2 bloki i 2036 – 1 blok. Równocześnie przedstawiony został plan zakończenia eksploatacji złóż węgla brunatnego w Bełchatowie – według danych MAP  zakończenie trwającej obecnie eksploatacji złóż  w polach Bełchatów i Szczerców nastąpi odpowiednio w 2026 r. i 2038 r. W Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zostało potwierdzone, że eksploatacja węgla z tego złoża byłaby trwale nierentowna, wobec czego PGE nie planuje wydobycia węgla brunatnego ze złoża Złoczew i obszar ten został zgłoszony do obszaru transformacji.

 

Decyzje, które zostały opublikowane w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego  będą możliwe do zrealizowania przy założeniu otrzymania wsparcia z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji  dla Województwa Łódzkiego. 

 

- Kompleks Energetyczny Bełchatów jest dzisiaj największym pracodawcą na obszarze transformacji województwa łódzkiego, dlatego tak ważne jest dla nas odpowiednie zaplanowanie jego przyszłości w taki sposób, aby możliwe było zminimalizowanie negatywnych skutków społeczno-gospodarczych wygaszania jego działalności w sektorze wydobywczo-energetycznym – mówi Marszałek Województwa Łódzkiego, Grzegorz Schreiber. – Będzie to możliwe jedynie poprzez uruchomienie systemowych projektów oraz  stworzenie realnych możliwości przekwalifikowania się i rozwoju nowych kompetencji zawodowych wśród aktualnych i przyszłych pracowników kompleksu energetycznego Bełchatów, nad czym pracujemy – dodaje Grzegorz Schreiber.

 

Grupa PGE jest w pełni świadoma społecznych i ekonomicznych skutków podjętych decyzji oraz konieczności podjęcia systemowego wysiłku w celu zabezpieczenia przyszłości pracowników Kompleksu Energetycznego Bełchatów oraz mieszkańców całego obszaru transformacji województwa łódzkiego. Dlatego w ramach Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego zgłosiła szereg projektów, wśród których są m.in. inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii: projekty farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW, magazyny energii o mocy do 300 MW, utworzenie centrum technologicznego OZE na bazie dzisiejszych spółek wsparcia, które będą się transformować w kierunku realizacji projektów odnawialnych, czy rozbudowa linii kruszyw i kamienia wapiennego. Grupa PGE w pierwszym etapie transformacji regionu bełchatowskiego na inwestycje przeznaczy blisko 5 mld zł.

 

mat. PGE opr. a

 


Zainteresował temat?

3

6


Komentarze (56)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Zossi ~Zossi (Gość)09.06.2021 22:40

Pis wszystko pozamyka. Gdzie związki zawodowe solidarności które tak krzyczały za PO że kopalnie chcą zamykać

72


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)09.06.2021 21:43

Jak zamkną elektrownie to skąd będą czerpać energię "kopacze" kryptowalut, a to "kopanie" dużo prądu potrzebuje, nawet Elon pogroził palcem bitcoinowi, z taki energochłonny. Ale co tam jakieś krypto, my będziemy rąbać..........puszcze i lasy.

70


stefan ~stefan (Gość)09.06.2021 20:49

Po pisiorach tylko zgliszcza !!! tyle było przykładów !!!!!!!!!!!!!!!!

64


Koparka ~Koparka (Gość)09.06.2021 16:52

Elektrownia Bełchatów powinna płacić odszkodowania za zanieczyszczanie powietrza w Piotrkowie

79


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)09.06.2021 19:06

Etaty w logistykach pod Piotrkowem czekają.

72


Wiesiek ~Wiesiek (Gość)09.06.2021 19:04

Kiedyś kupiłym tyn wyngiel bo niby tani ale to sie w ogóle w piecu nie chciało polić.

08


wielebny wieloryb ~wielebny wieloryb (Gość)09.06.2021 18:08

Kopalnia odkrywkowa powinna zakończyć działalność dopiero po wyeksploatowaniu złoża. Tak sugeruje rozsądek i ekonomia. Przedwczesne zamykanie ze względów ideologicznych jest sabotażem gospodarki.
Polecam zapoznać się z opracowaniami inżyniera Zadrożniaka. Efekt tych ideologicznych działań będzie taki, że energia elektryczna będzie droga, stanie się dobrem luksusowym, a poza tym częstym zjawiskiem mogą być przerwy w dopływie prądu. Weźcie też pod uwagę, że plany obejmują całkowite przejście na motoryzację elektryczną. Miliony elektrycznych samochodów trzeba będzie czymś ładować. Na cenę paliw samochodowych obecnie składają się głównie podatki, więc prąd też będzie opodatkowany ekstra (znacznie bardziej, niż dziś). Prąd w gniazdkach będzie nierozróżnialny, więc nie będzie miało znaczenia, czy ładujesz samochód, czy palisz światło we własnym klopie - a zatem prąd do celów bytowych będzie kosztował tyle samo, co do samochodów! A ogólny wzrost cen energii elektrycznej, to spadek konkurencyjności gospodarki na rynku światowym. Krótko mówiąc, będziemy żyć drogo i biednie.

Cytuję:
Przygotowanie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego jest koniecznym działaniem w procesie ubiegania się o środki unijne dla regionu.


Czyli zniszczyć coś, co mamy, aby móc wyżebrać dotacje z eurokołchozu? Gdzie nasza narodowa godność i duma? I na czym ma polegać "sprawiedliwość" owej transformacji?

Cytuję:
zgłosiła szereg projektów, wśród których są m.in. inwestycje w nisko i zeroemisyjne źródła energii: projekty farm wiatrowych o mocy blisko 100 MW, farmy fotowoltaiczne o mocy około 600 MW


700 MW to zaledwie ułamek obecnej mocy elektrowni. Niedobór prądu trzeba będzie dokupić. Od kogo i za ile?
Zapomnijcie też o przerobieniu elektrowni na atomową, to mrzonki Antoniego. Tam nie będzie czym chłodzić reaktorów. Prędzej kupią pracownikom rowerki z dynamem, i będą "kręcić prąd" pedałując (może Biedroń by to poparł?). ;)
Ech, przyszłość szykuje się nam ciekawa, aczkolwiek raczej niewesoła.

102


Energetyk ~Energetyk (Gość)09.06.2021 15:00

Jasne Macierewicz postawi Atom. Ciekawe za co i kim wybudują kilka reaktorów.
Fotowoltaika? Niemcy już dawno przestali w to inwestować. Koszt uzyskania energii jest ogromny bo koszt utrzymania jest ogromny. Koszenie trawy, mycie, odśnieżanie itp..
Ale Polska wie swoje. Bełchatów będzie dalej działał tylko na węglu od ruskich od Niemców albo gdzieś z Afryki.
Tylko niech PiS kanał dokopie żeby statki dopływały..

112


stefan ~stefan (Gość)09.06.2021 13:29

W 2038 roku nie będzie już pisu,a wszyscy jego funkcjonariusze będą odbywac kary pozbawienia wolności !

127


go?ć_teresa ~go?ć_teresa (Gość)09.06.2021 12:14

No i dobrze bo tylko hałas.

32


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat